A londoni tömegközlekedési vállalat (Transport for London, TfL) tájékoztatása szerint a metróvezetők mondhatni teljes körű munkabeszüntetése miatt a 402 kilométeres londoni metróhálózat mind a tizenegy fővonalán felfüggesztették a forgalmat, és a 270 állomás mindegyike bezárt.
A két nagy közlekedési szakszervezet, az RMT és az Aslef a brit kormány által a TfL költségvetésében követelt több százmillió fontos megtakarítás ellen tiltakozik, mivel az érdekképviseletek szerint ez
tömeges elbocsátásokhoz vezet és hátrányosan érinti a munkavállalók nyugdíjrendszerét is.
A sztrájk a napi átlagos utasszám alapján több mint négymillió Londonban élő embert, illetve a brit fővárosban dolgozó ingázót érint. Csak a londoni City pénzügyi központjába naponta 350 ezren utaznak tömegközlekedéssel, óriási többségük metróval.
Sztrájkoltak szerdán Angliában a tanárok, a közigazgatási tisztviselők és a rezidens orvosok is. Inflációkövető béremelést követeltek.
Évtizedek óta nem volt ekkora sztrájkhullámra példa Nagy-Britanniában,
mindenekelőtt a megélhetési költségek negyven éve nem tapasztalt ütemű emelkedése miatt.
A brit statisztikai hivatal (ONS) adatai szerint októberben 11,1 százalékos, novemberben 10,7, decemberben 10,5 százalékos, januárban 10,1 százalékos volt a tizenkét havi infláció Nagy-Britanniában.
Az elmúlt hetekben is sztrájkoltak a vasutasok, a tanárok, a kórházi ápolók, a mentősök, a buszsofőrök és a határrendészeti dolgozók, és a szakszervezetek további hasonló akciókat hirdettek meg a bérkövetelések teljesítésének elmaradása esetén.
Legközelebb, csütörtökön és szombaton ismét a vasutasok tartanak 24 órás sztrájkot.