184 országból érkeztek a svédországi Göteborg lakói, akik mind hozták magukkal kultúrájukat, szokásaikat. Erről Ulf Boström rendőr beszélt, aki 16 éve dolgozik rendőrként, többek között az integrációs osztályon a város „problémás" kerületeiben.
Mint mondja, a bevándorlók hozták magukkal politikai meggyőződésüket, szokásaikat. Ha a származási országukban a patriarchális berendezkedés volt az általános, akkor a köreikben továbbra is ez jelenik meg. Ha korábban az iszlám becsületkultúra és a saría szerint éltek, akkor Svédországban is eszerint fognak. Kiemeli, mindez gazdagíthatja Svédországot,
de vannak olyan dolgok, melyek nem kompatibilisek a svéd joggal.
Ulf Boström szerint a várost több szempontból is szétszakították, már nem is lehet ráismerni. Egyre több újfajta bűncselekménnyel kell megbirkózniuk, melyek korábban nem voltak jellemzőek, de a tömeges bevándorlással megjelentek a városban.
Épp úgy, mint a bandaháborúk, melyeket szintén a bevándorlás számlájára ír Boström.
"Lövöldözések, késes támadások, robbantások, gránátok, automata fegyverek, nem ismerek rá Svédországra", fogalmaz a rendőr.
Szerinte mindez azért történhetett meg, mert a svédek hagyták, hogy megtörténjen azzal, hogy bizalmat adtak azoknak a politikusoknak, akiknek nincs meg a megfelelő kompetenciája és tudása a helyzet kezelésére.
Boström már júniusban is arról beszélt a svéd állami televíziónak (SVT), hogy a rendőrség szinte tehetetlen a bűnbandákkal szemben. Az SVT riportjában arra mutatott rá, hogy egyre több erőszakos támadást követnek el migránsbandák vállalkozások ellen Svédország-szerte, zsarolják a bolttulajdonosokat, és akár halálosan is megfenyegetik őket.
„Vagy fizetsz, vagy ellenállsz, és az életed teljesen tönkremegy", fogalmazott Boström, aki szerint a probléma óriásira nőtt, és a rendőrség nem tudja megoldani.
Ha valakinek nincsen nagy családja, amely megvédheti, akkor esélye sincs, mondta a rendőr, aki az interjú egy pontján már a könnyeivel küszködve beszélt az áldozatokról.
A göteborgi állapotokra egy tragédia is felhívta a figyelmet. Június végén egy 33 éves rendőrt szolgálat közben lőttek le a nyílt utcán. A gyanúsított egy 17 éves bandatag, Sakariye Ali Ahmed, akit két évvel ezelőtt már elítéltek gyilkossági kísérlet miatt. Akkor a villamoson késelt meg egy embert, mindössze 15 évesen, de éppen fiatal kora miatt csak másfél év börtönbüntetésre ítélték.
A történtek után most a rendőrség egy petícióban követeli a kormánytól, hogy határozottan lépjen fel, és haladéktalanul javítson a rendőrök munkakörülményein.
A petíciót Hannah Bergelin indította, aki 18 éve dolgozik rendőrként.
A bűnbandák nem tisztelik sem az emberi életet, sem a polgárokat, sem minket rendőröket, mondta el az SVT-nek. Hozzátette, akár ő is lehetett volna a meggyilkolt társa helyében.
A petíció, amelyhez már több mint 1700 rendőr csatlakozott, 20 pontba szedve tartalmazza a rendőrség javaslatait, melyekkel helyreállítható lenne a szerv tekintélye. Ezek között szerepek a gyorsított bírósági eljárás bevezetése, a rendőrséggel szembeni ellenállás és az antiszociális viselkedés kriminalizálása. Bergelin elmondta, most ezzel szeretné felhívni a kormány figyelmét a rendőrség helyzetére, szeretne nyomást gyakorolni a politikusokra.