Belebukott Macron a háborús őrületébe, a vasárnapi parlamenti választásokon folytatódhat a katasztrófája

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron felszólította Moszkvát
Vágólapra másolva!
Miután az uniós választásokon szégyenteljesen megbukott Macron és háborúpárti politikája, még aznap este, június 9-én feloszlatta a Nemzetgyűlést (parlamentet) és új választásokat írt ki. Közeli időpontra, hogy minél kevesebb ideje legyen ellenfeleinek a kampányra. Franciaországban kétfordulós a parlamenti választás, nincs lista, csak 577 egyéni körzet. A Nemzetgyűlés így 577 politikusból áll. A legutolsó felmérések szerint Marine Le Pen pártja (szövetségben a régi, De Gauelle-Chirac-Sarkozy-féle jobbközép egy részével) 37%-ot kaphat, a hagyományos baloldal, összefogva az antiszemita szélsőballal, 29%-ot, és Macron - gazdasági értelemben ultraliberális, politikai értelemben migráció- és háborúpárti mozgalma 20%-ot. A döntő, második forduló jövő vasárnap lesz.
Vágólapra másolva!

Miután a második mandátumának nagyjából felénél járó Emmanuel Macron köztársasági elnök pártja, a Renaissance (RE) megsemmisítő vereséget szenvedett a június 9-i európai parlamenti választásokon,

a köztársasági elnök feloszlatta a francia Nemzetgyűlést, és előrehozott választást írt ki. 

A kétfordulós választás első fordulójára június 30-án vasárnap, a második fordulóra július 7-én kerül sor.

Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy 

a háborús uszító Emmanuel Macron francia elnökre Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője mért elképesztő, megsemmisítő vereséget az európai parlamenti választáson.  

A Marine Le Pen által alapított Nemzeti Tömörülés 31,37 százalékot szerzett, Macron pártja 17 százalékponttal lemaradva csak a szavazatok 14,60 százalékát kapta, alig megelőzve a szocialistákat, akik a szavazatok 13,83 százalékát hozták el. 

Emmanuel Macron, EmmanuelMacron
Nem véletlen, hogy Macron katasztrofális vereséget szenvedett
Fotó: AFP/Xose Bouzas/Hans Lucas

Egyáltalán nem véletlen, hogy Macron katasztrofális vereséget szenvedett.  

Az elmúlt hónapokban Macron hisztérikus háborúpárti kampányt kezdett, amit Le Pen élesen bírált, egyenesen hányingerkeltőnek nevezve a háborús uszítást, ami egybeesett a francia emberek véleményével is.  

Fontos az is, hogy a Nemzeti Tömörülésen kívüli jobboldal súlyosan megosztott. Az eredmények tükrében Marine Le Pen unokahúga, Marion Maréchal, aki a filozófus-esszéíró, Éric Zemmour EP-listájának a vezetője volt és be is jutott az uniós parlamentbe, bejelentette, hogy tárgyalna a Nemzeti Tömörüléssel egy jobboldali paktum és blokk létrehozásáról, de ezzel  Éric Zemmour nem értett egyet, így Marion Maréchal-t és három támogatóját június 12-én kizárta pártjából, a „Reconquête”-ből, sőt, Marion Maréchal nem indul a törvényhatósági választásokon sem.  Európai parlamenti mandátumát, amit a „Reconquête” listavezetőjeként szerzett, azonban átvette, és ahogy fogalmazott, a jövőben erre munkára kíván koncentrálni.  

A hagyományos, immáron jelentéktelenné vált mérsékelt jobboldal pedig a teljes szétesés szélére került a választások óta. 

A „Les Républicains” (LR) 7,3 %-ot ért el csupán a választásokon, a gyenge szereplés meg is tette hatását: Éric Ciotti, a párt elnöke teljesen logikusan arra tett javaslatot, hogy pártja, a jobboldali erők erősítése érdekében lépjen szövetségre a Marine Le Pen-féle RN-el. Ciotti ezzel történelmi távlatba helyezte pártját: eddig még soha egyetlen mérsékelt jobboldali pártvezető sem javasolta, hogy a párt közeledjen a Nemzeti Tömörüléshez (és elődjéhez), de Ciotti még ennél is bátrabb lépést tett azzal, hogy szövetséget ajánlott fel.  

