Mi az a Trónutódlási Tanács és hogyan hirdeti ki az új uralkodót?

III. Károly, royals death TOPSHOTS Horizontal TRIBUTE
Britain's King Charles III greets the memberos of the public in the crowd upon arrival at Buckingham Palace in London, on September 9, 2022, a day after Queen Elizabeth II died at the age of 96. - Queen Elizabeth II, the longest-serving monarch in British history and an icon instantly recognisable to billions of people around the world, died at her Scottish Highland retreat on September 8. (Photo by Daniel LEAL / AFP)
Vágólapra másolva!
A régi szokásjogi szabály szerint Károly abban a pillanatban lett király, amikor édesanyja meghalt. Így Nagy-Britannia nem maradt uralkodó nélkül, "a király soha nem hal meg". Bár a koronázásáig még hónapok telhetnek el, a királlyá kikiáltás hivatalos folyamata szinte azonnal megkezdődik. Összefoglaltuk, mi vár az új uralkodóra az elkövetkezendő időben.
Vágólapra másolva!

Mint a Sky News cikkéből kiderül, várhatóan szombaton kiáltják ki Károlyt hivatalosan is királlyá. Erre a londoni Szent Jakab-palotában kerül sor, a Trónutódlási Tanács (Accession Council) néven ismert szertartásos testület előtt.

Ez az úgynevezett Titkos Tanács tagjaiból - ami korábbi és jelenlegi magas rangú parlamenti képviselőkből és társaikból –, valamint néhány magas rangú köztisztviselőből, a Commonwealth főbiztosaiból és London főpolgármesteréből áll.

Elméletileg több mint 700 ember lenne jogosult a részvételre, de a rövid határidő miatt a tényleges szám valószínűleg sokkal kevesebb lesz. A Trónutódlási Tanács legutóbbi ülésén, 1952-ben körülbelül 200-an vettek részt.

III. Károly királyt várhatóan ma nyilvánítják királlyá Forrás: AFP/Daniel Leal

Az első ülésre az új király nélkül kerül sor. Itt II. Erzsébet királynő halálát a Titkos Tanács elnöke (jelenleg Penny Mordaunt parlamenti képviselő) jelenti majd be hivatalosan, majd egy kiáltványt is felolvas. A kiáltvány szövege változhat, de hagyományosan imák és fogadalmak sorozatát tartalmazza, melyben dicsérik az előző uralkodót és támogatást ígérnek az újnak.

Ezt a kiáltványt ezután számos magas rangú személy írja alá, köztük a miniszterelnök, Canterbury érseke és a kancellár.

A király részt vesz majd a Trónutódlási Tanács második ülésén, ami közvetlenül az első után következik, a titkos tanáccsal együtt. Az új király ekkor nyilatkozatot tesz, és – a 18. század elejéről származó hagyománynak megfelelően – esküt tesz a skót egyház megőrzésére is.

A királlyá válás szimbolikus csúcspontja a koronázás lesz, amikor Károlyt hivatalosan is megkoronázzák. A szükséges előkészületek miatt azonban a koronázás valószínűleg nem fog rövid időn belül megtörténni. II. Erzsébet királynőt is nagyjából egy évvel trónra lépése után koronázták csak királynővé hivatalosan, 1953 júliusában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!