Hatalmas ár zúdult az állam déli részére, ahol több mint 24 órája megállás nélkül esik az eső. Északon, ahol a széllökések nagyon hevesek voltak, a helyi hatóságok szerint
legalább három ember meghalt vasárnap a kidőlő fák miatt.
Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója az állam 58 megyéjében hirdetett rendkívüli állapotot. A legveszélyesebb helyek közé a déli Los Angeles, Orange, Riverside, San Bernardino, San Diego és Santa Barbara települések tartoznak.
A régió többi részéhez hasonlóan Los Angelesben is olyan áradások vannak, amelyek képesek elvágni bizonyos utakat és kereszteződéseket, valamint veszélyes földcsuszamlásokat okozhatnak. Ez arra késztette a hatóságokat, hogy evakuálási parancsot adjanak ki a városra néző Hollywood és Santa Monica dombjaira.
Los Angeles számára a tegnapi volt a tizedik legcsapadékosabb nap azóta, hogy 1877-ben elkezdtük feljegyezni a csapadékmennyiséget
- hangsúlyozta Karen Bass polgármester hétfői sajtótájékoztatóján. "Most még inkább, mint valaha, maradjanak biztonságban, és ne menjenek az utakra. Ne hagyják el otthonaikat, hacsak nem feltétlenül szükséges" - hangsúlyozta.
A hatóságok fokozzák az óvatosságra intő üzeneteiket, mivel az eső várhatóan keddig, sőt szerdáig is folytatódik. Az eső olyan talajra esik, amelyet már a múlt heti vihar is átnedvesített, ami növeli az árvízveszélyt, mivel a föld már nem tud semmit sem elnyelni.
A PowerOutage.us szakosodott weboldal szerint hétfő délután még mindig több mint 300 ezer otthon és vállalkozás volt áram nélkül. Ez különösen az állam északi részét érintette, ahol
San Francisco térségében a szél ereje meghaladta az óránkénti 160 kilométert.
Hétfőn a Los Angeles-i repülőtérről induló és oda érkező járatok tucatjait törölték vagy késleltették.
Kalifornia történelmileg hozzászokott a forró időszakok és az intenzív esőzések váltakozásához. A tudósok ugyanakkor évek óta figyelmeztetnek arra, hogy a globális felmelegedés növeli a szélsőséges események gyakoriságát.