A munkabeszüntetés alatt ugyanis a dolgozók a telephelyeken tárolt kész termékeket sem szállítják ki a töltőállomásokra, hogy az ellátás megbénításával gyakoroljanak nagyobb nyomást az olajipari vállalatok vezetésére.
A dolgozók a 2022-ben realizált extraprofitot figyelembe vevő béremelést, létszámbővítést és további franciaországi beruházásokat követelnek az olajipari óriások vezetésétől.
A kialakult üzemanyaghiány különösen súlyos az észak-franciaországi és a fővárosi régióban, ahol vasárnap a kutak 44,9 - 59,1 százaléka jelentett részleges üzemanyaghiányt vagy teljesen kiszáradt és bezárt kutakat.
A még működő töltőállomásokon végeláthatatlan sorok alakultak ki, az autósok csak több órás várakozás után tudnak üzemanyaghoz jutni. Egyes régiókban már megtiltották a benzinkannák megtöltését is.
A Svájccal határos Felső-Savoya megye egyik településén, Saint-Julien-en-Genevoisban a múlt héten egy 20 éves, francia állampolgárságú férfi hat késszúrással akart megölni egy svájci családapát, mert az – a támadó szerint – a sort levágva akarta őt megelőzni a tankolásban. A svájci férfi túlélte a támadást, amelynek szemtanúi voltak a kocsiban ülő gyermekei is.
A francia kormány eközben felszabadította az ország stratégiai üzemanyag-tartalékait, ezzel egy időben pedig engedélyezte a kamionok hétvégi közlekedését, így a benzinkutak feltöltése megkezdődött.
Az ExxonMobil hétfőre egyeztetésre hívta össze a dolgozókat képviselő négy szakszervezet vezetőit. A TotalEnergies ugyancsak nyitott a bértárgyalások megkezdésére, azonban az álláspontja egyelőre az, hogy az alku csak akkor kezdődhet meg, ha az alkalmazottak előbb felveszik a munkát.
A hétvégi krízis közepette Emmanuel Macron Prágából, Elisabeth Borne miniszterelnök pedig Algériából sürgette a megoldást.