Alig kezdődött el a sanremói dalfesztivál, máris botrányoktól hangos. A rendezvény idén is a blaszfémia és az ideológiai csatározások kirakatává vált, ahogy már a korábbi években is. Kedd este Achille Lauro énekes lépett az Ariston színpadára Vasárnap című dalával.
A Lauro de Marinis néven született rappernek már a névválasztása is provokáció. Az Achille Lauro név ugyanis a második világháború utáni olasz történelem egyik legtragikusabb eseményéhez kapcsolódik. Ez volt a neve annak a sétahajónak, amelyet 1985-ben palesztin terroristák elraboltak és amelynek fedélzetén egy tolószékben élő amerikai zsidó férfit megöltek. A hajó egyébként 1994-ben egyik útján kigyulladt és megsemmisült. A rapper egyébként maga azt állítja, hogy a nevet nem a hajóra, hanem a hajó névadójára, Achille Lauro hajógyárosra és egykori nápolyi polgármesterre emékezve vette fel.
Mutatványa végén a katolikus szentséget idézve egy kagylónyi vizet öntött a fejére, szimbolikusan megkeresztelve önmagát.
A Vatikán azonnal tiltakozott.
Elég a blaszfém tartalmakból!
– üzenték a pápai államból. Gianfranco Ravasi bíboros, a Kultúra Pápai Tanácsának elnöke dörgedelmes üzenetet tett közzé Twitter-fiókjában.
A keresztség szentsége Isten legszebb, legmagasztosabb adománya. A kegyelem, a felkenés a megvilágosítás, a halhatatlanság, az újjászületés szimbólumai, a legértékesebb dolog a kereszténység számára
– írja Ravasi bíboros. A felháborító jelenet láttán azonnali tiltakozó közleményt bocsátott ki Antonio Suetta Ventimiglia – Sanremo püspöke is.
Az egyházmegye vezetője a korábbi évek botrányaira hivatkozva még a dalfesztivál elkezdése előtt felszólította a szervezőket, a fellépőket és a műsorvezetőket a katolikus hagyományok tiszteletben tartására. Szavai azonban süket fülekre leltek. A provokáció és a blaszfémia idén sem hiányzik az Ariston színpadáról.
Szomorú és szégyenteljes képsorokkal nyit a 2022-es olasz dalfesztivál is, amelynek egy ideje bevett szokása a közszolgálati televízió képernyőjén megszégyeníteni a keresztény szimbólumokat
– tette közzé szerda reggel tiltakozó közleményét Ventimiglia.
Már a legelső énekes fellépésében meggyalázta, nevetség tárgyává tette a katolikus hitvilág számára kiemelkedő fontosságú szentséget.
A gospelkórus és a dal címe (Vasárnap) egyértelmű utalásokat tett az Úr napjára, mely a keresztények számára a feltámadás napja. Mindezt a jó ízlést sértő gesztusok kíséretében vitte színpadra. Művészi tehetség hiányában a botrányos provokációkon keresztül éri el, hogy közbeszéd témája lehessen. A püspök azt is hangsúlyozza közleményében, hogy számos megsértett hívő nevében is szól, akik kénytelenek elviselni a hitük ellen elkövetett folyamatos támadásokat. Szerinte
a köztelevíziónak nem szabad hasonló helyzeteket teremtenie és megengednie.
A főpásztor tiltakozásában felhívta a figyelmet arra a veszélyre is, hogy a fellépők provokatív magatartása helytelen mintát közvetít a fiatal nemzedékek számára. „Tisztában vagyok azzal, hogy az egyengondolkodástól átitatott média figyelmen kívül hagyja szavaim, de biztos vagyok abban, hogy a tiszta szívű és bátor hívek ellenállnak a kereszténység elleni aljas támadásoknak" – zárta közleményét a főpásztor.
Szégyenletes
– jegyzi be Twitter-fiókjába Lucio Malan, az Olasz Testvérek párt szenátora, hangsúlyozva, hogy az istenkáromló tartalmat az állampolgárok által finanszírozott köztelevízióban sugározzák. „Achille Lauro a keresztség szentségét gyalázza, miközben a gospelkórus Alleluját énekel. Ők azok, akik tiszteletet és elfogadást követelnek" – utal az ellentmondásokra Malan szenátor.
A sanremói dalfesztivál embertelen ideológiák, a drogfogyasztás és a genderpropaganda kirakatává vált az elmúlt évek során
– kommentálja Simone Pillon, a Liga szenátora az eseményt.
Az Ariston színpadán a műsorvezető Amadeus oldalán felvonuló női ikonok között egy női ruhába öltözött férfi, Drusilla Foer (Gianluca Gori női alteregója) is megjelenik.
A kettős személyiség az LMBTQ-jogokért vívott csaták szimbolikus alakja, aki már többször is felszólalt az azonos neműek házasságáért és az azonos nemű párok örökbefogadási jogáért.