Marinelepen, Marine Le Pen
Macron hisztérikus háborúpárti kampányát Le Pen egyenesen hányingerkeltőnek nevezte 
Fotó: FRANCOIS LO PRESTI / AFP

Nem véletlen, hogy a párt vezetői közül többen is ellene fordultak, és kizártak minden együttműködést az általuk nevetséges módon „szélsőjobboldalinak” minősített Nemzeti Tömörüléssel és annak elnökével, a francia politikai élet üstököseként feltűnő politikusával, Jordan Bardellával. (A kettészakadt párt egy része Ciottival tartva a jobboldali összefogás színeiben, az LR maradék politikusainak egy része továbbra is önállóan indul, és olyanok is vannak, akik kiléptek a pártból. Ne felejtsük el, hogy korábban több LR-politikus kifejezett árulást követett el, amikor egyenesen Macronhoz csatlakozott.)   

Jordan Bordella szerint Ciotti nem tett mást, mint meghallgatta, hogy mit akarnak a francia emberek. Egy biztos, a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a Nemzeti Tömörülés és a Ciotti féle LR együttesen megszerezheti a rekordnak számító 37 %-ot, és akkor Macron elveszítheti minden ellenőrzését a belpolitikai folyamatok felett, csak - ahogy a politikai közhely mondja - béna kacsa maradhat az elnöksége utolsó három évében.

A „Le Figaro”, az LCI és a Sud Radio számára készített Ifop-Fiducial felmérés közzétett legfrissebb számai szerint, hat nappal az előrehozott parlamenti választások első fordulója előtt a Nemzeti Tömörülés (a Ciotti féle LR és az „egyéb jobboldallal” együtt) relatív többséget szerezhet. 

A „Le Figaro” heti elemzésében azt írja, hogy a június 30-i előrehozott választások első fordulója meg fogja erősíteni a június 9-i választások eredményét, sőt, az akkor óriási fölénnyel nyerő RN még tovább is erősödhet.   

Annak ellenére, hogy az első fordulóban kissé alacsonyabb, 63,5%-ra (-0,5) becsült részvételi arányt mértek, az RN (és a Ciotti-féle LR-„nemzeti blokk” ) a szavazatok 37%-át (+0,5) szerezné meg, ami minden idők legmagasabb arányát jelenti a közvélemény-kutató intézet szerint. A június 20-án megkezdett kutatás szerint két százalékpontos növekedéssel a "nemzeti blokknak" 220-260 képviselője lehet, ezzel a relatív (egyszerű) többség közelébe kerülnének a Nemzetgyűlésben. Egyszerű többséggel lehetséges kormányozni, de az igazi, erős felhatalmazással bíró és az „ellenzék feje fölötti” kormányzást az abszolút többség, 289 képviselői hely jelentené. Ebben az esetben a kormányzó pártnak, ha minden képviselője jelen van a szavazásnál, nem kell kompromisszumot kötnie az ellenzékkel szavazatokért cserébe, minden jogalkotási javaslatot meg tud szavazni.  

JordanBardella, Jordan Bardella
Jordan Bardella akkor vállalja a kormányzást, ha abszolút többséget szerez
Fotó: AFP/PATRICK HERTZOG

Jordan Bardella úgy nyilatkozott, hogy csak akkor vállalja a kormányzást, ha abszolút többséget szerez, és arra is felhívta a figyelmet, hogy ellenkező esetben a Nemzetgyűlésben olyan helyzet alakulhat ki, ami nemcsak a Nemzetgyűlést, hanem az egész országot megbéníthatja. 

Elemzők szerint Bardella ezzel saját táborát akarja mobilizálni, és nem szabad kizárni azt sem, hogy relatív többség mellett is kormányt alakít.    

Két nagy domináns blokk kialakulására lehet számítani a „Le Figaro” szerint, ugyanis hasonlóan növekedő tendenciát mutat a politikai spektrum másik vége is. 

A kellemetlen, kommunista emlékeket felidéző „Új Népfront" párttömörülés (szinte) a teljes baloldalt összefogja.  

