Magyar újságíróknak nyilatkozva Szijjártó Péter rámutatott:
Magyarország és Ukrajna kapcsolatai az elmúlt időszakban, sajnos, nem a pozitív forgatókönyvek szerint zajlottak,
számos nézeteltérés volt és van, aminek forrásai az ukrán félnek a kárpátaljai magyarsággal szembeni fellépései voltak. Hozzátette: "az utóbbi napokban azonban óvatos optimizmusra okot és lehetőséget adó előrelépések történtek", s "a jelenlegi helyzetben ezeket a csekély előrelépéseket is meg kell becsülni".
A külügyminiszter elmondta: ukrán hivatali partnerével megállapodtak abban, hogy hosszabb szünet után most a lehető leghamarabb összehívják a két ország kisebbségi vegyesbizottságának ülését, amelyen lehetőség lesz az oktatáson kívüli nehéz kérdések megvitatására is.
Szijjártó Péter az óvatos optimizmusra okot adó előrelépések közé sorolta azt is, hogy a magyar-ukrán oktatási munkacsoport előző napi, már második ülése után "körvonalazódni látszik egy olyan megoldás, amely segíthet abban, hogy a kárpátaljai magyarság a jelenlegi ukrán szabályozás mellett is kedvezőbb helyzetbe kerüljön az anyanyelvhasználat területén". Hozzátette:
sikerült előrelépni a diplomák, végzettségek és szakképesítések kölcsönös elismerését célzó, úgynevezett ekvivalenciaegyezmény tekintetében is,
amelynek szövege már elkészült.
A magyar diplomácia vezetője rámutatott: Dmitro Kuleba nagyon pozitívan fogadta azt a magyar javaslatot is, amely szerint kölcsönösen el kellene ismerni a két ország által kiadott - a koronavírus elleni oltások megszerzését igazoló - védettségi okmányokat, és így szabad utazást kellene biztosítani az oltást már megkapott személyek számára.
Szijjártó Péter a nap hátralévő részében részt vesz a közép-európai, úgynevezett C5 csoport (Magyarország, Szlovákia, Csehország, Ausztria és Szlovénia) külügyminisztereinek csütörtöki pozsonyi találkozóján, és találkozik a Magyar Közösség Pártjának (MKP) vezetőivel is.