Hamarosan NATO-katonák mehetnek Ukrajnába

Emmanuel Macron, EmmanuelMacron, francia politikus, 2017. május 14-től az ötödik francia köztársaság nyolcadik elnöke és Andorra társhercege
Fotó: Photo by Miguel Schincariol / AFP
Vágólapra másolva!
A Newsweeknek adott interjút Emmanuel Macron francia elnök Újjászületés (Renaissance) nevű pártjának szóvivője, Benjamin Haddad, aki szerint egyre több ország csatlakozik a franciák elképzeléseihez az Ukrajnán belüli NATO-szerepvállalás fokozása kapcsán - írta meg a Mandiner.
Vágólapra másolva!

A lap emlékeztet, Macron egyszer már felvetette NATO-csapatok küldését Ukrajnába, majd félig-meddig visszakozott, de most megint egyre elszántabb Párizs. S immár nincsenek egyedül.

Haddad a múlt heti észtországi Lennart Meri konferencia margójára a Newsweek-nek azt mondta, hogy a NATO-nak és az Európai Uniónak „rá kell borítania az asztalt” Vlagyimir Putyin orosz elnökre.

Bár Macron ötletét az Egyesült Államok azonnal elvetette, most úgy tűnik, európai szövetségesek akadnak az elképzeléshez, különösen azok részéről, akik közel vannak Oroszországhoz.

Haddad szerint az első napokban mindenki úgy vélte, Franciaország elszigetelt lesz álláspontjával, azóta azonban gyűlnek a támogatók, vagy legalábbis az ötlet megvitatására nyitottak, így

  • Petr Pavel cseh államfő
  • Kaja Kallas észt miniszterelnök
  • Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter
  • és Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter
     

„Ezek az országok az első vonalban vannak, s mindeddig bizalmatlanok voltak Berlin és Párizs felé” – hangsúlyozza Macron szóvivője, aki szerint

Túl sok időt töltünk azzal, hogy aggódunk az eszkaláció miatt, amikor Oroszország az az ország, amely eszkalál”.

Haddad szerint a nyugati országoknak kreatívnak kell lenniük abban, hogy hogyan segíthetik jobban Kijevet, beleértve, igen, csapatok küldését.

Na persze nem egyből a frontra.

„Jelenleg sok ukrán katona állomásozik a fehérorosz határnál, hogy megakadályozzák az esetleges északi inváziót” – fogalmazott Haddad, mondván, őket lehetne tehermentesíteni úgy, ahogy a baltiaknál és a lengyeleknél (megj.: ezek NATO-tagországok, elnézést!) is állomásoznak csapatok. Így az itteni ukrán katonák is mehetnének a frontra.

Oroszország, idézi fel a Newsweek, következetesen óva intette nyugati ellenfeleit attól, hogy bármiféle segélyt nyújtsanak Ukrajnának, miközben Kijev elleni háborúját az USA vezette „kollektív Nyugattal” való közvetlen konfrontációnak minősíti.

- írta a Mandiner.

Nemrég egy ukrán petíció is előkerült, amely NATO-erők bevetését sürgeti, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig újra és újra sürgette a nyugatot, hogy küldjön még több fegyvert és segítséget. Erre Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte: „a NATO-országok hadseregének közvetlen helyszíni beavatkozása ebben a konfliktusban óriási veszélyt rejthet magában”, mert kőkemény provokációnak tekintik.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!