Duda úgy fogalmazott, hogy
egy lehetséges agresszornak látnia kell készültségünket. Van egy potenciális fenyegetés, amely miatt ezt a hadgyakorlatot tartjuk.
A két vezető a Brave Griffin 24/II fedőnevű Suwalki-folyosó mentén tartott egyhetes manőver zárónapján találkozott. Az említett térség a NATO szempontjából stratégiai jelentőséggel bír, hiszen összeköti Lengyelországot és - Litvánián keresztül - a szintén NATO-hoz tartozó három balti államot. Egyúttal elválasztja egymástól a kalinyingrádi orosz exklávét és az Oroszországgal szövetséges Fehéroroszországot.
A mostani manőveren 1500 litván katona mellett Lengyelország 15. gépesített dandárjának mintegy 200 tagja, valamint amerikai és portugál katonai személyzet is részt vesz.
Duda elmondta, hogy a hadgyakorlat célja a 15. gépesített dandár, valamint a haditechnikai eszközök átirányításának gyakorlása volt a szomszédos állam területére. Nauseda a találkozón arról beszélt, hogy Varsónak és Vilniusnak magasabb védelmi kiadásokra kell ösztönöznie NATO partnereit.
Együtt kell fáradoznunk azért, hogy meggyőzzük NATO-partnereinket a védelmi kiadások növeléséről
- tette hozzá a litván államfő a hivatali partnerével tartott közös sajtótájékoztatón. Duda nemrég felvetette, hogy a NATO-nak köteleznie kellene tagjait arra, hogy védelmi kiadásaikat a hazai össztermékük (GDP) legalább 3 százalékára emeljék. Lengyelország jelenleg a GDP-je 4 százalékát meghaladó összeget költ erre a célra. Nauseda hangsúlyozta: hazája szintén ezt a célt tűzte ki maga elé.
A korábbi lengyel miniszterelnök szerint a világ ismét egy veszélyes hellyé vált és a Nuclear Sharing NATO-program keretében Lengyelország kész atomfegyvert telepíteni a területén, amire a Kreml szóvivője fenyegető választ adott. Végül Oroszország bejelentette, hogy kész hadat üzenni a NATO-nak. Ahogy az Origo korábban beszámolt róla veszélyes provokáció, hogy a NATO hadgyakorlatot tart az orosz határon.
Az orosz-ukrán háborús élő közvetítésünk ide kattintva érhető el.