A hatóságok átkutattak egy hajót, amelyről feltételezhető, hogy az Északi Áramlat gázvezeték robbantásaival összefüggésbe hozható robbanóanyagokat szállított - közölte szerdán a német ügyészség, írja a Deutsche Welle.
Az ügyészség bejelentése előtt a média arról számolt be, hogy
ukránbarát csoportok lehetnek felelősek a robbantásokért.
Ukrán tisztviselők azonban cáfolták azokat a médiajelentéseket, amelyek szerint Kijevnek köze lenne az Északi Áramlat szeptemberi felrobbantásához. Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó a Twitteren a híreket elutasítva azt mondta, hogy Ukrajnának "semmi köze a balti-tengeri incidenshez, és nincs információja ukránbarát szabotázscsoportokról’".
Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter szintén tagadta, hogy Ukrajnának szerepe lenne a támadásban. Az Európai Unió védelmi minisztereinek találkozója előtt Stockholmban újságíróknak nyilatkozva Reznyikov azt mondta: "Ez nem a mi tevékenységünk".
Boris Pistorius német védelmi miniszter óva intett attól, hogy elhamarkodottan vádoljanak meg bárkit is a robbantások elkövetésével.
"Akár egy hamis zászlós akció is lehetett, amelyet azért rendeztek, hogy Ukrajnát hibáztassák, és ezt a lehetőséget a médiajelentésekben is felvetették"
- mondta Pistorius a Deutschlandfunk német közszolgálati rádiónak.
Stockholmban, ahol az EU védelmi miniszterei tanácskoznak, hozzátette: "Az egyik vagy a másik valószínűsége ugyanolyan nagy".
Annalena Baerbock német külügyminiszter ugyanezt az óvatosságot ismételte, mondván, hogy először az illetékes hatóságoknak kell lezárniuk a vizsgálatokat. Hangsúlyozta, hogy Berlin nem fog "elhamarkodott következtetéseket levonni", amíg a szövetségi ügyészség vizsgálata le nem zárul.
A The New York Times kedden arról számolt be, hogy
amerikai hírszerzési tisztviselők olyan információkat kaptak, amelyek egy "ukránbarát csoport" részvételére utalnak az Oroszországból Németországba földgázt szállító Északi Áramlat 1 és 2 vezetékeket megrongáló robbantásokban.
A jelentés nem fedte fel a hírszerzés forrását, az amerikai tisztviselők azonban azt mondták, hogy nincs bizonyítékuk arra, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek köze lenne a robbantásokhoz.
A hírszerzés szerint a támadók "Vlagyimir Putyin orosz elnök ellenfelei" voltak
- írja az amerikai lap.
Úgy vélik, hogy a támadás Ukrajna számára előnyös volt, mivel megnehezítette Oroszország számára, hogy földgázt adjon el Nyugat-Európának.
Ugyanakkor növelte a magas energiaárak miatt az ukrán szövetségesekre, különösen Németországra nehezedő nyomást, amely régóta függött az orosz gáztól, bár az ukrajnai háború kezdete óta csökkentette függését.
A német média különálló vizsgálatai szintén arra utalnak, hogy Ukrajnának köze van a robbanásokhoz.
Az ARD és az SWR német közszolgálati műsorszolgáltatók, valamint a Die Zeit című napilap közös riportjai a támadás előkészítéséről is több információval szolgáltak.
A beszámolók szerint azonosítottak egy jachtot, amelyet egy lengyelországi székhelyű cégtől béreltek, és a nyomozók megállapították, hogy az "nyilvánvalóan két ukráné".
A robbantásokat vizsgáló német hatóságok úgy vélik, hogy az ismeretlen csoport öt férfiból és egy nőből állt, akik hamis útleveleket használtak - áll a jelentésekben.
A Die Zeit szerint a hatóságok Németországban, Svédországban, Dániában, Hollandiában és az Egyesült Államokban is vizsgálódnak az ügyben.
Az Egyesült Államok és a NATO "szabotázscselekménynek" nevezte a szeptember 26-i támadásokat, Oroszország pedig a Nyugatot tette felelőssé a robbanásokért, és független vizsgálatot követelt, de egyik fél sem szolgáltatott bizonyítékot állításaik alátámasztására.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a támadásokról szóló médiajelentések a figyelem elterelésére irányultak.
"Nyilvánvaló, hogy a támadás elkövetői el akarják terelni a figyelmet" - mondta szerdán az állami RIA hírügynökség szerint.
Peszkov hozzátette, hogy az Északi Áramlat által érintett országoknak ragaszkodniuk kell a sürgős, átlátható vizsgálathoz.