Mint a Sky News cikkéből kiderül, várhatóan szombaton kiáltják ki Károlyt hivatalosan is királlyá. Erre a londoni Szent Jakab-palotában kerül sor, a Trónutódlási Tanács (Accession Council) néven ismert szertartásos testület előtt.
Ez az úgynevezett Titkos Tanács tagjaiból - ami korábbi és jelenlegi magas rangú parlamenti képviselőkből és társaikból –, valamint néhány magas rangú köztisztviselőből, a Commonwealth főbiztosaiból és London főpolgármesteréből áll.
Elméletileg több mint 700 ember lenne jogosult a részvételre, de a rövid határidő miatt a tényleges szám valószínűleg sokkal kevesebb lesz. A Trónutódlási Tanács legutóbbi ülésén, 1952-ben körülbelül 200-an vettek részt.
Az első ülésre az új király nélkül kerül sor. Itt II. Erzsébet királynő halálát a Titkos Tanács elnöke (jelenleg Penny Mordaunt parlamenti képviselő) jelenti majd be hivatalosan, majd egy kiáltványt is felolvas. A kiáltvány szövege változhat, de hagyományosan imák és fogadalmak sorozatát tartalmazza, melyben dicsérik az előző uralkodót és támogatást ígérnek az újnak.
Ezt a kiáltványt ezután számos magas rangú személy írja alá, köztük a miniszterelnök, Canterbury érseke és a kancellár.
A király részt vesz majd a Trónutódlási Tanács második ülésén, ami közvetlenül az első után következik, a titkos tanáccsal együtt. Az új király ekkor nyilatkozatot tesz, és – a 18. század elejéről származó hagyománynak megfelelően – esküt tesz a skót egyház megőrzésére is.
A királlyá válás szimbolikus csúcspontja a koronázás lesz, amikor Károlyt hivatalosan is megkoronázzák. A szükséges előkészületek miatt azonban a koronázás valószínűleg nem fog rövid időn belül megtörténni. II. Erzsébet királynőt is nagyjából egy évvel trónra lépése után koronázták csak királynővé hivatalosan, 1953 júliusában.