Az NDR, a WDR, a Süddeutsche Zeitung és nemzetközi médiapartnerek új nyomozása szerint több új nyom is Ukrajna irányába mutat: gyanúsított "levélszekrényes cégekről" van szó, és egy olyan személyről, akinek lehetséges kapcsolatai vannak az ukrán hadsereggel. A kutatásban részt vesz az "Expressen" svéd napilap, a "frontstory" lengyel online magazin és a "Berlingske" dán napilap.
A portál szerint a vitorlás jachtról Ukrajnába vezető nyomozati lépések politikailag robbanásveszélyesek.
Egyelőre nem világos: valóban bosszúról lehet szó az Oroszország által indított agressziós háború miatt? Vagy a nyomozók mások által szándékosan lefektetett nyomokat követnek - ez egy úgynevezett "hamis zászló művelet" (False Flag Operation).
A hamis zászló művelet olyan cselekmény, amelyet azzal a szándékkal követnek el, hogy elfedjék a felelősség tényleges forrását, és egy másik félre hárítsák a felelősséget. A "hamis zászló" kifejezés a 16. századból származik, és valamely vízi jármű felségjele szándékos meghamisítását jelenti.
A Tűzfalcsoport azt írja, hogy
a jelentés szerint állítólag több személy is elindult a jachttal Rostockból 2022 szeptemberében, és a Balti-tenger fenekén történt robbanásokban is részt vehettek. Egy személyt, aki állítólag egy Kijevtől délkeletre fekvő városból származik, a kutatást végző partnerek lehetséges gyanúsítottként neveznek meg.
Röviddel a robbanások után a szövetségi főügyész (GBA) vette át a nyomozást. Az ARD és a Die Zeit márciusban számolt be először az Andromeda nevű vitorlásról és az Ukrajnával való feltételezett kapcsolatról:
a hajón öt férfi és egy nő 2022 szeptemberének elején indult útnak Rostockból. A hajót egy lengyelországi cég bérelte ki. Ez a cég viszont ukránokhoz tartozott - hangzott el akkor.
Az "Andromédának" azonban van egy másik információs nyomvonala is - a német biztonsági hatóságok valójában robbanásveszélyesnek tartják, mivel állítólag ukrán katonai körökbe vezet: A jacht bérlésekor állítólag legalábbis néhányan, akik később a hajóval a Balti-tengeren hajóznak, útlevelet mutattak be.
A vizsgálatok szerint az egyik ilyen útlevél egy "Stefan M." névre kiállított román útlevél volt. Állítólag valóban létezik egy ilyen nevű és születési dátumú személy, de a BKA szerint a robbanások idején valószínűleg Romániában tartózkodott. De ki volt az a férfi, aki a Balti-tengeren jelent meg? A kutatás szerint a német nyomozók úgy vélik, hogy ukrán állampolgár lehetett: egy férfi egy Kijevtől délkeletre fekvő városból.
A 20 éves férfi állítólag az ukrán hadsereg egyik gyalogos egységében szolgált.
A róla készült fotókon katonai egyenruhában feltűnő tetoválásokkal látható. Többszöri megkeresés ellenére sem az ukrán kormányhivatalok, sem a nagykövetség nem volt hajlandó nyilatkozni - írja az NDR.
A Tűzfalcsoport azt is feltárja, hogy a további nyomok állítólag az "Andromeda" vitorlásról egy lengyel céghez vezetnek, amely a jachtot bérelte. A hivatalos dokumentumok egy nőt neveznek meg "elnökként", aki a kutatócsoport szerint Ukrajnában él. Nyomozói körök szerint a cég egy "postaládás cég", az "elnök" pedig egy stróman, aki állítólag semmit sem tud a cég tényleges működéséről.
Az utazási irodának nincs honlapja, és évek óta nem volt jelentős forgalma. Egészen addig, amíg 2020-ban hirtelen 2,8 millió eurót fordított, amire egyelőre nincs magyarázat.
A cég elnöke telefonon megerősítette információk egy részét, de a további kérdéseket megválaszolatlanul hagyta.