A szállítmány 2700 Strela típusú, vállról indítható szovjet légvédelmi rakétából áll.
A leginkább helikopterek elleni bevetésre alkalmas fegyverek az egykori NDK hadseregének készletéből származnak. A szövetségi gazdasági minisztérium már hozzá is járult kivitelükhöz. A német kormány az Ukrajna elleni orosz invázió harmadik napján, február 26-án a válságövezetekbe irányuló fegyverexportot elutasító álláspontját megváltoztatva úgy döntött, hogy mégis küld fegyvereket az ukrán hadseregnek.
Az első szállítmány 1000 páncéltörő fegyverből és 500 Stinger légvédelmi rakétából áll.
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő "BB pluszról"-ról "CCC"-re rontotta Oroszország hosszú lejáratú szuverén devizaadósság-kötelezettségének osztályzatát. A minősítést negatív kilátással látták el a megnövekedett nemteljesítési kockázat miatt.
Az amerikai pénzügyi szektor felügyeletéért felelős Finra csütörtökön felfüggesztette a tőzsdén kívüli kereskedést számos, az Egyesült Államokban jegyzett orosz vállalat papírjaival.
A tilalom a Sberbank, a VTB, a Globaltrans, a Lenta, az NLMK, a NOVATEK, a Gazprom, a Lukoil, a Norilsk Nickel, a PhosAgro, a RusHydro, a Tatneft, a Gazprom Neft, a Polyus, a Severstal, a Rosneft, a Surgutneftegaz és a VK letéti jegyeire (ADR) vonatkozik.
A JCR japán hitelminősítő pénteken drasztikusan, egyszerre öt fokozattal "B plusz"-ra rontotta Oroszország külföldi és nemzeti valutában fennálló kötelezettségeinek hosszú távú besorolását az eddigi "BBB"-ről. Ahogy a régi, úgy az új besorolás is negatív kilátást kapott.
Előzőleg a Londoni Értéktőzsde (LSE) jelentette be, hogy felfüggeszti a kereskedést 27 orosz cég papírjaival. A moszkvai tőzsde pénteken bejelentette, hogy azonnali hatállyal felfüggesztette az euróban történő shortolást. A döntést az orosz elszámoló központ döntése alapján hozták meg. Az orosz értéktőzsde nem nyit ki március 5-én, 7-én és 8-án.
Válaszul az Ukrajna elleni orosz katonai agresszióra, az Európai Bizottság azonnali hatállyal felfüggesztette az Oroszországgal és szövetségesével, Fehéroroszországgal folytatott együttműködést az Európai Szomszédsági Eszköz határokon átnyúló együttműködési programjaiban (ENI-CBC), valamint, a régiók együttműködését elősegítő Interreg-program balti-tengeri régióját célzó projektjeiben
- tájékoztatott a brüsszeli testület pénteki sajtóközleménye.
AZ OROSZORSZÁGGAL KÖZÖS NYOLC PROGRAM TELJES UNIÓS FINANSZÍROZÁSA 178 MILLIÓ, MÍG A FEHÉROROSZORSZÁGGAL KÖZÖS KÉT PROGRAMÉ 257 MILLIÓ EURÓ A 2014-2020 KÖZÖTTI IDŐSZAKRA.
A döntés értelmében a kifizetéseket nem folyósítják a két országnak. Az új, 2021-2027-es időszak projektjeiben a két országgal történő együttműködést szintén felfüggesztik. Az Európai Bizottság pénteken bejelentette azt is, hogy felfüggeszti az orosz szervezetekkel történő együttműködést a kutatás, a tudomány és az innováció területén.
A határ menti járások mellett az Ivano-frankivszk-i régióra és a csernyivici területre is kiterjeszti élelmezési segítségnyújtását az Ökumenikus Segélyszervezet.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tájékoztatása szerint a határ magyar oldalán öt segítségpontot alakítottak ki, ahol a különböző szervek és szervezetek együttműködve minden ellátást biztosítanak az érkezőknek. Élelmiszert adnak nekik, segítenek az ügyintézésben, szálláshelyet, orvosi segítséget biztosítanak és a tovább utazásban is segítenek, ha valaki azt kéri. Hozzátette:
megalakult a kormányzati szerveket és a hat legnagyobb segélyszervezetet magába foglaló Humanitárius Tanács is, amelynek célja, hogy koordinálja és szervezettebbé, eredményesebbé tegye a kormányzati és a karitatív munkát.
