Peter Hauk baden-württembergi mezőgazdasági és fogyasztóvédelmi miniszter követeli az ukrajnai háború miatt az orosz gáz és olaj német importjának teljes betiltását.
Az ország azonban nagyban függ az orosz energiahordozóktól: az ukrajnai háború kitörése előtt Németország a gáz 55 százalékát, az olajszükséglete egyharmadát és a szén 45 százalékát importálta Oroszországból.
Az energiaárak Németországban már korábban elszabadultak,
így sok német lakos az Oroszország elleni energetikai szankciók nélkül is nagyon nehéz gazdasági helyzetben van.
Télen 15 fokot ki lehet bírni pulóverben. Senki sem hal bele
– javasolta a miniszter azoknak, akik már most a magas energiaköltségekkel küzdenek, és akiket beláthatatlan következmények elé állítanának a további drasztikus áremelkedések.
A Német Bérlők Szövetsége határozott válaszban ítélte el a miniszteri javaslatot. Azt írták: az idős embereket halálos veszély fenyegeti, ha nem tartják otthonaikat megfelelő hőmérsékleten.
Miniszteri fizetésből vagy elnöki nyugdíjból megengedheti magának az ember a robbanásszerű energiaáremelést, és nem kell megfagynia
– kommentálta Hauk ötletét Rolf Gassmann, a szövetség tartományi elnöke. „Jobb lenne, ha a miniszter a kisjövedelműek anyagi megsegítésével foglalkozna” – tette hozzá.
Thekla Walker, a tartomány zöld környezetvédelmi és energiaügyi minisztere sem támogatja Hauk követelését az orosz gáz elzárására vonatkozóan, mondván:
a lakosság energiaellátásának biztosítása a legfontosabb.
A Deutschland Kurier a témához kapcsolódó cikkben felhívást intézett az olvasókhoz: selejtezzék ki a gardróbot és küldjék el régi pulóvereiket Peter Hauknak – a cikkben a postacímét is megadták.
Mint arról az Origo is beszámolt, Németországban a katasztrófavédelem már arról készített videókat a tél elején, hogy mit csináljanak az emberek, ha nem lesz gáz és nem tudnak fűteni.
Az orosz gáz elzárása Magyarországon veszélyeztetné a rezsicsökkentést
A Gyurcsány–Márki-Zay-féle baloldal követelései, hogy állítsák le az orosz gázt, az első pillanattól veszélyeztetnék a magyar rezsicsökkentést – jelentette ki Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitika Üzletágának vezetője. A Mediaworks Hírcentrumának arról is beszélt, hogy a szankciók követelésével valójában Oroszország jár jól, mivel már eddig is több mint háromszorosára nőtt az energiahordozó ára.