Míg a Köpcös évtizedeken át szabadon építette drogbirodalmát, fiai – ahogyan akkoriban nevezték őket: „a narkó kölykök" – többnyire csak a közösségi médiában mutatkoztak, fényűző körülmények között. Luxusautókkal, házitigrisekkel, arany AK-47-es gépkarabélyokkal fotózgatták magukat. Edgar, Ivan, Jesús Alfredo, ifjabb Joaquín és Ovidio közül ma már négyen élnek csak: Edgar 2008-ban meghalt egy, a kartellen belül kitört fegyveres összecsapás során.
Mióta apjuk, a kartell alapítója és feje - többszöri szökések után - úgy tűnik, már élete végéig szuperbiztonságos börtönben marad, a fiúknak újjá kellett építeniük a vezető nélkül maradt Sinaloa-kartellt. Miután a Köpcöst elfogták, lakóhelyének közelében számos hivatalnok, rendőr és rendőri vezető tűnt el nyomtalanul, többeket brutálisan, fényes nappal gyilkoltak meg.
Ez a bosszúhadjárat jelentette azt, hogy megérkezett az „új erő": a főnök négy fia.
A „Los Chapitos", azaz „a kis Köpcösök" a legidősebb fiú, Ivan vezetésével már nem a több tonna kokain terítésén fáradozott, mint Joaquín Guzmán, hanem piacra dobtak egy új, minden addiginál fertőzőbb és veszélyesebb szintetikus drogcsaládot, a fentanilt.
Ez, a heroinnál 50-szer erősebb szintetikus opioid egyből a kábítószerellenes harc célkeresztjébe állította őket.
A „Los Chapitos" titkos droglaboratóriumok hálózatát építette ki, és felpörgette a Kínából származó, a szerek előállításához szükséges úgynevezett prekurzor vegyi anyagok csempészetét. A kartell 800 dollár értékű prekurzor vegyi anyagból előállított fentaniltablettákon vagy -poron akár 640 ezer dolláros nyereséget is képes kitermelni. Egy New York déli körzetében áprilisban benyújtott vádirat szerint
ebből a csillagászati nyereségből finanszírozták a fivérek a politikusok, a rendőrök megvesztegetését - illetve az érdekeik mentén „dolgozó" sicariók, azaz bérgyilkosok hadseregét.
A Reuters munkatársának Sinaloa-kartell-ügynökök arról beszéltek: a drogszervezetben korábban kihallgatás után öltek, de az „új generáció" már öl, és csak azután kérdez... A négy fiú a kartellen belül hamar rendezte a sorokat, miután kezdetekkor összetűzésbe keveredtek Joaquín Guzmán egykori jobbkezével, Dámaso Lópezzel.
A Guzmán-fiúk felemelkedése amerikai és mexikói tisztviselők szerint egybeesett azzal az időszakkal, amikor López Obrador mexikói elnök bevezette az „abrazos, no balazos", azaz a „golyó helyett ölelés" elvét követő, elődeinél jóval megengedőbb kábítószer-ellenes politikáját.
A stratégia nem vált be. A nemrég nyilvánosságra hozott vádiratok egyike részletezi a „Los Chapitos" által elkövetett szörnyű erőszakos cselekményeket: csatlósaik állítólag még 2017 elején elrabolták a szövetségi főügyészi hivatal két tisztviselőjét,
az egyiknek dugóhúzóval tépték ki az izmait, majd chilit tettek a nyílt sebekbe és az orrába is. A vádiratokban azt is írják: Ivan és Jesús Alfredo néhány ellenségét felfalatta a háziállatként tartott tigrisekkel.
A mexikói hadsereg 2019 októberében fogta el először Ovidio Guzmánt, Culiacánban. Ekkor, visszaemlékezések szerint több száz felfegyverzett bandatag rohant a helyszínre és nyitott tüzet a kormánycsapatokra, hogy kiszabadítsák a drogbárót. Elbarikádozták magukat, hogy a katonákat csapdába ejtsék; emellett katonákat raboltak el, családjaikat fenyegették, otthonaikat körülvették. A bekerített mexikói csapatok a már őrizetükben lévő Ovidión keresztül, telefonon próbálták leállítani Ivant és a felfegyverzett bandát:
Mondd meg nekik, hogy álljanak le... Nem akarok káoszt!
Ivan azonban nem állította meg a drogkartell hadseregét. Órákkal később, amikor Culiacán már háborús övezetre hasonlított és a véres jelenetek a világ minden részére eljutottak,
a mexikói elnök utasította a hadsereget, hogy engedjék szabadon Ovidio Guzmánt.
A fivérek számára ez mérföldkő volt:
Mexikó hadserege, az ország elnöke a világ nyilvánossága előtt meghajolt előttük.
A hadsereg Ovidio Guzmán elleni következő akciójáról már nem tájékoztatták részleteiben Obradort - talán ennek is köszönhető, hogy sikerrel jártak. A hajnali támadás során katonák százai vették körül Ovidio Guzmán sinaloai otthonát, egy helikopterről is lőtték a célpontokat. A kartell fegyveresei ekkor is ámokfutásba kezdtek, autókat gyújtottak fel, utakat zártak el, még utasszállító repülőgépekre is lövöldöztek és kikényszerítették Culiacán repülőterének bezárását.
A HÁBORÚNAK 29 HALÁLOS ÁLDOZATA VOLT, KÖZTÜK A FEGYVERES ERŐK 10 TAGJA.
Ovidio Guzmánt végül elfogták, katonai helikopterrel szállították el Sinaloából. Jelenleg egy szigorúan őrzött börtön lakója Mexikóváros közelében.
A fentanil pedig megállíthatatlanul terjed Észak-Amerika felé.