Az utóbbi időben a súlyos európai energiakrízis miatt Svédország és Németország esetében is egyfajta nukleáris váltóállítást láthatunk, noha a baloldali német kormány esetében inkább a realitáshoz való kényszeredett visszatérés volt a még működő blokkok rendszerben tartása. A klímavédelmi célok elérése érdekében az atomenergia mellett a megújuló energiaforrások jelentős fejlesztésére és a fosszilis részarány radikális csökkentésére is szükség van. Nézzük meg, hogyan látja ezt a kérdést egy mértékadó nemzetközi szakmai szervezet!
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) 2022. október 27-én publikálta az energetikai területen dolgozó szakemberek „bibliáját", a globális energetikai ipari előrejelzést tartalmazó World Energy Outlook 2022 című kiadványt. Ez a 2050-ig tartó időszakra részletes, mindenre kiterjedő elemzést ad a globális energetika jövőbeli kihívásairól és trendjeiről, valamint a párizsi klímaegyezményben foglalt célok elérése érdekében feltétlenül szükséges teendőkről is.
A kiadvány szerint az ukrán-orosz válság által bekövetkezett globális, példátlanul kiterjedt és bonyolult sokkot okozó energiaválság mélyreható és hosszan tartó változásokat idéz elő, amelyek felgyorsíthatják a fenntartható és biztonságosabb energiarendszerre való átállást. A legnagyobb megrázkódtatások a földgáz-, a szén- és a villamos energia piacán tapasztalhatóak. Mindezekre tekintettel a legfőbb üzenet az, hogy az energiarendszerek vonatkozásában a világ minden részén gyors és széles körű változtatásokra van szükség annak érdekében, hogy biztosítani lehessen a biztonságos és fenntartható jövőt.
A nemzetközi szervezet szakmai elemzése három forgatókönyvet mutat be. A WEO 2050-ig tartó nulla kibocsátású forgatókönyve (NZE) meghatározza azt, hogy milyen intézkedések szükségesek ahhoz, hogy 2050-re elérhető legyen a nettó nulla kibocsátás. A kiadvány emellett másik két forgatókönyvet is vizsgál. A Stated Policies Scenario (STEPS) a kormányok által eddig ténylegesen bevezetett intézkedéseket veszi alapul. A harmadik forgatókönyv az Announced Pledges Scenario (APS), azt az utat vázolja fel, amelyen végighaladva teljesíthetőek a kormányok által eddig bejelentett klímavédelmi kötelezettségvállalások.
Növekvő villamosenergia-igények
A kiadvány APS és STEPS, tehát a kinyilvánított, illetve a ténylegesen bevezetett intézkedéseken alapuló forgatókönyv szerint a globális villamosenergia-igények 2030-ig nemhogy csökkennének, hanem 25-30 százalékkal növekedhetnek, döntően az e-mobilitás és a hőszivattyús rendszerek elterjedése miatt, amihez még hozzájárul a hidrogéntechnológia fejlesztése is. Ez hatalmas, 5900-7000 TWh igénynövekedés, amely Magyarország éves áramfelhasználásának 126-150-szerese.
Atomreneszánsz
A STEPS forgatókönyv szerint a globális atomerőművek villamosenergia-termelése a 2021-es 2776 TWh-ról 2030-ra 3351 TWh-ra, 2050-re pedig 4260 TWh-ra növekedhet. Ez a forgatókönyv 2030-ig 120 GW új nukleáris kapacitás befejezését, valamint további 300 GW értékű új atomerőművi egység megépítését teszi szükségessé 2030 és 2050 között, több mint 30 országban.
E forgatókönyv szerint a nap- és szélerőművek termelése is nagymértékben növekszik, miközben a szénerőművek globális termelése 2030-ig közel 1200 TWh-val, 2050-ig pedig 4300 TWh-val csökkenhet. Ezen időtávig a gázerőművek globális termelése közel azonos szinten marad.
Az APS forgatókönyv évente körülbelül 18 GW új nukleáris kapacitásbővüléssel számol, ez több mint egynegyedével több, mint a STEPS-ben előre jelzett érték, de e forgatókönyv szerint a magasabb villamosenergia-igény azt jelenti, hogy a nukleáris részarány a villamosenergia-mixben közel változatlan marad.
