A Lenta egy videót tett közzé, amelyen a repülőgép becsapódása látható:
Az orosz portál arról ír, hogy a balesettel kapcsolatban moszkvai idő szerint 19 óra 29 perckor értesítették a hatóságokat, de a baleset már nagyjából egy órával korábban történhetett. A magánrepülő Jevgenyij Prigozsin cégének a tulajdona volt, Moszkva és Szentpétervár között repült, amikor hirtelen megszűnt a radarkapcsolat.
Úgy tudják, hogy Prigozsin általában egy másik repülőgépet használt, viszont most valami miatt ezen a gépen utazott.
A Wagnerhez kapcsolódó oldalak szerint egy orosz rakéta lőtte le a repülőgépet.
A Mash a baleset helyszínéről is közzétett egy videót:
A Baza arról ír, hogy a roncsban és annak környékén talált összes holttest rendkívüli mértékben megégett, ezért az azonosításukhoz DNS-tesztre lesz szükség. Azt viszont, hogy Prigozsin a repülőgépen volt, az utaslista, valamint a Wagner-csoporthoz közel álló Fontanka nevű Telegram-csatorna is bizonyítja.
A repülőgép lezuhanásával kapcsolatban bűnügyi vizsgálatot indítottak, azt feltételezik, hogy a pilóták nem tartották be a szabályokat, ez vezethetett a tragédiához.
A Baza forrása arról számolt be, hogy a repülőgép becsapódása előtt a pilóta nem küldött vészjelzést, semmi nem utalt arra, hogy gond lenne. Később kiderült, hogy a vizsgálat során minden lehetséges forgatókönyvet figyelembe fognak venni, köztük az esetleges "külső hatásokat" is.
Közben a Beloruszkij Gajun megfigyelő-csoportra hivatkozva a Meduza arról ír, hogy orosz csapatszállító repülőgép szállt le a Wagner-zsoldosok fehéroroszországi bázisa mellett. Megjegyzik, hogy több mint egy hónapja nem volt orosz csapatszállító Fehéroroszországban. A célja jelenleg még ismeretlen, de a gép 145-225 katona szállítására alkalmas.
Rosztovban híradások alapján visszarendelték a szabadságukról a nemzeti gárda tagjait, valamint a rendőrséget is.
Magyar idő szerint nem sokkal este fél 10 után a Wagner-csoporthoz közelálló Telegram-csatorna, a Szürke Zóna, azt írta, hogy "meghalt az anyaország igaz hazafija az orosz hazaárulók keze által. A Wagner-hez közelálló csoportok korábban is utaltak arra, hogy leszámolás állhatott a baleset hátterében, erre viszont egyelőre semmi bizonyíték nincs, és nehezen elképzelhető, hogy lesz.
A Wagner-csoport szentpétervári központjában késő este egy keresztet formáltak az épület belső világításának segítségével:
A Kremlhez közeli Tszárgárd televíziós csatorna úgy tudja, hogy a baleset halottjai közül már azonosították a hatóságok Jevgenyij Prigozsint, valamint Dimitrij Utkint, a Wagner-zsoldosok parancsnokát is.
Jelenleg két forgatókönyv létezik, miután az orosz szövetségi légügyi hatóság a repülőgép felrobbanásáról beszélt. A repülőgép zuhanásából arra lehet következtetni, hogy a gép valóban valamilyen robbanás miatt vált irányíthatatlanná, úgy tűnik, mintha az egyik szárny hiányozna. Az egyik népszerű változat, hogy légvédelmi rakéta találta el a szárnyat, a másik pedig, hogy belülről történt a robbanás, aminek számos oka lehet.
Az előbbire lehet következtetni néhány szemtanú beszámolója szerint, akik a zuhanás előtt két robbanást hallottak (bevett gyakorlat két légvédelmi rakéta kilövése a célpont hatékony semlegesítése céljából), valamint az egyik videón látható füstből, ami akár egy légvédelmi-rendszerből is érkezhetett. A Meduza viszont kiemeli, hogy a repülési magasság miatt csak olyan légvédelmi-rendszer lett volna képes eltalálni a gépet, amely teljes egészében megsemmisítette volna azt.
A valószínűbb eshetőség tehát az, hogy belülről történt robbanás, amit akár egy meghibásodás is okozhatott.
Mint ismert, a Wagner-zsoldosok vezére sikertelen puccsot hajtott végre. Június 23-án több felvételt is közzétett, amelyben erősen bírálta az orosz katonai vezetőséget, egy nappal később pedig csapataival átkelt az ukrán-orosz határon és elfoglalta Rosztov városát, majd Moszkva felé indult. Nem sokkal ezt követően Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök segítségével megállapodás született, a Wagner-csoport visszafordult Moszkva irányából és kivonultak Rosztovból.
A megállapodás értelmében a lázadásban részt vevő zsoldosok és Jevgenyij Prigozsin ellen is ejtették a vádakat és megengedték nekik, hogy Fehéroroszországba helyezzék át székhelyüket. Sokáig úgy tűnt, hogy nem lesznek komolyabb következményei a lázadásnak. Prigozsin az elmúlt időben többször utazott Szentpétervárra, de különböző konferenciákon is felbukkant, valamint zsoldosai továbbra is fontos szereppel bírtak Afrikában.
Arról, hogy kicsoda Jevgenyij Prigozsin, a Wagner vezére, korábban ITT írtunk részletesen.