Magyarország összeköti a munkát vállalni tudó embereket a munkáltatókkal, valamint megoldja a gyerekek iskoláztatását
Egymillióra becsülte azoknak az ukrajnai menekülteknek a számát, akik Veneto és Friuli-Venezia Giulia tartományon keresztül mehetnek tovább Olaszország és Európa többi része felé Luca Zaia venetói kormányzó, aki az úton levők számára a Covid-19 előírások átmeneti enyhítését szorgalmazta.
A Nagy-Britanniában letelepedett EU-állampolgárok ukrajnai rokonai is kérhetnek bizonyos feltételekkel brit tartózkodási engedélyt a London által indított ukrajnai családegyesítési program (Ukraine Family Scheme) alapján - jelentette be pénteken a brit belügyminisztérium.
Az orosz hadsereg átvette az ellenőrzést a zaporizzsjai atomerőmű felett - közölte a RIA Novosztyi orosz hírügynökség pénteken az ukrán nukleáris szabályozási felügyeletre hivatkozva.
Az ukrajnai Zaporizzsja megye katonai kormányzata a felügyeletre hivatkozva - a hírügynökség szerint - közölte azt is, hogy a régióban a háttérsugárzás normális.
Korábban az atomerőmű sajtószolgálata azt közölte, hogy az objektum területén tűz ütött ki, és a háttérsugárzás változatlan. Később az ukrán rendkívüli helyzetek állami szolgálata arról adott ki tájékoztatást, hogy a tűzeset az erőmű határain kívül történt, és az egyik reaktorblokkot leállították.
Szerencsések vagyunk, hogy nem szabadult ki sugárzás, és nem sérültek meg a reaktorok
– mondta a zaporizzsjai atomerőmű elleni támadás kapcsán Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója a szervezet pénteki sajtótájékoztatóján Bécsben.
Az ukrán hadsereg péntek reggeli közlése szerint az országot támadó orosz erők legfőbb törekvése az, hogy bekerítsék Kijevet.
Az ukrán fővárosban az éjszaka folyamán több alkalommal megszólaltak a légvédelmi szirénák, és felszólították az embereket, hogy siessenek az óvóhelyekre. Az ukrán hatóságok állítása szerint az országot egy hete támadó orosz csapatok elhagyták a Kijevtől északnyugatra levő hosztomeli repülőteret, amelyet az offenzíva első napjaiban elfoglaltak.
Megsemmisült a világ legnagyobb teherszállító-repülőgépe, az AN-225-ös - ez derül ki egy, a Twitteren is közzétett videóból. A felvétel a Kijev mellett található Antonov Nemzetközi Repülőtér egyik hangárjánál készült.
A stratégiai fontosságú Mariupol déli kikötővárost időközben a hírek szerint teljesen körülzárták, és az orosz erők "jelentős technikai fölénnyel rendelkeznek". Mariupol városa továbbra is ukrán kézen van, a tanácsadó szerint kontroll alatt tartják a helyzetet - írja a Sky News. A 24TV azt írja, hogy péntek délelőtt a civil infrastruktúra ellen indított támadást Zsitomirban az orosz hadsereg, a bombázásban az iskola fele teljesen megsemmisült.
Támadás érte továbbá az ukrán légvédelmi rendszert a Fekete-tenger partján. Ezeket az ukrán közléseket független forrásból nem tudták megerősíteni.
Negyvenhétre nőtt a Csernyihiv lakónegyede elleni csütörtöki orosz légicsapások halálos áldozatainak a száma - írja a The Telegraph a regionális hatóságok pénteki közlése alapján. Egy orosz Szu-25-ös vadászgépet pedig lelőttek az ukránok Volnovakta felett.
A közel félmilliós lakosú Mikolajiv polgármestere közölte, hogy orosz csapatok hatoltak be a városba.
