Joe Biden és az amerikai kormány számos egyéb képviselője teljesen nyilvánvalóvá tette, hogy a végsőkig támogatni fogják Ukrajnát az elhúzódó háborúban.
Többször is megerősítést nyert az az állítás, mely szerint addig támogatják a háborúban álló országot, ameddig csak szükséges. A nyakló nélküli fegyverdömping eredményeképpen az Egyesült Államok és a NATO-szövetségesek fegyverkészletei elkezdtek apadni. Eközben a Pentagon zsíros megbízásokat ad a nagy amerikai fegyvergyártóknak.
A Lockheed Martin, a Raytheon Technologies, a Boeing, a Northrop Grumman és a General Dynamics dollármilliókat kaszál a legújabb megrendeléseken.
Múlt év végén, decemberben az amerikai hadsereg bejelentette, hogy 84 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Missiles and Defense vállalattal több mint 1000 Excalibur 1B precíziós lőszerre azért, hogy pótolják az eddig Ukrajnába küldötteket - számol be minderről a Breitbart.
A lap a Defense News portálra hivatkozva azt írja, hogy ezt nem sokkal megelőzően a hadsereg néhány héttel ezelőtt egy 432 millió dolláros szerződést ítélt oda a Lockheed Martinnak, hogy a rettegett nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszereket (HIMARS) pótolni tudják.
A sereg mindezek mellett egy 1,2 milliárd dolláros szerződést kötött a Raytheonnal hat NASAMS üteg Ukrajnának történő beszerzésére.
A Biden-kormányzat ezen a héten várhatóan további katonai segítséget jelent be Ukrajnának, amikor az amerikai védelmi vezetők találkoznak németországi kollégáikkal az ukrán védelmi kapcsolattartó csoport nyolcadik ülésén.
Az Egyesült Államok 400 millió dollár értékű katonai felszerelést ígért a csoport legutóbbi, november 23-i ülésén.
Az amerikai kormány a bejelentések szerint az eddigi egyik legnagyobb segélycsomagját készül összeállítani Ukrajnának.
A konfliktus kezdete óta az ország eddig összesen 113 milliárd dolláros támogatást nyújtott Ukrajnának.
A leszállított támogatások döntő többsége az amerikai hadsereg saját készleteiből származott. Joe Biden a háború kezdete óta mintegy 29-szer nyúlt bele ezekbe a stratégiai készletekbe.
A fegyverek áramlása, a véges gyártókapacitások és a hadsereg védelmi politikája egy fordulóponthoz érkezett, mivel az amerikai fegyveres erők számára elegendő fegyvert kell biztosítani, továbbá elegendő eszközre van szükségük a kiképzések és a karbantartások elvégzéséhez is.
A Pentagon által előírt terveknek megfelelően ezek a fegyverek állítólag Stingerek, Javelinek, 155 mm-es tüzérségi fegyverek és GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket Systems) lőszerek. Problémás az is, hogy számos, Ukrajnában nagy keresletnek örvendő fegyver gyártását leállították, vagy csak nagyon korlátozott mennyiségben gyártják. A Raytheon például 2020 decemberében bezárta Stinger-gyártósorát. 2021-ben a cég számos szerződést nyert, főként külföldi megrendelőktől.
A véges kapacitások és a háború kilátástalansága miatt a gyártók nem kívánják felpörgetni a termelést egy olyan háborúra, amelynek időtartamáról nem tudják, hogy meddig tart. Ezért most az amerikai politikai döntéshozók többéves szerződésekkel próbálják ösztönözni a katonai-ipari komplexumot. A törvényhozás mostanában engedélyezte a többéves szerződéseket bizonyos lőszerekre és fegyverekre.
A Pentagonban egyre többen szorgalmazták a többéves szerződéseket, mivel a folyamatos ukrajnai lőszerszállítmányok miatt az USA és partnereinek a lőszerkészletei kimerülőben vannak.
Ezeknek a többéves szerződések fő haszonélvezői a már fent említett Lockheed, a Raytheon és a General Dynamics lennének a tervek szerint.
Az Egyesült Államok egy nagy dilemma előtt van több szempontból is. Úgy kell támogatniuk Ukrajnát, hogy közben a saját hadseregüknek is szavatolniuk kell az utánpótlásét.
Emellett fontos szempont Tajvan esetében a Kínával szembeni elrettentés ereje.
Kevin McCarthy képviselőházi elnök tavaly megfogadta, hogy visszafogja az Ukrajnára fordított "biankó csekk" kiadásokat, amikor a republikánusok kerülnek többségbe, de támogatják, hogy továbbra is szállítsanak fegyvereket Ukrajnának.