A nagynevű brit orvosi hetilap, a The Lancet szeptember 25-i számának borítóján egy idézet olvasható.
Történelmi tény, hogy az idők során a vaginával rendelkező testek anatómiája és élettana nem kapott elég figyelmet".
Az idézet után a magazin kiadója heves támadások kereszttüzébe került, a hetilapot a nők tárgyiasításával és a női nem valamint a női identitás elmosásával vádolták a női olvasók.
Miközben Richard Horton főszerkesztő szeptember 27-én nyilvánosan kért bocsánatot a félreérthető idézet miatt, és biztosította a megbántott olvasókat a vádakban megfogalmazott szándékok ellenkezőjéről, újabb támadásokat zúdított magára a bocsánatkérésben leírt okfejtésével.
Horton ugyanis ezt írta a nőknek adott válaszában:
... Ugyanakkor szeretném hangsúlyozni, hogy bár a transzneműek egészségének a megőrzése a modern egészségügy egyik kiemelt célja, a kérdés mégsem kap megfelelő figyelmet. A transznemű embereket gyakran megbélyegzik, diszkriminálják és kiközösítik, számtalan esetben nem jutnak megfelelő orvosi ellátáshoz. A The Lancet címlapján megjelenített mondat arról is szól, hogy felvértezzük a nőket, a nembináris nemi identitással élőket, a transznemű és az interszexuális embereket is, azaz mindazokat, akik menstruálnak, hogy le merjék dönteni a menstruációt övező mítoszokat és tabukat. A The Lancet kiadványa pedig ezeket a mítoszokat és tabukat szándékozik történelmi kontextusba helyezni. A The Lancet arra buzdít mindenkit, hogy erőteljesebb szándékkal győzze le a menstruációt övező tudatlanságot és megbélyegzést.."
A Twitter női közönsége azonban nem vette meg a főszerkesztő bocsánatkérését: „Ezzel a bocsánatkéréssel csak gyáván még nagyobb bajba sodorja magát", „Nem megbántva éreztük magunkat az idézet láttán, hanem dühösek vagyunk azért, ahogy Ön megsemmisíti a női nemet."
Az ön „inkluzivitása" nagyjából azt jelenti, hogy felszámolja a női nemet. A bocsánatkérése pedig egy nagy nullával egyenlő, ellentmond a józan észnek és a tudománynak is"
- írta ez utóbbi megjegyzést Joan Smith újságíró.
A kérdésben a brit Lordok Házának egyik képviselőnője, Jacqueline Foster is megszólalt:
Ön azt feltételezi, hogy nem értjük a transzneműek előtt álló kihívásokat. De igen, értjük. Csakhogy azok leküzdése nem mehet a női nem kárára, nem járhat a női nem partszélre vetésével".