Miután a Hamász-terroristák október 7-én szombat reggel lecsaptak Izraelre, megölve több száz civilt, azóta hatalmas nyomás nehezedik Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökre. A támadás után nem sokkal nyilatkozatában a kormányfő kijelentette, hogy megsemmisíti a Gázai övezetben a palesztin kormány helyett kormányzó Hamász nevű arab terrorista szervezetet. Az izraeliek igazságtételre várnak és azt szeretnék elérni, hogy a terroristák elnyerjék a méltó büntetésüket, másfelől a terroristák kiiktatásával visszanyerhető az ország biztonsága is. Az Izraeli Védelmi Erők a háború kezdetén felszólították a gázai civileket, hogy hagyják el az övezet északi részét, Gáza városát.
Mindeközben a légierő fokozottan csapást mért a Hamász-terroristákra és a szervezet infrastruktúrájára. Több százezer katonát mozgósítottak a térségbe, a légicsapások mellett pedig tüzérséggel is támadják az övezetet. Az izraeli kormány elindította a szárazföldi hadműveletét, ám a teljes inváziót azért napolja, mert a szövetségesek és a semleges arab országok tárgyalásokat folytatnak annak érdekében, hogy kiszabadítsák a több mint 220 túsz mindegyikét. Másfelől az Egyesült Államok is kérte a szárazföldi hadművelet elhalasztását, mert több mint egy tucat légelhárító üteget szeretne telepíteni a térségben lévő amerikai katonai bázisra, ahol fokozott támadásokra kell számítani egy szélesebb regionális háború esetén.
Szakértők szerint aggályos és teljes katasztrófával lenne egyenlő Izrael katonai inváziója, mert mint mondták, a dzsihadisták tökéletesen fel vannak készülve a városi gerillaharcra.
Többen kiemelték azt is, hogy a város alatt akár több száz kilométernyi alagutat is kiépíthettek a terroristák, amelyet csak hatalmas veszteségek árán lehetne felszámolni.
Izrael brit nagykövete egy angol csatornának nyilatkozva elmondta, hogy az Izraeli Védelmi Erők és a hírszerző szolgálatok legalább már 30 ilyen alagutat feltérképeztek.
Ha Izrael megkezdi a teljes inváziót, akkor a Hamász-terroristák mellett szembe kell nézni Iránnal, a libanoni Hezbollahhal, szíriai fegyveresekkel, a jemeni hútikkal és egyéb radikális szervezetekkel is.
Izrael péntek éjjel fokozott bombázással kiiktatta a Gázai övezetben az internetet és a távközlést, nagyrészt elvágva a 2,3 millió lakost az egymással és a külvilággal való kapcsolattartástól. Mindeközben a hadsereg közölte, hogy kiterjeszti a szárazföldi műveleteket a területen. Ez pedig azt jelzi, hogy egyre közelebb kerül a Gázai övezet teljes inváziójához az Izraeli Védelmi Erők.
A folyamatos légicsapásoktól egész éjszaka megvilágították az eget az északi Gáza város felett. A palesztin távközlési szolgáltató, a Paltel szerint a bombázás teljes fennakadást okozott az internet-, a mobil- és a vezetékes szolgáltatásokban. A Gázai övezet északi részén olyan mértékű bombázás volt, ami még soha nem volt látható.
Az Izraeli Védelmi Erők közlése szerint a gázai háború eddigi legsúlyosabb légi bombázása során mintegy 100 repülőgép 150 földalatti Hamász-célpontra mért csapást Gázában, miközben gázai palesztin lakosok összecsapásokról számoltak be izraeli páncélozott járművekkel és gyalogsággal az éjszaka folyamán a Gázai övezet három helyszínén.
Daniel Hagari, az Izraeli Védelmi Erők szóvivője elmondta, hogy a szárazföldi erők péntek este kiterjesztették tevékenységüket Gázában, és "nagy erővel cselekszenek a háborús célok elérése érdekében". Izrael szerint csapásai a Hamász harcosait és az infrastruktúrát célozzák, és a fegyveresek a civilek közül tevékenykednek, veszélybe sodorva őket.
Emlékezetes az, hogy a háború kezdetén felrobbant gázai kórház esetében a több száz halálos áldozattal járó katasztrófa is a Hamásznak köszönhető, mert mintegy pajzsként használva a civileket, a polgári épületek, és a civilek közé telepítették az állásaikat.
A Hamász médiaközpontja több helyről is heves éjszakai összecsapásokról számolt be az izraeli erőkkel, köztük arról, hogy a Gázai övezet középső részén lévő Bureij menekülttábortól keletre izraeli behatolás történt. A jelentéssel kapcsolatban az izraeli hadsereg szombat kora reggel megismételte, hogy célzott rajtaütéseket és kiterjesztett csapásokat hajtott végre azzal a céllal, hogy "előkészítse a terepet a hadművelet jövőbeli szakaszaihoz".
Izrael több százezer katonát vonultatott fel a határ mentén a várható szárazföldi offenzíva előtt. Korábban pénteken a hadsereg közölte, hogy a szárazföldi erők már a második többórás behatolásukat hajtották végre a Gázai övezeten belül, és az elmúlt 24 órában több tucatnyi militáns célpontra mértek csapást.
Yoav Gallant védelmi miniszter elmondta, hogy Izrael hamarosan hosszú és nehéz szárazföldi offenzívára számít a Gázai övezetben.
"Hosszú időbe fog telni" a Hamász hatalmas alagúthálózatának felszámolása - mondta, hozzátéve, hogy a kisebb intenzitású harcok hosszú szakaszára számít.
Izrael közölte, hogy célja a Hamász gázai uralmának és Izrael fenyegetésére való képességének megsemmisítése. Az izraeli hadsereg a tervek szerint jelentősen több humanitárius segélyt enged be Egyiptomból a Gázai övezet déli részére, ahogy fokozza a támadásokat. Ezzel azt remélik, hogy a további élelmiszer-, víz- és gyógyszerszállítmányok több palesztint ösztönöznek majd arra, hogy a Gázai övezet északi részéből a déli részébe távozzon. Mindez azért lenne fontos, mert a terroristák lőnek és blokád alá helyezték a civileket, hogy ne engedelmeskedjenek Izrael evakuálásra felszólító parancsának.
Az Izraeli Védelmi Erők felvételeket is tett közzé a szárazföldi erőkről, köztük gyalogos csapatokról, harci műszaki erőkről és harckocsikról, amelyek az éjszaka és ma reggel a Gázai övezetben tevékenykedtek.
A csapatok még mindig Gázában vannak, és mélyebben tevékenykednek a Hamász által irányított területen, mint a korábbi korlátozott behatolások.