A portál szerint
az Egyesült Államokkal egyeztetett megállapodás értelmében Izrael szabadon bocsátana néhány palesztin nőt és gyermeket az izraeli börtönökből, és növelné a Gázába beengedett humanitárius segélyek mennyiségét
– mondta a tisztviselő.
A Hamász beleegyezett a megállapodás általános vázlataiba, Izrael azonban nem, és még mindig tárgyal a részletekről
– mondta a tisztviselő. A Reuters szerint nem ismert, hogy Izrael pontosan hány palesztin nőt és gyermeket engedne ki börtönből a tárgyalt megállapodás részeként.
A katari vezetésű tárgyalások köre jelentősen megváltozott az elmúlt hetekben, de az a tény, hogy a tárgyalások most 50 polgári fogoly szabadon bocsátására irányulnak háromnapos fegyverszünetért cserébe, és hogy a Hamász beleegyezett a megállapodás vázlatába, ami a Reuters szerint korábban még nem fordult elő.
Az ambiciózus külpolitikai célokat kitűző, gazdag Öböl-menti állam, Katar közvetlen kommunikációt folytat a Hamásszal és Izraellel. Korábban segített a fegyverszünet közvetítésében is kettejük között.
A Reuters szerint egy ilyen megállapodás megkövetelné, hogy a Hamász átadja a Gázában tartott polgári túszok teljes listáját. A tisztviselő szerint az összes túsz átfogóbb szabadon bocsátásáról jelenleg nincs szó.
A Hamász fegyveres szárnya, a Kasszam Brigádok hétfőn közölte, hogy megmondta a katari tárgyalóknak, hogy hajlandó akár 70 nőt és gyermeket elengedni egy ötnapos fegyverszünet fejében.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden kijelentette, hogy "kérlelhetetlenül dolgozunk a túszok kiszabadításán, beleértve a szárazföldi behatolás kezdete óta fokozott nyomást is alkalmazunk".
Nem világos azonban, hogy a Hamász jelenleg képes-e pontos listát összeállítani azokról a túszokról, amelyeket a háború óta fogva tartanak.
A túszok összegyűjtése bármilyen egyidejű kiszabadulás érdekében, amit Izrael akar, logisztikailag nehéz lenne fegyverszünet nélkül – mondta egy másik, a tárgyalásokat ismerő forrás a térségből.