Egy bankárt nevez ki a szlovák államfő a hamarosan felálló szakértői kormány élére – derült ki nemrégiben. Zuzana Caputová Ódor Lajost nézte ki ügyvezető miniszterelnöknek. A 46 éves magyar közgazdász a szlovák központi bank (NBS) 46 éves alelnöke és 2016 óta vendégprofesszor a Soros György-féle CEU-n.
A történet kísértetiesen hasonlít arra az eseménysorozatra, amikor (2009-ben, Gyurcsány Ferenc több éves miniszterelnöki esés-kelését követően) ugyancsak egy bankár, Bajnai Gordon ült magyar miniszterelnöki székbe.
Bajnai Gordon (akinek a neve mostanában a DatAdat botrányból lehet ismerős) bankárkormánya azután került hatalomra, hogy az MSZP sikeres bizalmatlansági indítványt nyújtott be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellen.
A szocialisták és a liberálisok által megszavazott Bajnai-kormány nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, egy év múlva, csúfos vereséget követően kénytelen volt átadni a kormányrudat az Orbán Viktor-vezette új kormánynak.
Szlovákia leendő bankár-miniszterelnöke, Ódor Lajos magyar ugyan, de egyesek szerint a szlovákok nem tekintik annak – egyértelműen politikai döntést hozott a liberális Caputová, amikor a személye mellett döntött.
Elemzők szerint Caputová döntésében az is szerepet játszhatott, hogy Ódor – politikai háttér és támogatás nélkül – előbb-utóbb az államfő bábjaként működhet.
Ódor talán nem is tartja magát a magyar kisebbség tagjának, hiszen életrajzaiban nem említi magyarságát, az NBS és a CEU honlapján pedig magyar nevét sem használja: Ludovít Ódorként szerepel.
Bajnaiéknak egy évük volt a választásokig, Ódornak mindössze négy hónap jut. A Heger-közeli leendő miniszterelnököt az előrehozott választásokon a közvélemény-kutatók szerint a Robert Fico-féle Smer-SD és Peter Pellegrini Hlas-SD tömörülése szorítja majd ki a hatalomból. De harmadik befutó lehet az a Progresszív Szlovákia nevű párt is, amely annak idején Caputovát jelölte a köztársasági elnöki posztra.