A rendőrség őrizetbe vette a késelés elkövetőjét, a gyanúsított a 24 éves Hadi Matar, aki a New Jersey állambeli Fairviewból származik. A New York-i rendőrség közlése szerint a gyanúsított a színpadra rohanva, legalább egyszer nyakon és hasba szúrta Salman Rushdie-t, akit helikopterrel szállították a pennsylvaniai Erie kórházába, írja a BBC.
Salman valószínűleg elveszíti az egyik szemét, és a máját és a karjában lévő idegeket is megsértette a támadó
- mondta az író ügynöke.
A rendőrség egyelőre nem erősítette meg az indítékot vagy a vádakat, és folyamatban van a házkutatási parancs beszerzése a rendezvényközpontban talált hátizsák és elektronikus eszközök vizsgálatára.
A rendőrség sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy a személyzet és a közönség tagjai rárontottak a támadóra, és a földre vitték, így tudták letartóztatni. Egy, a közönség soraiban ülő orvos pedig elsősegélyben részesítette Rushdie-t.
Egy szemtanú a The New York Times-nak arról számolt be, hogy a támadó azután is megpróbálta megtámadni az írót, hogy lefogták.
"Vagy öt ember kellett ahhoz, hogy elrángassák, miközben még mindig a késsel hadonászott " - mondta a nő.
Az indiai születésű Salman Rushdie az 1981-ben megjelent Midnight's Children című regényével vált híressé, amely csak az Egyesült Királyságban több mint egymillió példányban kelt el, az 1988-ban megjelent
negyedik könyve, A sátáni versek azonban közel 10 évre bujkálásra kényszerítette.
A szürrealista, posztmodern regény felháborodást váltott ki egyes muszlimok körében, akik a benne foglaltakat istenkáromlásnak tartották, és néhány országban be is tiltották, emlékeztet a BBC. Indiában több embert megöltek a Rushdie-ellenes zavargásokban, Iránban pedig megkövezték a brit nagykövetséget a fővárosban, Teheránban. 1991-ben a könyv egyik japán fordítóját halálra késelték, néhány hónappal később pedig egy olasz fordítót is megkéseltek, a könyv norvég kiadóját, William Nygaardot pedig lelőtték - de mindketten túlélték.
Egy évvel a könyv megjelenése után az iráni legfelsőbb vezető,
Homeini ajatollah Rushdie kivégzésére szólított fel, és 3 millió dolláros jutalmat ajánlott fel az író megöléséért.
A Rushdie fejére kitűzött vérdíj továbbra is aktív, és bár az iráni kormány elhatárolódott Homeini rendeletétől, egy kvázi hivatalos iráni vallási alapítvány 2012-ben további 500 000 dollárral növelte a jutalmat.