Az egymásnak jelentős mértékben ellentmondó programokkal ugyan, de mégis együttműködő baloldali pártok összesen 29,5%-ot (+0,5) érnének el. Ez jelentős növekedés (+4), ha összevetjük a két évvel ezelőtti szélsőbalos (ahogy akkor nevezték: Nupes) összefogás eredményével (25,66%). A szélsőbalt most 185-215 közötti mandátummal mérik a közvélemény-kutatók, de ehhez még hozzá kell számolni az „egyéb baloldal" név alatt megválasztott 6-10 képviselőt is. 

Szociológiailag a nyíltan antiszemita és Izrael-ellenes Mélenchon szavazóbázisát döntően az első és második generációs migránsok alkotják, de pártja a palesztinbarát szélsőségeseknek, az LMBTQ-érzékenyítőknek, a „hivatásos” rombolóknak („black-blocks”), a feketeinges anarchistáknak vagy a wokista múlttagadóknak és a migrációt feltételek nélkül támogató liberálisoknak is a gyűjtőhelye. 

Bárki lesz a győztese az előrehozott választásoknak, annak szembe kell néznie az elszabadult és megfékezhetetlen antiszemitizmussal, amely miatt ismét tüntetések voltak Franciaország-szerte. 

Néhány nappal ezelőtt erőszakoltak meg egy 12 éves kislányt az egyik Párizs környéki migránsgettó környékén, csak azért, mert, ahogy a bűnözők fogalmaztak, a lány egy „mocskos zsidó” volt.  

Az esetet egyébként a francia média agyonhallgatta, de azt például sikerült megtudni, hogy a kiskorú elkövetők egyikének telefonján palesztin zászlók, antiszemita képek is voltak, és tettük egyértelműen antiszemita cselekményként értékelhető.      

Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés elnöke már korábban is ígéretet tett arra, hogy megvédi az egyre fogyatkozó és egyre nagyobb félelemben élő francia zsidó közösséget és tenni fog az ellen, hogy a tavalyi évhez képest 300 %-kal megnövekedett antiszemita cselekmények száma visszaszoruljon.  

A híres ügyvéd, a holokauszttúlélő, a náci bűnösök felkutatásában történelmi eredményeket elérő Serge Klarsfeld a múlt héten jelentette be, hogy a Nemzeti Tömörülésre fog szavazni, mert Marine Le Pen pártja jelenti a francia zsidóság számára a garanciát.  

A hagyományos baloldal (szocialisták, szociáldemokraták) Franciaországban lényegében megszűnt, ezért is keltett döbbenetet, hogy a francia történelem legsikertelenebb köztársasági elnöke, a bukott François Hollande is elindul a nemzetgyűlési választásokon saját választókörzetében (Corrèze) az Új Népfront színeiben. 

Amikor ennyire nagy a baj, nincs helye a kérdéseknek

- nyilatkozta Hollande az AFP hírügynökségnek. De úgy látszik, hogy más bukott baloldali politikusok is úgy érezték, hogy  meg kell szólalniuk, mint ahogy azt a szocialista párt egykori szexbotrányba belebukott „ragadozója” Dominique Strauss-Kahn (DSK) is tette, aki mindenáron útját állná a Nemzeti Tömörülés sikerének.  „Jól kell az ellenségünket megválasztani” - mondta DSK, arra utalva, hogy most Bardella és a Nemzeti Tömörülés lett az ellenség…        

Nem véletlen tehát, hogy a jelenlegi kormányzó többség jelentős visszaesést mutat.  Bár Gabriel Attal miniszterelnök mindent megtesz a médiában és vidéki látogatásain is, a Macron melletti koalíciót támogató szavazási szándék 20,5%-ra csökkent (-0,5), múlt csütörtök óta további másfél százalékpontos a visszaesés.  Mandátumszámuk 250-ről 70-100 képviselőre csökkenne, ez -10 %-os zuhanás. 

Június 24-én Macron elővette szokásos háborús kártyáját, de az ukrán segítségáriája és a világháború kockáztatása helyett most Franciaországon belüli háborúval ijesztget, azt mondta, hogyha 

ha „bármelyik szélsőség” kerül hatalomra, és nem ő marad, akkor polgárháború lesz Franciaországban. 

Marine Le Pen újságírói kérdésre elmondta, hogy 

Macron ismét azt mondja, hogy ha nem nyer, akkor káosz következik, miközben ő maga a káosz és mindig is ő volt a káosz.     

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!