Gérald Darmanin francia belügyminiszter „teljes éberségre" szólította fel országszerte a prefektúrákat (kormánybiztosi hivatal - szerk.) Samuel Paty történelemtanár lefejezésének az egyéves évfordulóján, a pénteken és a szombaton megrendezendő megemlékezések kapcsán – közölte a CNEWS francia hírtelevízió.
A miniszter arra kérte a prefektusokat, hogy különösen ügyeljenek a megemlékezéseket tartó oktatási intézmények területén és a közvetlen környezetükben lévő franciák biztonságára, testi épségére.
Darmanin emlékeztetett rá, hogy a Samuel Paty ellen elkövetett iszlamista támadás évfordulója kapcsán a megemlékezések a 2015-ös párizsi terrortámadásokkal összefüggő bírósági perrel párhuzamosan, és a (muszlim) szeparatizmus elleni törvény hatályba lépése után nem sokkal kerülnek megrendezésre.
A miniszter továbbá felszólította a prefektúrákat, hogy a lakosság védelme mellett jelezzenek a belügynek minden olyan provokációt, amely az egy évvel ezelőtti brutális lefejezéssel vagy az idei megemlékezéssel kapcsolatba hozható.
A Samuel Paty-re való iskolai megemlékezéseken eddig országos szinten több mint 800 provokációt jelentettek. Ezek ráadásul csupán az egyperces néma felállás alatt történtek,
az esetek 17 százalékában pedig kizárólag gyűlöletkeltő és az iszlamista terrorista merényleteket éltető kijelentések hangzottak el a jelentős részben migrációs hátterű diákok részéről.
Ahogy arról az Origo már számos alkalommal beszámolt, 2020. október 16-án egy 18 éves iszlám vallású csecsen migráns, Abdoullakh A. Párizs egyik elővárosában, a nyílt utcán disznóölőkéssel lefejezte a 47 éves Samuel Paty középiskolai tanárt.
A kivételesen brutális gyilkosság indoka az volt, hogy a történelemtanár a szólásszabadságról beszélt az egyik órán, ezzel összefüggésben a Charlie Hebdo szatirikus magazinból Mohamed-karikatúrákat mutatott, ez pedig felháborodást váltott ki a muszlim hátterű diákokból és a szüleikből egyaránt.
A tavalyi iszlamista terrortámadás egyértelmű merénylet volt a Francia Köztársaság több mint két évszázada lefektetett alapértékei és hagyományai ellen is, mint amilyen a szabadság, egyenlőség, testvériség hármas jelszava, illetve a szólásszabadság és véleménynyilvánítás joga.