Nagy bajban vannak a francia állattenyésztők. A V4NA arról ír, hogy a Szarvasmarha Tenyésztők Országos Szövetsége (FNB), a Kecsketenyésztők Országos Szövetsége (FNEC), a Juhtenyésztők Országos Szövetsége (FNO) és a Francia Tejtermelők Országos Szövetsége (FNPL) közös közleményt adott ki, melyben felhívják a figyelmet az ágazatot sújtó nehézségekre.
A szakszervezetek szerint szükségállapot alakult ki.
A szövegből kiderül, hogy a Franciaországot sújtó, nyár eleje óta tartó történelmi aszály súlyos következményekkel jár a kérődzők tenyésztésére, az állattenyésztők óriási veszteségekkel számolnak. A károkat nehéz pontosan számszerűsíteni, de az első számítások szerint kolosszális veszteséggel kell a tenyésztőknek szembenézniük, a kármentéshez milliárdokra lesz szükség.
Az első becslések szerint 2-4 milliárd euró szükséges a termeléskiesés és a takarmányvásárlás kiadásainak kompenzálására, miután a szárazság miatt tönkrementek a rétek és a legelők, nincs elég eleség az állatoknak.
A szakszervezetek felhívják rá a figyelmet, hogy miközben lángokban állnak a legelők, a francia államnak nem lenne szabad elfordítania a tekintetét és foglalkoznia kellene a problémával, ha továbbra is minőségi hús- és tejtermékek előállítását szeretné. A közlemény arra is kitér, hogy Franciaországban a kérődzők szaporodási területeinek fokozatos eltűnése manapság már nem csak képzelgés, hanem nagyon is reális. A V4NA szerint a csökkenés több éve tart, ám az utóbbi pár hónapban a történelmi szárazság miatt meredeken felgyorsult az ütem. A szakemberek kiemelik, hogy
az országban az elmúlt tíz év során a szarvasmarha-, juh- és kecsketenyésztők 24 százaléka, tehát majdnem a negyede hagyott fel a szakmával.
A közleményben ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a kérődző állatokat tenyésztők már a mostani példátlan méretű aszály előtt is nehézségekkel küzdöttek, mivel folyamatosan nőnek a költségeik, ám azokat egyszerűen nem lehet a vevőkre tovább hárítani. A közleményből az is kiderül, hogy
a francia állattenyésztők szerint nem megfelelőek a kormány által nyújtott támogatási intézkedések.
Bár az agrárminiszter több olyan intézkedést is bejelentett, amelyek a gazdálkodókat kívánják támogatni az aszály következményeivel szemben, ez nem elég, feltétlenül ki kell őket egészíteni, vélik a szakszervezetek, hozzátéve, hogy a helyzet súlyosságával arányos állami támogatást kell felajánlania a kormánynak az állattenyésztők számára.
Ehhez mindenekelőtt az szükséges, hogy a francia mezőgazdasági és élelmiszerügyi miniszter haladéktalanul törölje el azokat a felső határokat, amelyek a mezőgazdasági katasztrófaprogramból származó segélyekhez való hozzáférés szabályaiban vannak meghatározva. A szakszervezetek szerint a bizonyítandó forgalomcsökkenésre vonatkozó 13 százalékos küszöbértéket csökkenteni kell, a kompenzált veszteségekre vonatkozó 28 százalékos határértéket pedig nagyon nagy mértékben meg kell emelni
- írja a hírügynökség. A közlemény végén a szakszervezetek kiemelik, hogy mindenki számára nyilvánvaló, hogy
a Közös Agrárpolitika keretében történő segélykifizetések előlegeiről szóló első bejelentések az állattenyésztőket sújtó katasztrófa mértékére való válaszlépésnek csak a kezdetét jelentik.