A Dzsiddában megrendezett ukrajnai békecsúcs egy "nagyon különleges" esemény volt - mondta Olaf Scholz német kancellár, aki nagyobb diplomáciai erőfeszítéseket sürgetett a Moszkva és Kijev között zajló konfliktus lezárása érdekében.
Nagyon fontosak ezek az események és ez még csak a kezdet
- nyilatkozta a német kancellár.
Moszkva ugyanakkor úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja a szaúdiak által szervezett tárgyalásokat, és Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője kijelentette:
Oroszország részvétele és érdekeinek figyelembe vétele nélkül semmilyen találkozónak nincs hozzáadott értéke az ukrán válsággal kapcsolatban.
A dzsiddai találkozó, amelyen a részt vevő nemzetek biztonsági tanácsadói és magas rangú diplomatái vettek részt,
nem hozott érdemi eredményeket, a résztvevők csak abban tudtak megállapodni, hogy tiszteletben kell tartani az ENSZ Alapokmányát és Ukrajna területi integritását.
Arra a kérdésre, hogy milyen kilátások vannak az Ukrajnának nyújtott további katonai támogatásra, és különösen a Taurus nagy hatótávolságú cirkálórakéták állítólag küszöbön álló szállítására, a német kancellár nem adott közvetlen választ.
A legtöbb nyugati országgal ellentétben Németország sokáig visszakozott precíziós katonai eszközök leszállítására vonatkozó ukrán követeléseknek. A helyzet az év elején változott meg, amikor Berlin engedett a növekvő nyomásnak, és beleegyezett a Leopard 2 harckocsik szállításába, valamint lehetővé tette harmadik felek számára, hogy német gyártmányú katonai járműveket exportáljanak Ukrajnába.