Putyin szerint nemcsak megtartani kell ezt a régiót, hanem fejleszteni is, és erőforrásait az állam javára fordítani. Az elnök a pénzügyi kapcsolatok rendszerének tönkretételével vádolta meg a Nyugatot, és azt mondta, hogy az orosz hatóságok a megváltozott világgazdasági feltételek miatt fokozták tevékenységüket a Távol-Keleten. A vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórum plenáris ülésén Vlagyimir Putyin orosz elnök a nemzetközi gazdaság helyzet negatív alakulásáról beszélt, mivel szerinte
egyes országok, elsősorban a nyugati államok, saját kezükkel rombolják a pénzügyi, kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok rendszerét.
Ezzel szemben az orosz politika lényegét az elnök a következőképpen foglalta össze:
Nem az átmeneti politikai eseményeket helyezzük előtérbe, hanem saját terveinkkel foglalkozunk, amelyek közvetlen és hosszú távú előnyöket hoznak a lakosságuknak (...) [mindez] ez egy új nemzetközi modell kialakulásához vezet, amelyet nem a nyugati normák szerint alakítunk ki és nem a kiválasztott milliárdosokat, hanem az egész emberiséget és a fejlődő többpólusú világot szolgálják
- tette hozzá Putyin.
Az orosz gazdaság egészéről szólva azt mondta, hogy nem lesz újraállamosítás, amitől a vállalkozások tartanak. Kifejtette, hogy a rubel árfolyamát kezelhető tényezők befolyásolják, hozzátéve, hogy nem lesznek "hirtelen mozdulatok" az ezzel kapcsolatos kérdések megoldásában. Putyin szerint az irányadó árfolyam növelése csökkenti az inflációt, bár visszafogja a gazdaságot.
Elmondta, hogy Oroszország bevételei már a külföldön befagyasztott devizatartalékainak kétszeresét is meghaladták. Az elnök szerint a kormány egyelőre nem látja szükségét az adóemelésnek.
Hangsúlyozta a megállapodás szükségességét az üzleti szférával, hogy a vállalkozók rájöjjenek:
Oroszország biztosabb bázis a számukra, és a tőkéjük kivitelével nem szabad még egyszer "rálépniük ugyanarra a gereblyére".
Putyin megállapításai azután hangzottak el, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a hónap elején azt mondta, hogy a BRICS gazdasági csoport – amely nemrég példátlan bővítést jelentett be – és a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) egyre nagyobb nemzetközi befolyásra tesz szert, mivel számos nemzet igyekszik megkerülni a nyugati szankciókat.