A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
2
Bronzérem
1
HUNMagyarország
21:05VízilabdaMagyarország-Japán
HUNMagyarország
22:03ÚszásSzabad 4 x 200m
NyílNyíl

Újabb botrányos részletek derültek ki a példátlan brüsszeli baloldali korrupciós botrányról

Roberta Metsola, EPP  Debate on Rule of law in Poland europoslowie capital center Benelux politician Brussels figure rule power Member of European Parliament europosel talk intergovernmental MEP international EU headquarters
Roberta METSOLA Member of European Parliament (MEP) during debate on Rule of law in Poland at European Parliament's Committee of Civil Liberties, Justice and Home Affairs in Brussels, Belgium on 31.08.2017 by Wiktor Dabkowski | usage worldwide (Photo by Wiktor Dabkowski / Wiktor Dabkowski / Picture-Alliance/AFP)
Vágólapra másolva!
Nemcsak drága pezsgőkkel és arannyal halmozták el Roberta Metsolát, az Európai Parlament elnökét, hanem egy luxusszállodában töltött estéjét is elfelejtette bevallani. Sorra dőlnek ki a csontvázak a brüsszeli korrupciós szekrényből december közepe óta, amikor Eva Kaili, az EP korábbi baloldali alelnöke bukott le azzal, hogy a lakásában 600 ezer eurót találtak egy táskában.
Vágólapra másolva!

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke elmulasztotta a törvényhozók által szabott határidőt, hogy nyilvánosságra hozzon egy fényűző, ingyenes utazást - beleértve egy pazar vacsorát és egy 350 eurós szállodai szobát saját maga és férje számára -, amelyet egy elit bortársaság fizetett, derül ki a Politico legfrissebb összeállításából.

Ebben a luxuskastélyban szállt meg az EP-elnöke Forrás: Politico

Tavaly októberben Metsola Franciaország híres borvidékére, Burgundiába utazott, hogy a Confrérie des Chevaliers du Tastevin nevű társaság "dámájaként" tiszteletbeli tagságot vállaljon egy középkori kastélyban tartott ötfogásos vacsorán.

349 euró egy éjszaka

A társaság fizette Metsola szállását az ötcsillagos Hôtel Le Cep szállodában, egy olyan szobában, amely a Politico értesülései szerint 349 euróba került egy éjszakára, és ebben még nincsen benne az idegenforgalmi adó. Ez egyébként nem ütközik a parlament belső szabályaiba, de a képviselőknek a következő hónap végéig kell nyilvánosan bejelenteniük minden olyan utazást, szállást vagy ösztöndíjat, amelyet harmadik felek, például kormányok vagy civil szervezetek fizettek. A szállodában töltött éjszaka tavaly október 22-én történt, de Metsola csak idén január 11-én tette meg nyilatkozatát a parlament honlapján, jóval azután, hogy a képviselők számára a határidő lejárt.

A Politico azon kérdésére, hogy megsértette-e azokat a szabályokat, amelyeket minden európai parlamenti képviselőnek be kell tartania, Metsola azt mondta:

Metsola és a parlament szóvivője azzal érvel, hogy rá nem ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a 705 fős ülésterem többi tagjára, amikor az utazások nyilvános bejelentéséről van szó.

Jaume Duch, az EU Parlament szóvivője pedig azt mondta: "Bár korábban soha nem jelentettek be ilyen dolgokat a parlament elnökei, Metsola elnök úgy döntött, hogy ezt teszi, és ezzel példátlan lépést tesz az átláthatóság fokozása és a pozitív példamutatás érdekében". Elmondta, hogy az utazási költségeket soha nem fizette harmadik fél.

Egyre több a furcsa ügy Roberta Metsola körül Forrás: dpa Picture-Alliance/usage worldwide/Wiktor Dabkowski

125-ször hallgatott az ajándékokról

Mint arról korábban beszámoltunk, Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke 142 ajándékot vett fel az európai parlamenti képviselők hivatalos nyilvántartásába, egy olyan lépéssel, amely rávilágított az uniós intézményre vonatkozó korlátozott átláthatósági szabályokra. Roberta Metsola ugyanis 125 alkalommal elmulasztotta bejelenteni, hogy ajándékot kapott.

Szintén írtunk arról is, hogy letartóztatták Antonio Panzeri, volt olasz szocialista EP-képviselő alkalmazottját a brüsszeli korrupciós botrány folyományaként. Panzerit egyébként még december 9-én tartóztatták le Brüsszelben többek között Eva Kailival, az Európai Parlament azóta leváltott alelnökével együtt, korrupció miatt.

Így működött a baloldali korrupciós pénzszivattyú

Mint arról korábban beszámoltunk, újságíróknak sikerült többoldalnyi dokumentumot megszerezni a belga rendőrség kihallgatási jegyzőkönyveiből. Ami kiderült, felülmúl minden eddigi információt.

  • A brüsszeli korrupciós botrány érintettjei 2019 második felétől kezdődően egészen a 2022 decemberi lebukásukig – tehát több mint három éven át - Eva Kaili brüsszeli lakásán bőröndökben tárolták a külföldi államoktól kapott sok százmilliónyi kenőpénzt.
  • A korrupciós ügyletek már a 2010-es évek közepén elkezdődtek, a brüsszeli hatóságok szerint már 7-8 éve rendszeresen megvesztegették a brüsszeli baloldali politikusokat!
  • Az eurókötegeket egy előre lefektetett ütemterv szerint egymás között szétosztva, a maffia és a drogkereskedők által használt módszerekkel, kisebb, néhány milliós tételekre bontva, aztán sokféle számlára elhelyezve, később elsősorban ingatlanokba befektetve igyekeztek tisztára mosni.

A nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvek szerint

KAILI KIHALLGATÁSA SORÁN ELEINTE MEGPRÓBÁLTA TAGADNI AZ ÉRINTETTSÉGÉT, ÁM A NYOMOZÓK KÉRDÉSEIRE VÁLASZOLVA TÖBBSZÖR IS ELLENTMONDÁSOK SORÁBA KEVEREDETT.

Ezután logikai bukfencektől hemzsegő érveléssel igyekezett bizonygatni az ártatlanságát. Például azt állította, ő sosem kíváncsiskodott, hogy élettársa, Francesco Giorgi miért hordott közös lakásukra euró százezrekkel teli bőröndöket éveken keresztül. Mint fogalmazott: „nem különösebben érdekelt a pénz eredete. Azt hittem, a párom ilyen jól keres". Hogy miért bőröndökben érkezett a készpénz, arra nem tudott semmiféle magyarázatot adni.

Magyar szálak a korrupciós botrányban

Gyurcsányné és Gurmai Zita után újabb hazai baloldali képviselőről derült ki, hogy szoros kapcsolatban állt a súlyos korrupciós botrányba keveredett, jelenleg előzetes letartóztatásban lévő Eva Kailival. Ujhelyi István nemcsak, hogy szoros kapcsolatban volt Kailival, hanem közösen szervezett vele konferenciát, valamint egy európai parlamenti csoportban a főnöke volt a korrupciós botrányba keveredett görög politikusnő. Ujhelyi azonban decemberben még letagadta, hogy bármilyen kapcsolatban lett volna Kailival.

Mint arról korábban beszámoltunk, a belga sajtó értesülései szerint a brüsszeli korrupciós botrány fő gyanúsítottja, Eva Kaili ingatatlanok felvásárlásával akarta legális jövedelemmé tenni az EP-képviselőként bezsebelt kenőpénzeket. A baloldali EP-képviselő sorra vette a luxusingatlanokat először magánszemélyként az elmúlt években, majd pedig élettársával kezdtek el közösen bizniszelni.

Ujhelyi tagadta, hogy ismerné Eva Kailit, de csúnyán lebukott Forrás: Origo

Hatvan EP-képviselő is érintett lehet a gigakorrupciós botrányban

Mint ismert, tavaly decemberben robbant ki a brüsszeli korrupciós botrány, amikor elsősorban szocialista EP-képviselőkről és a strasbourgi parlamenttel szorosan együttműködő nem kormányzati szervezetekről derült ki, hogy nagy összegű készpénzt fogadtak el a katari és a marokkói kormányoktól lobbitevékenységért cserébe.

A botrány kirobbanása óta négy embert tartóztattak le és helyeztek előzetes letartóztatásba korrupciós vádakkal: a görög szocialista Eva Kailit, az Európai Parlament akkori alelnökét; Pier Antonio Panzeri olasz volt szocialista EP-képviselőt – aki a vesztegetési hálózat feltételezett vezetője, a Fight Impunity nevű brüsszeli székhelyű civil szervezet vezetője –; az olasz Francesco Giorgit – Eva Kaili élettársa, aki egy belga szocialista EP-képviselő, Maria Arena asszisztenseként dolgozott – és Nicolo Figa-Talamancát, a No Peace Without Justice nevű civil szervezet igazgatóját.

A BELGA RENDŐRSÉG CSAKNEM 1,5 MILLIÓ EURÓT FOGLALT LE A BRÜSSZELI RÉGIÓBAN AZ ÜGYBEN VÉGREHAJTOTT HÁZKUTATÁSOK SORÁN. A VÁD ELLENÜK: BŰNSZERVEZETHEZ TARTOZÁS, PÉNZMOSÁS ÉS KORRUPCIÓ. EGYES HÍRADÁSOK SZERINT ÖSSZESEN HATVAN EP-KÉPVISELŐ LEHET ÉRINTETT AZ ÜGYBEN.

A korrupciós botrány az egész EU hitelességét veszélyezteti

A baloldali európai tisztviselők sok millió eurós megvesztegetési botránya nemcsak tovább rombolja az eddig sem túl erős Brüsszel és EU iránti bizalmat, de

MINDEN JEL SZERINT MAGA ALÁ TEMETHETI A JELENLEG FENNÁLLÓ RENDSZERT IS.

A korrupciós ügyre Rober Golob szlovén miniszterelnök azzal reagált egy friss Politico-podcastban: „Gyakorlatilag semmilyen ellenőrzés nem történt a parlamentben, ez számomra tényleg elképesztő". Ő is megerősítette a széles körben terjedő nézetet, hogy

A BOTRÁNY AZ EGÉSZ EU HITELESSÉGÉT FENYEGETI, AMINEK KÜLÖNÖS JELENTŐSÉGE VAN A JÖVŐ ÉVI EURÓPAI PARLAMENTI VÁLASZTÁSOK ELŐTT.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!