A 2020 november 3 -i vereségét követően Donald Trump nem vonult vissza, hanem aktívan folytatta a politizálást. Most pedig az általa támogatott jelöltek sorra nyerik meg a különböző kulcsfontosságú választásokat.
Ilyen volt tavaly ősszel a virginai kormányzóválasztás, amely az első repedés volt Joe Biden elnökségén. A volt republikánus elnök által támogatott Glenn Youngkin 12 év demokrata uralom után elhódította a Washington mellett fekvő államot. Sokak szerint ez a választás gyakorlatilag egy népszavazás is volt Biden politikájáról.
A republikánus szavazók körében Trump népszerűsége szinte töretlen maradt, így gyakorlatilag az ő szava döntő tényező szinte minden esetben.
A cikk megírásáig a neves Ballotpedia összesítése szerint a republikánus előválasztásokon 20 Trump által támogatott kormányzójelöltből eddig 12 jelölt győzedelmeskedett. A szenátusi jelöltek közül eddig 16 jelölt aratott sikert a 20-ból. A képviselőházi helyekre eddig 139 Trump által támogatott jelölt közül 98 pályázhat a demokrata jelöttel szemben. Sok helyen még nem lefutott a választás, így sokkal nagyobb lehet a végső szám.
Mindez azért rendkívül fontos, mert ha az általa támogatott kormányzók, szenátorok és képviselők nyernek a 2022 november 8-i időközi választáson akkor Trump szilárdabb hátországgal vághat neki mind az elnökválasztásnak, mind pedig az esetleges győzelme esetén a kormányzásnak. Ha sok általa támogatott politikus nyer, akkor az egyfajta szavazást is jelent Trumpról, mert így ezzel valójában a 2024-es indulásáról is döntenek a választók.
Annak ellenére, hogy már számtalanszor tett rá utalást, a republikánus politikus eddig még hivatalosan nem jelentette be indulási szándékát az elnöki posztra. Valószínűleg a hivatalos bejelentéssel várni fog az időközi választásokig, mivel el szeretné kerülni azt, hogy mozgósítsa a demokrata szavazókat.
Joe Biden demokrata elnök népszerűsége gyakorlatilag romokban van a rossz politika, a magas üzemanyagár és a 40 éve nem látott méretű rekord infláció miatt.
Számos szakértő álláspontja szerint a rekordmagas amerikai infláció nem az orosz-ukrán háború eredménye. hanem a fedezetlen dollárnyomtatási láznak és a kirívóan rossz bideni politikának köszönhető.
Júniusban 9,1%-ék volt az infláció, ami 40 éves rekordot döntött meg. Júliusra illetve augusztusra már kétszámjegyű inflációt jósolnak a szakemberek. A magas infláció miatt az adatok szerint az amerikai lakosok kétharmada fizetéstől fizetésig él.
Bidennel a lakosság 57 százaléka elégedetlen, míg a népszerűsége mindössze 38 százalék a választók körében. A baloldali demokrata elnök sorra dönti meg a negatív rekordokat, hónapról hónapra mélyrepülésben van a népszerűsége.
Akkor amikor Trump elhagyta a Fehér Házat 2021 január 20.-án az üzemanyag ára 2,5 dollár volt gallononként (3,7 liter). Az Egyesült Államok Energiainformációs Ügynöksége szerint 2022 augusztusában már 4,5-5 dollár között mozgott gallononként a benzin ára.
Mindeközben az USA gazdasága technikai recesszióba került. 2022-ben az első és második negyedévében visszesés volt a GDP-ben. Az első negyedévben 1,6 százalékos, míg a másodikban pedig 0,9 százalékos csökkenésről beszélhetünk. Ha érdemi változás nem történik a gazdaságban akkor a technikai recesszió könnyedén egy tartós gazdasági visszaeséssé alakulhat.
Egy hétfőn közreadott Harvard CAPS-Harris Poll felmérésből kiderül az, hogy Trump vezet Biden elnök és Harris alelnök előtt a 2024-es hipotetikus elnökválasztási küzdelemben.
A felmérés szerint ha a 2024-es választást ma tartanák, a megkérdezettek 45 százaléka Trumpra szavazna egy Biden elleni versenyben, aki a megkérdezettek 41 százalékának támogatását nyerte el, míg 14 százalék bizonytalan vagy nem tudja, kire szavazna.