Valóban őszinte légkörben tudtunk egymással beszélni a legsúlyosabb kihívásokról - mondta Novák Katalin, aki először vett részt a visegrádi négyek találkozóján.
Ma a visegrádi négyeknek van közös mondanivalója Európa és a világ számára, együtt erő vagyunk, szerteszét gyengeség -
közölte a magyar államfő. Novák Katalin felidézte, hogy a 2015-ös migrációs válság során is összetartottak, míg most is összetartunk, mert egy elfogadhatatlan támadás érte a négy ország közül hárommal határos Ukrajnát.
Elítéljük a szuverén ország megtámadását, mélységesen elítéljük, hogy civil célpontok is célkeresztbe kerültek, valamint a négy ukrán megye elszakítását is.
Mindent meg kell tenni a nukleáris eszkalációval szemben - mondta a magyar államfő.
Magyarország is részese annak a humanitárius akciónak, amelynek a révén több százezer ukrán menekültet segítettek az országban.
Novák Katalin kiemelte, a magyar embereknek van közvetlen élménye arról, hogy milyen a háború a szomszédban, ilyen volt a délszláv háború. Ráadásul a kárpátaljai magyarok is érintettek, mivel legalább 200 magyar vesztette életét a konfliktusban - mondta az államfő. Magyarország álláspontja egyértelmű: nem lehet civileket támadni, és nukleáris csapással fenyegetni.
Sokan temették a V4-ek együttműködését, de az együttműködés él és virágzik -
mondta kérdésre Novák Katalin. A kölcsönös tisztelet talaján kell állnunk, amikor egy másik ország álláspontjának a megértését szeretnénk - mondta az államfő. Nincsen áthidalhatatlan különbség az álláspontunkban. Ha ezt sikerül megőríznünk, akkor az a V4-ek továbra is Európa szíve és motorjai lesznek - tette hozzá.
Az energiaválságról azt mondta az államfő, hogy Magyarország mindent megtesz az energetikai függetlensége érdekében, ez egy hosszútávú cél. Éppen ezért igyekszünk alternatív forrásokat találni, és visszafogtuk a fogyasztást - tette hozzá.
A rezsicsökkentés jelenlegi szintjének a fenntartása mellett továbbra is kitart Magyarország -
mondta az államfő. A kritikus infrastruktúra elleni támadások elfogadhatatlanok a számunkra.
A magyar államfő külön szólt az illegális bevándorlás veszélyeiről, és ez a fenyegetés ott van a magyar déli határ mentán.
Közös határozott fellépés kell az illegális bevándorlás ellen, és ebben mindegyik ország egyetért.
A hosszútávú célkitűzésünk egy igazságos béke elérése - tette hozzá. Mindent meg fogunk tenni egy igazságos béke érdekében, és meg kell őriznünk az európai biztonságos életet a gyermekeink számára - hangsúlyozta Novák Katalin.
Magyarország eddig is támogatta a szankciókat, de azokban figyelemmel kell lenni az egyes tagországok sajátosságaira - mondta kérdésre Novák Katalin.
Nyitott módon, egy baráti csoportban folytattunk őszinte párbeszédet a legfontosabb kérdésekről - mondta Andrzej Duda. A lengyel államfő közölte, a háború több millió menekült formájában öltött testet. Kétmillió ukrán menekült maradt Lengyelországban - tette hozzá.
Tudjuk mit jelent az orosz megszállás, és az orosz agresszió, és tudjuk, mit jelent az orosz terror.
Háborús bűncselekménynek nevezte az Ukrajna területén történt hétfői orosz támadásokat a lengyel elnök. Bízik benne, hogy a háborús bűnök elkövetőit elszámoltatják. Reméli, hogy az ukránok visszafoglalják a 2014-óta elvesztett területeiket.
Duda szólt arról is, az oroszok minden margón túl találják magukat, ha nukleáris fegyvereket vetnek be.
Lengyelország a végső győzelemig támogatni fogja az ukránokat, mert ez szükséges a térség biztonságához.
A lengyel államfő szerint erősíteni kell az energetikai együttműködést az érintett országok között is. Hamarosan működni fog a Balti-gázvezeték, így Norvégiából érkezhet földgáz, mindez pedig nagyban segíti a diverzifikációt. Duda közölte, hogy az inflációt nagyban hajtja az energiaárak elszállása.
