A Csendes-óceán partján fekvő Nakiri város tisztviselői pár nap múlva 30-40 tonna pikkelyes szardíniát találtak. A helyi halászok igyekeztek összeszedni a halakat, attól tartva, hogy a tetemek bomlásával csökken a víz oxigéntartalma és ez további károkat okozhat.
Soha nem láttam még ilyet
- mondta egy halász, aki 25 éve dolgozik a területen.
Szakértők azt feltételezik, hogy a vándorló halak azért sodródtak a partra, mert a ragadozó halak a kimerülésig üldözték őket.
Egyes japán kormánytisztviselők azonban a jelenséget a Fukusimai atomerőműből származó víz óceánba engedésével hozták összefüggésbe. Az elpusztult halak csaknem négy hónappal azután kezdtek partra mosódni, hogy az erőmű elkezdte a radioaktív izotópot tartalmazó vizet a Csendes-óceánba engedni.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség azonban azt nyilatkozta, hogy a kiengedés megfelel a nemzetközi standardnak és nincs semmi káros hatása a környezetre.
A halakról készült képeket széles körben felhasználták a fukusimai összeesküvés-elméletek bizonyítására - írta a Guardian.
A vizsgálatok eredményei nem mutattak rendellenességet. Aggódunk a tudományos bizonyítékokon nem alapuló információk terjedése miatt
- közölte a halászati ügynökség.
Hakodate város tisztviselői felszólították a helyieket, hogy ne fogyasszák el a partra sodródott halakat.