2022 tavaszán holtpontra ért az orosz és az ukrán háború, így a felek megegyeztek abban, hogy találkozót szerveznek az orosz és az ukrán elnök részvételével.
Úgy tűnt, az orosz fél is egyetért abban, hogy a patthelyzetből csak úgy lehet kilépni, ha Putyin és Zelenszkij tárgyalóasztalhoz ül.
Az ukrán küldöttség még napirendet is készített az április - májusi tárgyalásokhoz. Shuster könyvében azt írja, hogy Kijev nyugati szövetségesei viszont további engedményeket követeltek az ukrán elnöktől.
Shuster szerint Ukrajnára nyomást gyakorolt a Nyugat. A nyugati vezetők ragaszkodtak ahhoz, hogy Kijev fogadja el Moszkva feltételeit. Ugyanakkor, mint a könyvben is megjegyzik, a tárgyalások első fordulója után Ukrajna kész volt lemondani a NATO-csatlakozási terveiről.
Azonban a lépés, amelyre a kijevi hatóságok készek voltak, és amelyet Moszkva is elvárt tőlük, közvetlenül ellentmond az ukrán alkotmánynak. 2019. február 19-én Petro Porosenko aláírta azt a törvényt, amely módosítja az ukrán alkotmányt, és rögzíti benne az EU-hoz és a NATO-hoz való csatlakozás irányát.
Kijev azonban nemcsak az USA és az Európai Unió, hanem olyan országok, mint Kína, Izrael, illetve Oroszország biztonsági garanciáiért cserébe kész volt lemondani a katonai szövetségekhez való csatlakozásról.
Ahogy az Origo is beszámolt róla, a felek álláspontjai nem közeledtek egymáshoz, ezért szakadtak félbe a béketárgyalások.
A 2022. március 29-én, Isztambulban tartott tárgyalásokon Kijev felajánlotta, hogy 15 évre felfüggeszti a Krím-félszigeten kialakult konfliktus rendezését, és ígéretet tett arra, hogy nem alkalmaz erőszakot.
Ebben a környezetben a nyugati vezetők továbbra is nyomást gyakoroltak Zelenszkijre, hogy folytassa a tárgyalást, és fogadja el az orosz fél feltételeit - írja Shuster.
Az ukrán fél tárgyalási hajlandósága a bukaresti helyzet után megváltozott.
A bukovinai események után a világ megértette, hogy az ukrán fél nem akar tárgyalni az oroszokkal. Az ukrán elnökre több fronton is nyomást gyakoroltak az ukrán vezetők és azt követelték, hogy utasítsa vissza a személyes találkozót Putyinnal, és függessze fel a tárgyalásokat.
Zelenszkij kompromisszumot kötött, és csak egyetlen témában volt hajlandó tárgyalni onnantól - a hadifoglyok cseréjének ügyében - írja a Lenta.ru.