A Politicón nyilvánosságra hozott adatok szerint az Európai Parlamentet megrázó korrupciós botrány után számos uniós törvényhozó láthatóan kapkodva adta le a régen esedékes nyilatkozatait. A képviselőknek ugyanis minden olyan eseményről be kell számolniuk, ahol az utazást, a szállást vagy egyebet egy harmadik fél fizette. Egy 2013-ban meghozott szabály szerint az EP-képviselőknek erről legkésőbb az eseményen való részvétel utáni hónap utolsó napjáig kell nyilatkozniuk, emlékeztet a Politico.
A jelenlegi európai parlamenti ciklus első három és fél éve alatt benyújtott összesen 321 nyilatkozatból 103-at (az összes nyilatkozat 32 százalékát) a botrány 2022. december 9-i kirobbanása óta eltelt két hónap alatt nyújtották be, és ebből a 103 nyilatkozatból 69 volt késedelmes bevallás.
Az elemzésből kiderült, hogy a Szocialisták és Demokraták (S&D) képviselőcsoportja összesen 45 nyilatkozatot adott le, ebből 27-et késve nyújtott be; míg az utóbbi években baloldalivá vált Európai Néppártnak 30 késve benyújtott nyilatkozata volt.
Az elemzés szerint José Ramón Bauzá Díaz, a liberális Renew Europe képviselőcsoport képviselője nyújtotta be a legtöbb nyilatkozatot a korrupciós botrány kirobbanása után.
A Politico közzétett egy adatbázist is, amiből könnyen kiolvasható, hogy kik adtak le késedelmesen, kapkodva, mintegy mentegetőzve nyilatkozatot az után, hogy napvilágot látott az Európai Parlamentet megrengető korrupciós ügy.
Az adatbázisban feltűnnek olyan ismerős nevek is, mint Marc Tarabella, az ügyben már letartóztatott szocialista képviselő, vagy Alessandra Moretti, akikről épp a napokban derült ki, hogy nyomoz ellene a belga hatóság. Mind a ketten késedelmesen adtak le nyilatkozatot arról, hogy katari programjukat a National Human Rights Committee Qatar, a katari nemzeti emberi jogi tanács fizette. Feltűnő, hogy
éppen a korrupciós ügyben már konkrétan érintett képviselőkkel egy időben, ugyanúgy a katari emberi jogi bizottság szponzorálásával járt Katarban Cristian-Silviu Busoi román EP-képviselő.
Katari utazásáról késedelmesen, feltűnően csak a botrány kirobbanása után számolt be José Ramón Bauzá Díaz, a liberális Renew Europe képviselőcsoport tagja is, ahogy bahreini utazásáról is.
Sőt, a rekordszinten késlekedő Ramón Bauzá Díaz arról sem számolt be szabályszerűen, hogy az Egyesült Arab Emírségekbe látogatott,
ahogy nem sokkal, három nappal utána a szocialista Predrag Fred Matic is.
A mallorcai Bauzá Diazt egyébként a spanyol lapok gúnyosan Katar és az egész Közel-Kelet EP-képviselőjének nevezték. Ő azzal védekezik, hogy a térség baráti társaságának képviselőjeként utazott.
Maria Arena szocialista képviselő, az Európai Parlament (EP) Emberi Jogi Albizottsága (DROI) elnökének neve is ismerős lehet a botrány kapcsán. Az már ismert volt, hogy a politikus elfogadott egy katari utazást, arról azonban elfelejtett a hatályos uniós szabályoknak megfelelően nyilatkozni, hogy a repülőjegyét és a szállodáját is a katari kormány fizette. A mostani elemzésből kiderül, hogy
Arena Burkina Fasó-i programjáról is késedelmesen számolt be, nagyjából két évet csúszott a nyilatkozattal, és azt is csak a mostani korrupciós botrány kirobbanása után adta le.
Brüsszel Katart és Marokkót is érintő korrupciós botrányának kirobbanása után
sietve igyekezett beszámolni marokkói utazásáról Svenja Hahn német EP-képviselő, a Renew Europe frakció tagja is, aki párttársával, Jan-Christoph Oetjennel egy időben utazott.
Útjukat a marakkeshi hatóságok fizették. Az ő esetükben időben megérkezett a nyilatkozat, de ebben az is szerepet játszhatott, hogy napokkal Eva Kaili letartóztatása előtt volt ez az utazás.