Az Origo percről percre tudósítását ide kattintva olvashatja.
Magyarország szerepet vállal az Ukrajnában kialakult humanitárius katasztrófa enyhítésében
- mondta a külgazdasági és külügyminiszter vasárnap a záhonyi magyar-ukrán határátkelőhelyen, Viktor Mikitával, Kárpátalja kormányzójával közösen tartott sajtótájékoztatón.
A miniszter hangsúlyozta, Magyarország befogadja a bajba jutottakat és Kárpátaljára is küld segítséget. Kárpátalja kormányzójának kérésére vasárnap 100 ezer liter üzemanyagot hoztak a térség üzemanyag-ellátási krízisének enyhítésére a külügyminiszter tájékoztatása szerint.
A magyar kormány emellett az Ökumenikus Segélyszervezettel együttműködve élelmiszert, higiéniai és gyermekápolási termékeket juttat a bajba jutottaknak, az első szállítmány 28 tonna élelmiszerrel már meg is érkezett
- közölte Szijjártó Péter, hozzátéve: minisztériuma hétfő reggel újabb egymillió eurót bocsát a segélyszervezet rendelkezésére a következő segélyszállítmány összeállításához.
Már mintegy 368 ezer ember menekült el a harcok elől Ukrajnából az orosz invázió három nappal ezelőtti kezdete óta, a menekülők több mint fele Lengyelországba ment - jelentette vasárnap az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) és a lengyel hatóságok, hozzátéve, hogy a menekültek száma folyamatosan nő.
Ez az adat a különböző országok hatóságai által megadott adatok összesítése - írta az ENSZ-szervezet a közleményében.
Csaknem 200 ezer ember Lengyelországba menekült csütörtök óta a lengyel határőrség szerint.
.Különleges szolgálati mód bevezetését rendelte el az orosz hadsereg elrettentő erőinél Vlagyimir Putyin orosz elnök, a Nyugat részéről elhangzott agresszív kijelentésekre hivatkozva.
A vezető NATO-országok vezető tisztségviselői a hazánknak címzett agresszív kijelentéseket is megengednek maguknak, ezért megparancsolom a védelmi miniszternek és a vezérkar főnöknek, hogy az orosz hadsereg elrettentő erőit helyezzék át különleges szolgálati módba
- mondta az orosz elnök a Kremlben a Szergej Sojgu védelmi miniszterrel és Valerij Geraszimovval, az orosz fegyveres erők vezérkari főnökével folytatott megbeszélésén.
A híreket a BBC is megerősítette ugyanis nemrég arról számoltak be, hogy Putyin olyan magas rangú katonai tisztségviselőkkel beszélt, mint Szergej Sojgu védelmi miniszter, akikkel azt közölte:
helyezzék az orosz stratégiai atomrakéta-erőket a legmagasabb szintű készültsége - írja a Mandiner
A helyzet komolyságát mutatja, hogy Oroszország készültségbe helyezi a nukleáris erejét
- jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Twitter-üzenetében vasárnap, arra reagálva, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz nukleáris erők magas készültségi fokozatát rendelte el.
Üzenetében Stoltenberg hangsúlyozta: Putyin döntése bizonyítja, hogy a szövetségeseknek, Észak-Amerikának és Európának össze kell tartaniuk, válaszul Oroszország agresszív cselekedetére.
Napok óta dúlnak a harcok Harkovban és környékén. Arról is érkeztek hírek, hogy az orosz csapatok bevonultak a városba, amelyet a háború eleje óta folyamatosan bombáznak.
A régió kormányzója azonban a Reuters értesülései szerint nemrég arról adott tájékoztatást, hogy az ukrán csapatoknak sikerült megállítaniuk az orosz előrenyomulás, a városból pedig "teljesen kiűzték az ellenséget".
Az ukrán kormány szerint eddig 210 ukrán civil halt meg az invázió kezdete óta a háborúban, 1100-an pedig megsebesültek
- írja a Mandiner.
Ukrán delegáció indult Gomelbe Oroszország képviselőivel tárgyalni - jelentette ki Jurij Voszkreszenszkij, a fehérorosz Demokratikus Erők Kerekasztala vezetője vasárnap a TASZSZ orosz hírügynökség szerint.
Úgy értesültem, hogy (Volodimir) Zelenszkij (ukrán) elnök felhívta (Aljakszandr) Lukasenka (fehérorosz) elnököt. Lukasenka meggyőzte Zelenszkijt arról, hogy mentse meg Ukrajna állami szuverenitását és ukrán delegáció most útnak indul Gomel felé
- írta Voszkreszenkij a Belpresszcentr telegram-csatornáján.
Az ukrán elnöki iroda megerősítette vasárnap, hogy ukrán tárgyalóküldöttség fog találkozni az orosz féllel, a megbeszélést a fehérorosz határnál, Pripjaty folyó térségében tartják.
Az elnöki iroda a Telegram üzenetküldő portálon közölte, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő vasárnapi telefonos megbeszélése során állapodtak meg ebben.
