Hajmeresztő ötletekkel állnak elő az ukrán hadtestparancsnokok, akik újabban a kézzel vezérelt propagandamédia kedvenc vendégei. A többnyire borostás vagy szakállas egyenruhások egyre többet beszélnek a különböző műsorokban arról, hogy drasztikusan erősíteni kellene a katonai mozgósításon, a veszteségek ugyanis hatalmasak. Rajtuk kívül ezt egyébként senki nem meri kimondani, Ukrajnában ugyanis meg van tiltva, hogy az elesettek számáról beszámoljon bárki is.
A héten jelentette be Petro Gorbatyenko, az 1. rohamzászlóalj 3. különleges dandárjának a parancsnoka főműsoridőben azt, hogy
mozgósítani kellene a 18 és 20 év közötti, egyébként törvényileg védett, egyetemi hallgatókat is frontszolgálatra.
Szerinte ugyanis a diákoknak is harcolniuk kell. A parancsnok szerint az 50 éves korosztállyal már nem mennek sokra, hiszen öregek, és tele vannak betegségekkel, viszont a fiatalok nem.
Mobilizálni kell a 20 és 18 éveseket! Mi ebben a kivetnivaló? Az, hogy diákok? Na és! A diákoknak nem kell harcolniuk? De kell! És alkalmasak!
– fogalmazott Petro Gorbatyenko, katonai hívónevén Rolló.
Ha nem lennének veszteségek, ahogy azt az ukrán propaganda is hirdeti, akkor nem lenne szükség a hadköteles férfiak levadászására sem.
Azonban a hadkiegészítők továbbra is hordákban járva teszik mindezt az ukrán városokban és falvakban.
A legdurvább eseteket többnyire Odesszában dokumentálják, mint az alábbi felvételt, melyen egy férfi kiáll a saját jogaiért, és nem ismeri el az intézkedés törvényességét. A hatóságok háromszor is arra kérik, hogy szálljon be velük a mikrobuszba, és menjen el adategyeztetésre a parancsnokságra. A férfi azonban jól tudván, hogy annak a front lesz a vége, elutasítja mindezt. A videóban végül a fiatalembert földre terítik és megbilincselik, majd betuszkolják az autóba. Esélye sincs elmenekülni.
Érdekes, hogy a különböző megyék a központi hatalomtól eltérően hoznak olyan rendeleteket, melyek a mozgósítás erősítését célozzák meg. Herszon megye katonai kormányzója például azt jelentette be, hogy a régió azon részén, amit a kijevi hatóságok felügyelnek, felerősítik a katonai mozgósítást. Olekszandr Prokugyin internetre feltöltött videójában így fogalmazott:
Ülésezett a régió védelmi tanácsa… Úgy döntöttünk, hogy megerősítjük a mozgósítással kapcsolatos munkát. A Nemzeti Rendőrség azzal lett megbízva, hogy aktivizálják magukat, és kutassák fel azon személyeket, akik bujkálnak a mozgósítási kötelezettség elől. Az ellenőrző pontokon mindenkit meg fognak vizsgálni, és leellenőrzik, hogy az illető ignorálta-e a korábban kapott katonai behívóparancsát.
– mondta a dél-ukrajnai megye vezetője.
Hasonló intézkedést jelentett be Lemberg megye katonai vezetése is. Az ő rendeletükben az áll, hogy a régió területén a hadkötelesek minden esetben meg kell, hogy mutassák a személyi igazolványaikat a hadkiegészítők munkatársainak. Emellett a sorozótiszteket kötelezték arra is, hogy ellenőrizzék le az utcán megállított férfiak papírjait. Külön figyelmet fordítva a lakcímbejegyzésre.
Korábban az Ukrán Igazságügyi Minisztérium azt jelentette be, hogy a hadkiegészítők munkatársai egyedül nem rendelkeznek semmiféle jogosultsággal az állampolgárok igazoltatását illetően. Azt a törvények szerint kizárólag a titkosszolgálat vagy a rendőrség jelenlétében tehetnék meg. Az, hogy egy megye felülírja a központi jogszabályokat, mindössze azt jelzi, hogy egyre nagyobb a káosz, illetve hogy még több emberre van szüksége az ukrán hadseregnek.
Hiába a rengeteg halott, a megdöbbentő kényszersorozások, az embervadászat, és Kijev újabb elkeseredett javaslata, Brüsszel - ahogy a kezdetektől fogva - továbbra is háborúpárti álláspontot képviselt, és fegyverszállítást sürgetett. Ennek megfelelően már eddig is több mint ötmilliárd eurót költött az ukrán hadsereg fejlesztésére.
A legújabb javaslat szerint pedig további húszmilliárd eurót adnának Ukrajna felfegyverzésére.
Az Európai Bizottság ráadásul további ötvenmilliárd euróval akarja támogatni a keleti szomszédunkat. Az összeg azonban a jelenlegi uniós költségvetésben nem áll rendelkezésre, ezért a tagállamoktól akarnak pluszforrásokat kicsikarni.
Fontos megemlíteni, hogy
Úgy kérnek Magyarországtól további hozzájárulást, hogy hazánk jó ideje nem kapja meg a neki szerződés szerint járó uniós pénzeket.
Magyarország már eddig is sok milliárd forintot költött az Ukrajnából menekülők megsegítésére. Ezek fényében világossá teheti mindenki a konzultációban, hogy nem szeretne több pénzt fizetni az adóforintjainkból Ukrajnának, amíg a nekünk járó pénzt nem kaptuk meg.
A nemzeti konzultációban a kormány erről is kikéri az emberek véleményét, a magyarok elmondhatják, mit gondolnak a kérdésben.