Joe Biden egyre nagyobb bajban: fia korrupt ügyeihez kapcsolódó szigorúan titkos iratokat rejtegethetett

JOE BIDEN, HUNTER BIDEN, politika, amerikai elnök, fia, Dél-Karolina, templom
US President Joe Biden (L) waves alongside his son Hunter Biden after attending mass at Holy Spirit Catholic Church in Johns Island, South Carolina on August 13, 2022. (Photo by Nicholas Kamm / AFP)
Vágólapra másolva!
Mint ahogy az Origo is beszámolt róla, novemberben a félidős kongresszusi választásokat megelőzően minősített, titkos dokumentumokat találtak Joe Biden egykori privát irodájában, amelyet az alelnöksége és az elnöksége között használt. Érdekes módon ezt csak akkor hozták nyilvánosságra, amikor már megalakult az új kongresszus. Most kiderült: a Penn Biden Centerben talált titkos dokumentumok Iránnal és Ukrajnával kapcsolatos titkos hírszerzési információkat tartalmaztak. Biden tagadja, hogy tudott volna a dokumentumokról, ami egészen nevetséges állítás, mert csak ő vihette ki őket, ráadásul a Biden család iratai között találták meg. Az Ukrajnával kapcsolatos iratok 2014 és 2016 között keletkeztek, éppen akkor, amikor Biden fia, Hunter kétes, korrupciós ügyleteket folytatott az országban. Így kifejezetten érdekes, mi lehet bennük?
Vágólapra másolva!

A dokumentumok porrá zúzták a Trump elleni vádakat

Biden egyre jobban aggódhat. Egyfelől a talált dokumentumok teljesen porrá zúzták a Donald Trump elleni vádakat és támadásokat. Másfelől a teljeskörű vizsgálat után bajba kerülhet, és súlyos következményekkel nézhet szembe.

Óriási bajban az amerikai elnök Forrás: Getty Images/2022 Getty Images/Alex Wong

Az egykori republikánus elnököt azért próbálták meghurcolni, mert minősített dokumentumokat találtak nála a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) házkutatása során. Ez ügyben még tart az Igazságügyi Minisztérium (DOJ) nyomozása, azonban Trump azt állította, hogy minden minősített dokumentum titkosítását feloldotta még a hivatali ideje alatt. Ráadásul ez az ügy még nem sokkal az után kezdődött, hogy Trump távozott a Fehér Házból, míg Biden dokumentumai hat évig voltak nála.

Habár Biden esete november történt, csak most kedden tették közzé az erről készült jelentést, amikor már sem a félidős választás eredményét, sem a kongresszus megalakulását nem befolyásolta. Biden az agytrösztjének az irodájában őrizte az Iránról és Ukrajnáról szóló titkos hírszerzési dokumentumokat. John Lausch ügyész előzetes jelentést nyújtott be a dokumentumokról Merrick Garland igazságügyi miniszternek (aki az amerikai jogrendben egyben a legfőbb ügyész is), ő dönt majd a további lépésekről.

A felfedezés megnehezíti a demokraták azon erőfeszítéseit, hogy büntetőjogi felelősségre vonást szorgalmazzanak Donald Trump volt elnök ellen a Fehér Házból elvitt és a floridai Palm Beachen lévő Mar-a-Lago üdülőhelyén tárolt titkos dokumentumok állítólagos helytelen kezelése miatt.

Az igazságügyi minisztérium felülvizsgálja a Biden elnök ügyvédei által a washingtoni irodában talált titkos anyagokat. Közben a képviselőház és a szenátus hírszerzési bizottságainak vezetői kedden tájékoztatást követeltek a Biden által hátrahagyott dokumentumokról.

Richard Sauber, az elnök különleges jogtanácsosa szerint Biden 2017 közepétől a 2020-as kampány kezdetéig, 2019 áprilisáig használta az irodát. James Comer republikánus politikus, a képviselőház felügyeleti bizottságának elnöke kedden közölte, hogy bizottsága saját vizsgálatot indít, és leveleket intézett a Nemzeti Levéltárhoz és a Fehér Ház jogtanácsosi hivatalához, további információkat követelve.

Joe Biden a fia és családja korrupciós ügyeit akarhatta titkolni a az irodájában talált dokumentumokkal

Az irodában legalább tíz, 2013 és 2016 között keletkezett akta volt a Biden családi iratai közé keverve.

Az előzetes jelentések szerint a dokumentumok némelyikét "szigorúan titkos", azaz a legmagasabb szintű kormányzati minősítéssel jelölték.

A fent megjelölt intervallum az Obama-kormányzat fontosabb eseményeit öleli fel, így szó van bennük az iráni atomalkuról, a Viktor Janukovics egykori ukrán elnök megbuktatását előidéző Majdan-forradalomról (más interpretációk szerint puccsról), továbbá vannak olyan dokumentumok is, amelyek Oroszország ezt követő invázióját és a Krím 2014 februárjában történt annektálását tárgyalják.

Joe Biden és fia, Hunter Biden Forrás: AFP/Nicholas Kamm

Ebben a periódusban kezdődött Joe Biden fiának, Hunter Bidennek kapcsolata az ukrán Burisma földgázvállalattal, amely 2014 tavaszán felvette az az igazgatótanácsába, úgy hogy semmilyen tapasztalattal nem rendelkezett az energiaiparban.

