Az iskolákat bezárták, és Delhi környékén betiltották a nem létfontosságú építkezéseket, mivel a levegőminőségi index a városban majdnem elérte az 500-as értéket, vagyis azt a legmagasabb értéket, amelyet a mérés elérhet - írta a The Guardian.
Ez az Egészségügyi Világszervezet szerint egészségesnek tartott határérték százszorosa.
A város levegőminősége az elmúlt héten romlott jelentősen, ami annak tudható be, hogy a szomszédos Harijána és Pandzsáb államokban a gazdák a vetési szezonban tömegesen égettek a földjeiken, amihez hozzájárult a szennyező anyagokat Delhibe szállító szél, valamint a részecskéket megkötő hőmérséklet-csökkenés.
Pandzsáb államban 740 százalékkal nőtt a mezőgazdasági tüzek száma, egyetlen nap alatt több mint ezer tüzet regisztráltak. A város szennyezésének további okozói az autók károsanyag kibocsátása, az építkezések és a szemétégetés a hulladéktelepeken.
A mintegy 33 millió embernek otthont adó Delhi szinte minden évben a világ legszennyezettebb levegőjű városává válik, különösen ebben az időszakban. Idén azonban a korábbinál is rosszabb a helyzet, 2020 óta nem mértek ilyen magas szennyezettségi értékeket.
A Chicagói Egyetem energiapolitikai intézete által összeállított idei levegőminőségi életindex szerint a delhi lakosok életét 11,9 évvel rövidítheti meg a rossz levegő.
A Reuters szerint a Delhiben dolgozó orvosok már tapasztalják a szennyezés káros hatásait a város lakosain.
Megnőtt a légzési problémákkal küzdő betegek száma, több ember küzd köhögéssel, megfázással, könnyező és irritált szem problémákkal, valamint légzési gondokkal. Ez minden korosztályt érint. Itt az ideje, hogy maszkot viseljünk, és csak akkor menjünk ki a szabadba, ha szükséges
- mondta egy delhi kórház orvosa.
A légszennyezés elleni küzdelemben alkalmazott módszerek közé tartozik az utak locsolása, amely csökkenti a port és két, egyenként több mint 2 millió dollárba kerülő, 80 láb (25 méter) magas "szmogtorony" is működik, amelyeknek a levegő tisztítását kellene szolgálniuk, de a tudósok szerint hatástalanok.