Pályaudvarokon, benzinkutaknál és piacok közelében is zajlik a kényszersorozás Ukrajnában. Az erről készült videók folyamatosan kerülnek fel az internetre.
Az M1 Híradójának összeállítása erről alább tekinthető meg.
Ennek alapján az elmúlt napok egyik legmegrázóbb felvétele a közép-ukrajnai Cserkasziban készült, ahol
egy családi házából, kisfia szeme láttára ráncigáltak ki egy férfit a katonák, miközben a felesége azt kiabálta, a férjét erőszakkal viszik el a frontra.
Kárpátalján is rendszeresen készülnek ilyen videók.
A kijevi vezetés ugyanis Kárpátaljáról a lehető legtöbb embert be akarja sorozni, hogy velük pótolja a hadsereg veszteségeit.
A helyiek szerint Belső-Ukrajnából jött az a több száz rendőr és katona, akik csoportosan gyűjtik be a férfiakat.
A módszereik napról napra erőszakosabbak, gyakorlatilag embervadászat zajlik Kárpátalján.
Bár hivatalos adatok nincsenek, becslések szerint rengetegen meghaltak már a háborúban, ezért is zajlik a kényszersorozás.
Jól látszik, hogy társadalom megszenvedi ezt az időszakot – erről beszélt a Századvég vezető elemzője az M1-en. Palóc André úgy fogalmazott: ez különösen igaz a kárpátaljai magyarokra.
A civil lakosság mind a két oldalon ezt megszenvedi, talán a háború megítélése egyik országban sem olyan lelkes, mint azt a politikai vezetők próbálják mutatni. És látjuk, hogy Kárpátalján a magyar honfitársaink, magyar nemzettestvéreink is megszenvedik ezt a helyzetet. Ebből a szempontból különösen érdekes, hogyan fog alakulni a következő időszak
– mondta el az elemző.
De az akció szinte valamennyi kisebbséget érinti.
A kényszersorozásnak azonban nem lesz meg az eredménye, hiszen olyan embereket is bevisznek, akik nem képesek harcolni
– erről pedig már a Mathias Corvinus Collegium geopolitikai műhelyének kutatója beszélt.
Somkuti Bálint kifejtette: „Az így besorozott emberek, azok nem fognak jól harcolni, hiszen nem akartak elmenni, több helyről is jött hír, hogy mozgássérült vagy szellemileg sérült embereket is berángattak és gyakorlatilag erőszakkal beöltöztettek – ez tipikusan abban az országban szokott megjelenni, ahol már nagyon komoly emberhiány van."
Miközben Ukrajnában sorra viszik el erőszakkal a frontokra az embereket, a nyugati országok is bekapcsolódnak a harcba: sorra ajánlanak fel tankokat. Szakértők mutattak rá, hogy mindez felelőtlen lépés.
Nemrég ugyanis kiderült, hogy
az ukrán védelmi tárca túl magas áron – a piaci ár három-négyszereséért – szerzett be élelmiszereket a hadseregnek.
Erről az Origo itt számolt be részletesen.
A botrányt leváltási hullám követte. Magas rangú ukrán tisztségviselők jelentették be távozásukat.
Csakhogy a legtöbben nem tarják hitelesnek az elnök által elrendelt tisztogatást sem, főleg azután, hogy egy olasz lap beszámolója szerint tavaly nyáron Volodimir Zelenszkij toszkánai villáját orosz bérlők vették ki, miközben a két ország már háborúban állt egymással. A hírről az Origo itt írt.
Elemzők szerint
Zelenszkij feláldozta korrupt felső vezetőit, cserébe azért, hogy a Nyugat tankokat küldjön.
Úgy fogalmaztak: minden jel arra utal, hogy az ukrán felső vezetést nagyon gyorsan kellett megtizedelnie az elnöknek, nem várhatott azzal egy esetleges békésebb időszakra.