Mivel a dokumentumok ezt a periódust ölelik fel ezért felmerül: Joe Biden célja vagy az volt hogy eltüntessen a fiára nézve kínos dokumentumokat, vagy ezeket a dokumentumokat arra használta, hogy az ezekben szereplő információkkal kényszerítse az ukránokat a Biden-család számára kedvező döntésekre.

A Hunter Biden laptopjáról előkerült, 2020 őszén nyilvánosságra hozott adatokból kiderül, hogy akkoriban Hunter Biden hogyan mutatott be egy Burisma-vezetőt apjának, aki alelnökként az Obama-kormányzat Ukrajna-politikáját felügyelte. Az egyik e-mailben, amelyet Hunter felvétele idején küldtek, a Burisma igazgatósági tanácsadója, Vagyim Pozsarszkij azt kérte Huntertől, hogy adjon tanácsot, hogyan használhatná a befolyását a vállalat fellendítésére.

Hunter Biden a Burisma Holding igazgatótanácsának 2014 és 2019 között volt tagja.

A cég 2002 óta vesz részt az ukrajnai olaj- és gáziparban. Miután a társasághoz került, a feladata a hivatalos megfogalmazás szerint az volt, hogy "a jogi ügyeket intézze, és támogatást nyújtson a vállalatnak a nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartásban". A biznisz és a politika ezúttal is erősen összeért, így nem meglepő, hogy Biden szerepe elsősorban a politikai kapcsolatépítésre szorítkozott - erre pedig tökéletesen alkalmasnak bizonyult, a lebukásáig. Főleg, hogy Joe Biden ekkor az Egyesült Államok alelnöke volt.

A Hunter Biden gépén talált e-mailek arról tanúskodtak, hogy amíg pozícióban volt, bemutatta apját a Burisma legfőbb vezetőjének, Vagyim Pozsarszkij ügyvezetőnek.

– írta Pozsarszkij 2015. április 17-én Hunternek.

Bár az amerikai elnök megpróbálta letagadni az egyeztetést, azonban a bizonyítékok ellene szóltak.

AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK HIVATALBAN LÉVŐ ALELNÖKE SZEMÉLYESEN EGYEZTETETT EGY STRATÉGIAI TERÜLETEN NYOMULÓ UKRÁN CÉG VEZETŐJÉVEL, ÚGY, HOGY FIA ÉRDEKELT VOLT A CÉGBEN, ÉS EGYENESEN Ő VOLT AZ ÖSSZEKÖTŐ.

Hunter Biden apja befolyását használta a kétes ügyletek megkötéséhez Forrás: AFP/Saul Loeb

Egy másik levél szerint Pozsarszkij arra kérte Huntert, hogy politikai célokra használja a pozícióját a vállalat érdekében:

Az e-mailben az állt, hogy néhány ukrán miniszter dokumentumokat kért a Burisma számára kiadott engedélyekkel kapcsolatban. Pozsarszkij a beszélgetés során aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az akkori, oroszbarát ukrán kormány veszélyeztetheti a Holding energetikai üzletágát. 2014 novemberében aztán Viktor Janukovics megbukott, így minden akadály elhárult a cég terjeszkedése elől.

VIKTOR SOKIN UKRÁN FŐÜGYÉSZ AZ ENERGETIKAI VÁLLALATTAL SZEMBEN INDÍTOTT VIZSGÁLATA SORÁN ARRA JUTOTT, HOGY A BURISMA KIHASZNÁLTA HUNTER BIDEN POZÍCIÓJÁT, HOGY BEFOLYÁSOLJA AZ AMERIKAI ALELNÖKÖT - AZ APJÁT:

Állítólag Joe Biden megfenyegette Petro Porosenko akkori ukrán elnököt, hogy a szövetségi kormány nem ad egymilliárd dolláros segélycsomagot Ukrajnának, ha Sokint nem rúgják ki azonnal. Ez végül megtörtént, ami a Burisma és Biden fia elleni vizsgálat megszüntetéséhez vezetett.

Hunter Biden az igazgatótanács tagjaként havonta 50 ezer dollárt keresett a Burismánál, ez évi 600 ezer dollár, majdnem háromszor annyi, mint Joe Biden alelnöki fizetése volt.

A Birusma tehát egyfajta kifizetőhelyként működött a Biden család számára, mindezt azért, hogy a család minden lehetséges módon segítse a cég érdekeit.

Ha kiderül az iratok tartalma, az Biden bukásához és lemondásához is vezethet.

Miután 2020-ban hivatalba került, sok szó esett arról, hogy a demokraták a ciklus fele után néhány nappal (2023. január végén, február elején) lecserélnék az egyre rosszabb mentális állapotban lévő elnököt az alelnökre, Kamala Harrisre, aki így még kétszer indulhatna választáson, tehát összesen 10 évig lehetne elnök. Csakhogy jelenleg a választók által teljesen alkalmatlannak tartott Harris még Bidennél is sokkal népszerűtlenebb, így ez a csere jelenleg nem sokat segítene a demokratákon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!