Csütörtök este 96 éves korában meghalt II. Erzsébet brit királynő, ezzel életbe lépett az évtizedekkel ezelőtt előkészített London Bridge kódnevű művelet, ami napi szinten szabja meg, mit kell tennie a brit kormánynak az elkövetkezendő napokban.
E szerint a királynő halálának napja a D-nap vagy a D+0 megnevezést kapta. Az ezt követőek pedig D+1, D+2, D+3 stb. lesznek, egészen a tizedik napra tervezett temetésig.
A tíznapos gyászidőszak első napján kikiáltották Károlyt az új uralkodónak, amit hivatalosan is kihirdettek. A ceremóniáról ebben a cikkünkben számoltunk be. A parlamenti képviselők a miniszterelnök vezetésével tiszteletüket tették az alsóházban, majd audienciát tartottak Károly királynál.
A királynő koporsóját vonattal viszik az edinburghi Holyroodhouse-palotába (Skócia). Több száz ember sorakozott fel Ballater utcáin, hogy megvárja a királynő temetési menetét. Az aberdeenshire-i falu az egyik első hely, amelyen a koporsó áthalad, miután elhagyta Balmoralt.
A király, aki édesanyját követi a Brit Nemzetközösség élén, várhatóan megbeszélést folytat a Nemzetközösség főtitkáránál. A szombaton felolvasott kiáltványt Skócia, Wales és Észak-Írország parlamentjeiben olvassák fel.
A St Giles-székesegyházban istentiszteletet tartanak, ahol a királynő gyermekei várhatóan virrasztani fognak Erzsébet királynő koporsója körül.
Az alsóház és a felsőház várhatóan részvétet nyilvánít a családnak, az ülésen a király is részt vehet.
Ezután Károly az Egyesült Királyság többi országába - Walesbe és Észak-Írországba - is elutazik majd.
A királynő koporsóját Londonba, várhatóan a Buckingham-palotába szállítják, amit a trónteremben helyeznek el.
A királynő holttestét átszállítják a westminsteri apátságba. A koporsót az apátság közepén ravatalozzák fel, egy megemlékezés kíséretében.
A canterburyi érsek a koporsó megérkezését követően rövid szertartást fog tartani. Várhatóan több százezer ember rója majd le a kegyeletét a helyszínen.
Várhatóan próbát tartanak az állami gyászmenethez.
Elsőként a család, majd mindenki, aki részvétet óhajt nyilvánítani, leróhatja tiszteletét a néhai uralkodó előtt. A részvétnyilvánításra három napon keresztül, a nap 23 órájában lehetőséget biztosítanak. E három napon folytatódik Károly király körútja. Meglátogatja a walesi parlamentet, majd részt vesz a cardiffi Llandaff-székesegyházban tartandó megemlékezésen.
A II. Erzsébet halálát követő tizedik nap a nemzet gyásznapja. Az állami temetést a ravatalozás helyszínén, a westminsteri apátságban tartják; II. Erzsébetet férje, Fülöp herceg mellett helyezik örök nyugalomra a windsori Szent György-kápolnában. Délben országszerte kétperces néma csenddel tisztelegnek az elhunyt királynő előtt.