Ebben a forgatókönyvben a nukleáris alapú áramtermelés 2030-ra 3547 TWh-ra, 2050-re pedig 5103 TWh-ra növekedhet. Az időjárásfüggő megújulók termelésének nagymértékű növekedése mellett a szénerőművek termelése 2030-ig, illetve 2050-ig közel 2100 és 8600 TWh-val csökkenhet. A gázerőművek szerepe 2050-ig megfeleződik.
A 2050-ig nulla kibocsátással számoló NZE forgatókönyv szerint az atomerőművek üzemidő-hosszabbítása a 2020-as években segít korlátozni a globális kibocsátást, és ennek eredményeképpen a 2022 és 2050 között évente átlagosan 24 GW-os kapacitás több mint megkétszerezi az atomenergia kapacitását 2050-re. Ebben a forgatókönyvben a nukleáris alapú áramtermelés 3896 TWh-ra növekedhet 2030-ra, 2050-ben pedig 5810 TWh-ra. A szén- és gázerőművek eseténen azonban radikális változás várható, hiszen 2050-ig a szenes erőművek termelése 0, a gázerőművek termelése pedig minimális lenne.
A nemzetközi szakmai szervezet külön kiemelte, hogy az atomenergia jövőbeli kitüntetett szerepe a villamosenergia-szektorban a meglévő atomerőművi egységek üzemidő-hosszabbításán, valamint az új blokkok építésére vonatkozó programok sikerén múlik. Új fejlemény, hogy sorra érkeznek a bejelentések az atomerőművek üzemidő-hosszabbításáról, nem utolsósorban a jelenlegi energiaválságra adott kézenfekvő válaszként.
Csökkenő globális kibocsátás
A STEPS forgatókönyv szerint a globális szén-dioxid-kibocsátás 2025-ben eléri a csúcspontját, az évi 37 milliárd tonnát, majd 2050-re fokozatosan 32 milliárd tonnára csökken. Ez globálisan körülbelül 2,5 °C-os hőmérsékletnövekedést eredményezne 2100-ig, viszont messze nem elég ahhoz, hogy elkerüljük a súlyos éghajlatváltozási hatásokat. Sajnálatos módon azonban ma még mindig nagy a szakadék az ígéretek és a globális hőmérséklet 1,5 °C körüli emelkedésének stabilizálása között. Az APS-ben a kibocsátás a 2020-as évek közepén tetőzik, és 2050-re 12 milliárd tonnára csökken, ami 2100-ra 1,7 °C-os globális átlagos hőmérséklet-emelkedést eredményez.
A legújabb WEO-2022 kiadvány publikálásával egyidejűleg az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) közzétette a 2022-es Emissions Gap Reportot, amelynek sokkoló üzenete az, hogy „a nemzetközi közösség messze elmarad a párizsi céloktól, és nincs hiteles út a hőmérséklet-emelkedés 1,5 °C-on tartásához! Az üzenet lényege, hogy csak egy sürgős, azaz az egész rendszerre kiterjedő átalakítással lehet elkerülni a klímakatasztrófát."
A jelenlegi számok
A Nemzetközi Energia Ügynökség legújabb kiadványában foglaltakat erősítik meg a Nukleáris Világszövetség aktuális, novemberi adatai is. Ma 56 új atomerőművi blokk épül mintegy 58 000 MW villamos teljesítménnyel. A jövőben pedig több mint 430-450 új blokk építésével számolnak a világ 36 országában. Csak 2022-2028 között 51 új blokkot kívánnak az áramtermelés szolgálatába állítani. Ezek az adatok is egyértelműen azt mutatják: a világ egyre több országa ismeri fel, hogy nagy mennyiségben, versenyképes áron és a klímavédelmi céloknak is megfelelve kizárólag atomerőművekkel lehet villamos energiát termelni, ezért egyre többen kívánnak belépni az atomenergiát használók „elit klubjába".
Mindezt összefoglalva egyértelműen kijelenthető, hogy ha felelősen állunk a jövőnkhöz, akkor a klímavédelmi célok elérése érdekében egyaránt támaszkodnunk kell az atomenergiára és a megújuló energiaforrásokra. Magyarország is ezt az utat választotta, hiszen a világ többi – az atomenergia energiamixben betöltött jövőbeni szerepét helyesen felismerő, racionálisan döntő – országával együtt kíván haladni a versenyképességi, klímavédelmi és ellátásbiztonsági célok elérése érdekében a Paks II. Atomerőmű megvalósításával, valamint a megújulók, különösen a naperőművek fejlesztésével.
Szerző: Hárfás Zsolt energetikai mérnök, okleveles gépészmérnök, az atombiztos.blogstar.hu oldal szerzője