Kedden rakétacsapás ért egy Gázai övezetben egy kórházat. Az eddigi adatok szerint legalább 200-300 ember meghalt, és több mint 2000-en megsebesültek. Az arabok mindenféle bizonyítékok nélkül az izraeli felet vádolták meg a támadással. Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szerda délelőtt nyilvánosságra hozott egy felvételt, amely állításuk szerint egy lehallgatott telefonbeszélgetés volt két Hamász-ügynök között, akik a gázai kórházban landoló, sikertelenül kilőtt Iszlám Dzsihád rakétáról beszéltek.
A telefonbeszélgetések mellett a robbanás videófelvételei is az izraeli álláspontot látszanak alátámasztani. Nemcsak az izraeli légifelvételeken, hanem az Al-Dzsazíra pánarab hírcsatorna felvételein is látszik, hogy rakéta zuhant a kórházra, amelyet nem a levegőből indítottak.
A szóvivő szerint bizonyító értékűek a kórház környékéről készült légi fényképfelvételek is, melyek a becsapódás előtt és után készültek.
A bombák ugyanis krátert hoznak létre, s ilyen nincs a kórháznál, és az izraeli légicsapások rombolást okoznak a környező épületekben, de ezúttal ez sem történt meg.
"A Hamász tudta, hogy az Iszlám Dzsihád a felelős, ezért kampányt indított" - mondta Daniel Hagari szerda reggel az elfogott telefonbeszélgetések alapján. "Sok sajtóorgánum azonnal továbbadta a Hamász ellenőrizetlen állításait, hazugságait. Szeretnék valamit világossá tenni: nem lehet olyan gyorsan megérteni, hogy mi történt, mint ahogy a Hamász kijelentette, hogy tudja" - tette hozzá a szóvivő.
"- Először látunk rakétát így becsapódni, ezért mondjuk, hogy az Iszlám Dzsihádé volt.
- Micsoda?
- Azt mondják, a Dzsihádé volt.
- A miénk?
- Úgy tűnik!
- Ki mondja?
- Azt mondják a lövedék srapneleiből, hogy ez helyi gyártmány, nem olyan, mint az izraeli rakéták repeszei" - hangzik el a többi között az elfogott hangfelvételeken.
Korábban az IDF azt közölte, hogy a hírszerzési információk és számos forrás alapján a palesztin Iszlám Dzsihád szervezet a felelős a gázai kórházat eltaláló rakéta indításáért. „A hadsereg működési rendszereinek elemzéséből kiderült, hogy ellenséges rakétákat lőttek Izraelre, amelyek elhaladtak a kórháznál a becsapódás idején” - közölték a katonai illetékesek az adatok átvizsgálása és tanulmányozása alapján.
Az izraeli külügyminisztérium közzétett olyan felvételeket, amelyeken Izrael felé indított rakéták láthatók a kórház robbanása közben. Az izraeli külügyminisztérium is közleményt adott ki, amelyben a hadsereg álláspontját idézte, miszerint
AZ ISZLÁM DZSIHÁD SIKERTELEN RAKÉTAKILÖVÉSE OKOZTA A TÖBB SZÁZ CIVIL ÉLETÉT KÖVETELŐ ROBBANÁST
a Gázai övezet Zeitun negyedében.
Jaír Lapid, a kneszet ellenzéki vezetője a katonai közlemény után azt írta, hogy "nemcsak a mi gyermekeinket ölik meg, hanem az ő gyermekeiket is".
A támadás után tüntetők ezrei gyűltek össze Izrael konzulátusa előtt Isztambulban. A török parlament valamennyi politikai pártja közös nyilatkozatot írt alá, amelyben elítélik Izraelt a gázai kórházak elleni támadásokról szóló hazug Hamász jelentések miatt.
Tüntetők Bejrútban:
Teheránban is tüntettek Izrael ellen:
Szerdán Izraelbe érkezett Joe Biden amerikai elnök. Benjámin Netanjahu miniszterelnök és Isaac Herzog elnök a Ben Gurion repülőtéren fogadta az elnököt, mielőtt Tel-Avivban találkoznak. A látogatás az eddigi hírek szerint mintegy ötórás lesz.
Olaf Scholz német kancellár kedd esti izraeli látogatásának befejezéseként egy óvóhelyre menekült, miután küldöttségének a Gázából érkező rakétatűz miatt evakuálni kellett a repülőgépét
– közölték a vele utazó újságírók. A légiriadó megszólalt, amikor Scholz és csapata felszállni készült a tel-avivi Ben Gurion repülőtérről, és a kancellárt elővigyázatosságból rövid időre biztonságos helyre vezették. Az incidens egy részét Sara Sievert német riporter által megosztott felvételek rögzítették, amelyeken tanácsadói és újságírók láthatók, amint elhagyják a gépet és a kifutópályán fedezékbe vonulnak.
Bár az első jelentések szerint Scholzot az ijedtség alatt a földre is kényszerítették, Robin Alexander újságíró, aki szintén a delegációval tartott, később tisztázta, hogy a vezetőt egy közeli óvóhelyre vitték. Alexander megjegyezte, hogy "személyesen látott robbanásokat az égen" a repülőtér felett, amikor az izraeli légvédelem működésbe lépett.
Scholz és a többi utas a Bild című német lap szerint néhány perccel az evakuálás után, egy további biztonsági ellenőrzést követően visszaszállhatott a gépre. A lap hozzátette, hogy a kancellár "saját szemével láthatott két robbanást", és azt írta, hogy csapata a "drámai felszállás" után biztonságban leszállt Kairóban.
A kancellár Tel-Avivban tett látogatása során többször is kénytelen volt a német nagykövetségen menedéket keresni az Izrael és palesztin fegyveres csoportok közötti harcok miatt.
Időközben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt közölte, hogy a Gázai övezetben rekedt 15 magyar állampolgárral továbbra is folyamatosan tartják a kapcsolatot. Hozzátette, hogy a tel-avivi és kairói nagykövetségeik szorosan együttműködnek annak érdekében, hogy a magyarok biztonságosan elhagyhassák az övezetet, de erre sajnos egyelőre nincs lehetőség. Szijjártó bejegyzése szerint
a diplomaták legutóbb szerda reggel, alig egy órája győződtek meg arról, hogy valamennyien épségben vannak,
még a rendkívül nehéz körülmények ellenére is.