A lap közölte, hogy a Handelsblatt azt a kérdést tette fel az Európai Néppárt elnökének, hogy vajon túlélheti-e az EU azt, hogy a világ lángokban áll. Mint ismert, Ukrajnában és a Közel-Keleten háború van, valamint Tajvan körül is egyre forrósodik a helyzet.
Weber szerint korunk nagy feladata, hogy biztosítsuk Európa cselekvőképességét ezekben a biztonságpolitikai kérdésekben.
Katonai kapacitásokat és képességeket kell teremtenünk, és el kell mozdulnunk az egyhangúság elvétől. A palesztin politika mutatja, hogy hogyan nem szabad csinálni a dolgokat
– mondta Weber, aki korábban már felvetette a közös kötelező európai sorkatonai szolgálat ötletét, amit Brüsszelben csak Weber-terv néven emlegetnek.
Manfred Weber a BR24 televíziós műsorban beszélt a tervéről. A lap emlékeztetett, Weber sorkatonai szolgálatot is ráerőltetne az európai fiatalokra.
Az Európai Néppárt vezetőjének piszkos ügyeiről korábban a V4NA nemzetközi hírügynökség rántotta le a leplet. Mint írták, Weber a korábbi években trükkös eszközökkel, joghézagokat kihasználva legalább négyszázezer eurót vágott zsebre jogosulatlanul az európai adófizetők pénzéből.
Az európai sorkatonaságot javasló, mutyijairól hírhedt politikus most arról beszélt, hogy Európában a lehető legjobban fel kell készülnünk, fel kell fegyverkeznünk a további viharokra.
Az európaiak június 9-én új parlamentet választanak, ami, ahogy fogalmazott, fontos lépés az európai védelmi politika szempontjából.
Olyan döntés előtt állunk, hogy miként garantáljuk a biztonságot és a jólétet Európában.
Manfred Weber szerint valószínűleg már az is siker lenne, ha a NATO túlélne egy második Trump-elnökséget – ami egyre valószínűbbé válik az USA-ban.
Az amerikai követelés, hogy Európának mostantól a saját védelmét kell finanszíroznia, teljesen jogos. 330 millió amerikai nem fogja tartósan megvédeni a 440 millió európait – mondta.
A demokráciák közötti együttműködés korunk feladata. Az elnyomók kihívás elé állítanak bennünket. A Hamásszal, a Hezbollahhal, Iránnal, Oroszországgal és Észak-Koreával a gonoszság új tengelye valósult meg, és Kína a saját játékát játssza. A demokratikus világ ezzel szemben áll
– tette hozzá sejtelmesen Weber.
Arra a kérdésre, hogy Trump győzelme esetén az USA ukrajnai segélyezését Európa képes lenne-e kompenzálni, azt mondta:
Természetesen igen, a kérdés az, hogy megvan-e a politikai akarat.
A választók azt mondják, hogy ne a jóléti államot csökkentsük, hanem az Ukrajnának nyújtott támogatásokat, mutatott rá a lap. Weber válasza erre az volt, hogy a jóléti állam mellett ez fontossági sorrend felállításának kérdése. A német márka feladásával példálózott, amely rendkívül népszerűtlen lépés volt Németországban, de szerinte mégis előrébb vitte Európát.