Szükségállapotot rendelt el Srí Lankán az ügyvezető államfő

Srí Lanka, szükségállapot, tüntetés, rendbontás, összecsapás, tüntetők, rendfenntartók, válság
Sri Lankan anti-government protesters run away from tear gas during a protest that resulted in protesters occupying the prime minister's office at Colombo, Sri Lanka. 13 July 2022 (Photo by Tharaka Basnayaka/NurPhoto) (Photo by Tharaka Basnayaka / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Vágólapra másolva!
Szükségállapotot rendelt el Srí Lankán a szigetország ügyvezető elnöke hétfőn, a hetek óta húzódó belpolitikai válság és tüntetések közepette.
Vágólapra másolva!

Közleményében Ranil Vikremeszinghe a döntést a közbiztonság és a közrend védelmével, valamint az alapvető szolgáltatások biztosításának fenntartásával indokolta.

A múlt héten az előző elnök, Gotabaja Radzsapaksza elmenekült hazájából, miután tüntetők megrohamozták rezidenciáját, és rossz gazdálkodással vádolták meg, miközben Srí Lanka történelmének legsúlyosabb gazdasági válságát éli át.

Radzsapaksza végül Szingapúrból küldte el lemondólevelét.

Vikremeszinghe pénteken vette át helyét, egyúttal ő lett az ország új miniszterelnöke is.

Szükségállapotot rendelt el Srí Lankán a szigetország ügyvezető elnöke hétfőn, a hetek óta húzódó belpolitikai válság és tüntetések közepette. Forrás: NurPhoto via AFP/Tharaka Basnayaka/NurPhoto/Tharaka Basnayaka

A tervek szerint a parlament szerdán választ új elnököt, a négy jelölt közül az egyik maga Vikremeszinghe, de sok tüntető máris jelezte, nem fogadják el Vikremeszinghét elnöknek, sokan ugyanis a bukott elnök, Radzsapaksza szövetségesét látják benne.

Az új államfő a 2024 novemberében lejáró ciklus végéig maradna hivatalában.

Jóllehet a tüntetések Radzsapaksza távozása után alábbhagytak, helyszíni beszámolók szerint még mindig körülbelül 500 demonstráló tartózkodik az elnöki palotában.

Az ország súlyos gazdasági és politikai válsággal küzd, amelyet az váltott ki, hogy a koronavírus-járvány miatt gyakorlatilag megszűnt a szigetország egyik fő bevételi forrását adó turizmus, az agráriumot pedig az tette tönkre, hogy a kormány a biogazdálkodás előnyben részesítésére hivatkozva megtiltotta a műtrágya importját.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!