A politikusok megegyeztek abban, hogy az ukrán delegáció előfeltételek nélkül találkozik az orosz küldöttséggel az ukrán-fehérorosz határon, Pripjaty folyó térségében
- tájékoztatott Zelenszkij hivatala. Hozzátette: Lukasenka vállalta a felelősséget azért, hogy az ukrán delegáció útja, tárgyalásai és visszatérése során a fehérorosz területen állomásozó összes repülőgép, helikopter és rakéta a földön marad.
Az elnöki iroda további részleteket nem közölt, azt sem árulta el, hogy kik az ukrán delegáció tagjai.
Naftali Bennett izraeli miniszterelnök telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, és közölte: Izrael kész segíteni a válság megoldását - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet vasárnap.
Dmitro Kuleba külügyminiszter úgy nyilatkozott az ukrán-orosz béketárgyalásokat megelőzően, hogy "egy centit sem engedünk az országunkból". Korábban Oroszország azon az állásponton volt, hogy nem hajlandó tárgyalni, majd feltételekhez kötötte azt, végül azokat is elengedte. Kulaba szerint "már ez is győzelem" - írja The Guardian.
Több európai ország és Kanada is lezárta vasárnap légterét az orosz kereskedelmi légijáratok előtt az Ukrajna elleni orosz támadás miatt - jelentették hírügynökségek hivatalos közlések alapján.
Moldova, Lengyelország, Csehország, Bulgária, Észtország, Ausztria, Dánia, Írország, Izland, Svédország, Finnország, Románia és Németország után Belgium, Luxemburg, Franciaország, Olaszország és Kanada is bejelentette vasárnap, hogy a légterébe nem léphetnek be orosz gépek.
Az Air France francia légitársaság közölte azt is, hogy ideiglenesen nem indít járatokat Moszkvába és Szentpétervárra "a térségben kialakult helyzet miatt.
Az Európai Unió, válaszul Ukrajna orosz megtámadására, lezárja a légterét az orosz légitársaságok előtt, és betiltja az Unió területén a Kreml propagandagépezetét, továbbá támogatja az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat - jelentette be Ursula Von der Leyen az Európai Bizottság elnöke vasárnapi sajtótájékoztatóján
A háború negyedik napján sem sikerült elfoglalniuk az oroszoknak Harkovot és Kijevet, utóbbinál pedig folyamatosan óriási ellenállásba ütköznek a megszállók.
A Twitteren megosztott bejegyzésben arról írnak, hogy egy orosz katonai konvoj Buchából próbált meg átmenni Irpinbe, azonban a teljes egységet megsemmisítették az ukrán védelmi erők.
Vasárnap az ukrán fegyveres erők egyik alakulata az orosz hadsereg egyik harckocsi századát is megsemmisítette Priluki környékén. Az orosz légi támadás miatt kigyulladt egy ukrán AN-225 "MRIYA" típusú repülőgép Kijev közelében, a hostomeli repülőtérnél.
Amerikai hírszerzési források beszámolója alapján Kijevben mérséklődtek a harcok, amelynek hátterében az állhat, hogy az orosz hadsereg számára nem áll rendelkezésére elég üzemanyag, valamint az utánpótlással is gondjaik lehetnek.
Az ukrán Védelmi Minisztérium beszámolója alapján az orosz hadsereg a háború alatt eddig 27 repülőgépet, 146 tankot, 26 helikoptert, 706 páncélozott járművet, két hajót és 30 üzemanyag szállítására használt járművet veszett el. Emellett meghalt 4300 orosz katona is. Mivel az orosz fél nem közöl hasonló adatokat, ezért mindezt nem lehet megerősíteni.
Háborús helyzetben stratégiai nyugalomra van szükség - jelentette ki a miniszterelnök vasárnap, az M1 aktuális csatornának adott rendkívüli interjújában, ahol azt a meggyőződését is megerősítette, hogy Magyarországnak ki kell maradnia a háborúból.
A kormányfő az 1999-es délszláv háborúra, és a 2015-ös krími konfliktusra emlékeztetve hangsúlyozta: most és a korábbi helyzetekben is az volt a magyar álláspont, hogy Magyarországnak ebből a háborúból, ebből a fegyveres konfliktusból ki kell maradnia és erre kell összpontosítani az erőfeszítéseket.
ÚGY ÉRTÉKELT: AMIKOR HÁBORÚ VAN, AKKOR ZŰRZAVAR LESZ, ÉS IDEGES, KAPKODÓ, GYORS LÉPÉSEKET SÜRGETŐ HELYZET ALAKUL KI.
Nagyon fontos, hogy egy olyan országban, amely a háborús térséghez közel van - Magyarország, az szomszédos ország - ott ne következzen be. Ezt úgy hívjuk, hogy stratégiai nyugalom. Most arra van szükség."
- fogalmazott.
Kijelentette: óvakodni kell minden átgondolatlan, gyorsan meghozott döntéstől, esetleg népszerűnek hangzó, de következményeikben fel nem mért követeléstől és kezdeményezéstől.
A kormányfővel a teljes interjú ide kattintva olvasható el.