Marsai Viktor: Az Európai Unió migrációs politikája meghívólevél is egyben

Olaszország, bevándorlás, bevándorló, migráns, illusztráció, 2020 augusztus
Lamnpedusa, 2020. augusztus 29. Illegális bevándorlók érkeznek egy csónakban a szicíliai Lampedusa tengerpartjára 2020. augusztus 28-án. Salvatore Martello lampedusai polgármester adatai szerint kevesebb mint két nap alatt negyven csónak kötött ki Lampedusán több mint félezer emberrel. MTI/EPA/ANSA/Elio Desiderio
Vágólapra másolva!
Európa-szerte igyekeznek a kormányok szigorítani migrációs politikájukon, miután évről évre egyre többen próbálnak bejutni az Európai Unió területére. A Magyar Nemzetnek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója arról beszélt, hogy amíg nincsenek fizikai határzárak, addig ez gyakorlatilag egy meghívólevél a világ összes nemzete számára. A szakértő rámutatott: amíg Brüsszel nem változtat álláspontján, az illegális bevándorlás folytatódni fog.
Vágólapra másolva!

– magyarázta a Magyar Nemzet megkeresésére Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója. A szakértő ismertette, hogy egyre több uniós ország emel szót az európai határvédelem megerősítése érdekében:

a február eleji EU-csúcson meglehetősen komoly viták övezték az egyik kulcskérdést, hogy Brüsszel legyen végre hajlandó közös forrásokból megtéríteni például a fizikai határzárak építését, amit egyébként a magyar kormány már évek óta szorgalmaz.

Marsai Viktor szerint a kérdésben Németország álláspontja a leghangsúlyosabb, mellette még a Benelux államok azok, amelyek határozottan ellenzik a fizikai határzárakat.

– tette hozzá.

Illegális bevándorlók érkeznek egy csónakban a szicíliai Lampedusa tengerpartjára 2020. augusztus 28-án. Salvatore Martello lampedusai polgármester adatai szerint kevesebb mint két nap alatt negyven csónak kötött ki Lampedusán több mint félezer emberrel. Forrás: MTI/EPA/ANSA/Elio Desiderio

Egyre nehezebb küzdeni ellene

Az európai kormányok azonban egyre nehezebben veszik fel a küzdelmet az Európába érkező illegális migránsok tömegeivel. 2016 óta tavaly regisztrálta a legtöbb illegális határátlépést az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex). Adatai szerint a nyugat-balkáni és a kelet-mediterrán útvonalon volt a legnagyobb a növekedés: előbbit több mint 146 ezren választották, ami 136 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest.

Törökország irányából pedig közel 43 ezren érkeztek a kontinensre, ami 108 százalékkal több, mint előző évben.

Meghívólevél a migránsoknak

A Migrációkutató Intézet igazgatója ugyanakkor kiemelte a portálnak azt is, hogy az európai kormányok már kezdenek kimozdulni a nagyon nyitott és befogadáspárti narratívából, hiszen ez gyakorlatilag egy meghívólevél a harmadik országbeliek számára.

Tavaly a menedékkérők száma is rekordokat döntött, megközelítette az egymilliót, hazatoloncolásuk azonban korántsem olyan egyszerű: az EU nem tudja rákényszeríteni a harmadik országokat arra, hogy visszafogadják állampolgáraikat és saját állampolgárait sem tudja rákényszeríteni arra, hogy hazaszállítsák ezeket az embereket.

– magyarázta a szakértő. Marsai Viktor szerint egy ponton már Németország és a Benelux államok sem fogják tartani álláspontjukat és muszáj lesz elszánniuk magukat a határozott fellépésre.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!