Olekszij Arestovics, az ukrán elnöki hivatal egyik tanácsadója később megerősítette a támadás hírét, de elmondta, hogy sikeresen visszaverték azt.
Andrej Sadovy polgármester közlése szerint Lvivben a vezetékes telefonok nem működnek, sőt a mobilokkal sem lehet hívást kezdeményezni vagy fogadni. Arról is érkeztek hírek, hogy az orosz megszállók lekapcsolták a Vodafone és a Kyivstar mobilhálózatokat egész Herszon régióban.
Elfoglaltak az orosz csapatok egy üzemet Bergyanszknál - írja a 24tv.ua híroldal a helyi városvezetés közlése alapján. A létesítményből minden dolgozót elküldtek,
A LAKOSOKAT PEDIG FELSZÓLÍTOTTA A VÁROSVEZETÉS, HOGY KERÜLJÉK EL AZ ÜZEM TERÜLETÉT.
Hatalmas robbanások ráztak meg egy lakóépületet Irpinyben.
A brit védelmi minisztérium (MoD) ma délután közzétette legújabb nyilvános hírszerzési jelentését, ami egy térképen ábrázolja az aktuális ukrajnai harci helyzetet - írja a Sky News.
Eszerint Kijevet gyakorlatilag bekerítették az orosz csapatok. UKRAJNA DÉLI RÉSZÉNEK NAGY RÉSZE OROSZ ELLENŐRZÉS ALATT ÁLL, BELEÉRTVE MELITOPOLT ÉS HERSZON VÁROSÁT IS.
Az orosz határon fekvő Harkovot és az északabbra fekvő Csernyihivet bekerítették az orosz csapatok. A brit védelmi minisztérium szerint az orosz katonai egységek várhatóan tovább vonulnak Kijev felé.
Egyhangúlag elfogadta az orosz parlament mindkét háza pénteken azt a törvényt, amely büntetőjogi felelősségre vonást ír elő az orosz hadsereg műveleteire vonatkozó rémhírek terjesztése és az Oroszország elleni szankciók sürgetése esetén.
Az orosz fegyveres erőkre vonatkozó hamis hírek terjesztéséért 1,5 millió rubelig terjedő (jelenlegi árfolyamon több mint 4,7 millió forintos) pénzbírság vagy három évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.
Ha ez szolgálati pozícióval való visszaéléssel vagy anyagi haszonszerzés szándékával párosul, a büntetési tétel 5 millió rubelig (mintegy 15,8 millió forintig) terjedő bírságra és 10 évig terjedő börtönre nőhet, ha pedig a rémhír komoly következményekkel jár, a szabadságvesztés 15 évig terjedhet.
A NATO példátlan szankciókat vezetett be Oroszország ellen, azonban az észak-atlanti szövetség védelmi együttműködés, és nem akar háborút Oroszországgal - jelentette ki Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára pénteken Brüsszelben.
A tanácskozáson személyesen részt vevő Antony Blinken amerikai külügyminiszter a sajtótájékoztatón elmondta:
Oroszország Ukrajnával szembeni, provokálatlan, előre megfontolt agresszióját követően a NATO gyorsan, egységesen és határozottan fogott össze",
és azonnal elindította a gyorsreagálású erőit a szövetség keleti részeibe.
Blinken hozzátette:
ahogy a főtitkár is mondta, a mi szövetségünk egy védekező erő, nem törekszünk konfliktusra. De ha mégis arra kerül sor, készen állunk rá, és meg fogjuk védeni a NATO-hoz tartozó tagállamok összes területét."
Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője pénteki Twitter-üzenetében arra hívta a fel a figyelmet, hogy katasztrofális következményei lehetnek annak, hogy Oroszország atomerőműveket támad meg.
A zaporizzsjai erőművet ért tüzérségi támadás és az ebből eredő tűz egész Európát veszélyeztetheti"
- hangsúlyozta.
El kell kerülni, hogy belekeveredjünk ebbe a háborúba, ezért Magyarország sem katonát, sem fegyvert nem küld a háborúba, és nem engedjük át a területünkön a halált okozó fegyvereket Ukrajna irányába
- mondta Szijjártó Péter pénteken Brüsszelben, a NATO külügyminisztereinek tanácskozását követően.