Duda kérdésre elmondta, hogy mindegyik V4-ország a saját lehetőségei mentén segíti Ukrajnát.
Semmilyen segítséget nem kaptunk az Európai Bizottságtól az ukrajnai menekültek megsegítése területén - mondta.
Hat hónap múlva véget ér 32 éves politikai pályafutásom, ezért is volt fontos számomra ez a találkozó - mondta Milos Zeman cseh elnök. Meg kell akadályoznunk annak a kockázatát, hogy mi legyünk az utolsó vezeők a harmadik világháború előtt, és ezt a kockázatot csökkenteni kell - tette hozzá.
A nukleáris fegyverek bevetése miatti kockázatokat ki kell emelni, és erre fel kell hívni a figyelmet.
A green dealről azt mondta, hogy ő nem egy Greta Thunberg. Zeman tiszteletben tartja, hogy létezik klímaváltozás, de először a Földön lévő emberekről kellene gondoskodni.
Zeman kérdésre elmondta, hogy nem szereti a totalitárius időkre emlékeztető véleményegységet. Magyarország töbek között aknamentesítésben segíti Ukrajnát.
Visegrád már beizonyította a fontosságát és jelentőségét, hogy illegális migránsokat a kvótarendszer révén osszannak szét - mondta kérdésre cseh elnök.
Terjesszék ki a V4-csoportot, hogy Szlovénia is része legyen ennek a csoportnak, és ha ez teljesülne, az nagy örömöt jelentene számomra.
Zuzana Caputova, Szlovákia köztásasági elnöke arról beszélt, mindegyik visegrádi ország potenciális biztonsági fenyegetésnek van kitéve. Oroszország kiterjedt támadásokat hajtott végre a civilek ellen, mindez a nemzetközi jog megszegése - tette hozzá.
A civilek elleni támadás nem az erő, hanem a gyengeség jele.
Mindegyikünk igazságos békét szeretne - mondta Caputová. A békéhez elegendő, hogy az orosz csapatok elhagyják Ukrajna területét. A háború hatásairól azt mondta, hogy mindegyik államot érinti az ukrán menekülthullám. Mindegyik országban nagyon erős volt a szolidaritás a menekültek irányába - monta az államfő.
Beszámolt arról is, hogy a négy videgrádi ország közül három katonai segítséget is ad Ukrajnának. Mindegyik ország támogatja a nyolcadik szankciós csomagot, de csökkenteni kell a szankciók hatását az állampolgárokra - mondta Caputová.
A növekvő energiaárak kapcsán európai megoldásokra van szükség, és Szlovákiában európai gázársapkára lenne szükség.
Az energiatakarékosság és energiahatékonyság kerül a középpontba Szlovákiában is - tette hozzá. Caputová elmondta, őszintén cseréltek eszmét azon kérdésekről, amiben nem értettek egyet.
A szlovák államfő kérdésre elmondta, tiszteletben tartják azt a magyar álláspontot, hogy nem küldenek fegyvereket Ukrajnának.
"V4 államfői találkozón veszek részt Pozsonyban" - posztolta korábban Novák Katalin, hangsúlyozva: közösen próbálnak válaszokat találni az orosz-ukrán háború okozta társadalmi és gazdasági kihívásokra, és az egyre súlyosbodó energiaválságra.
Különösen fontos volt a keddi pozsonyi csúcs, hiszen legutóbb több mint másfél éve találkoztak személyesen, teljes létszámban a Visegrádi Együttműködés országainak elnökei - írta a köztársasági elnök a pozsonyi V4-es elnöki csúcstalálkozóról, melyen Zuzana Caputová szlovák, valamint Miloš Zeman cseh és Andrzej Duda lengyel köztársasági elnök vesz részt.
"Ez a négy ország – Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország – jelenti a modern Közép-Európa centrumát" - írja Facsbook posztjában Novák Katalin.
"Összetartozunk, összeköt bennünket a történelmi sorsközösség, a kultúra, a szabadság iránti vágy. Közösen gondolkodunk és próbálunk válaszokat találni az orosz-ukrán háború okozta társadalmi és gazdasági kihívásokra, valamint az egyre súlyosbodó energiaválságra" - fogalmazott a köztársasági elnök.
A pozsonyi elnöki csúcstalálkozón a napirendjén a regionális biztonság az orosz-ukrán háború fényében, az energiaválság, a zöld átmenet és a közös európai megoldások voltak.