A kenyai egészségügyi minisztérium közlése szerint tavaly húszezer embert ért az országban kígyómarás.
A kenyai lakosság a probléma fokozódásától tart, mert a fakitermelés és a mezőgazdasági területek növekedése, valamint a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárás miatt
a kígyók egyre gyakrabban kúsznak be lakott területekre, házakba.
Geoffrey Maranga, a kenyai Kígyómaráskutató és Intervenciós Központ herpetológusa is arra számít, hogy a kígyók és emberek közötti konfliktusok gyakoribbá válnak a klímaváltozás okozta aszályok, az erdőirtás és más olyan emberi tevékenységek miatt, amelyek a kígyók élőhelyét szűkítik, és arra késztetik a hüllőket, hogy lakott területeken keressenek vizet és élelmet.
Maranga intézetének becslése szerint
Kenyában a kígyómarások áldozatainak több mint fele hagyományos gyógymódokkal kísérletezik, és nem keresik fel a kórházakat, mert az túl költséges lenne és nehezen megközelíthető számukra.
A kígyókutató és kollégái a liverpooli Trópusi Orvostudományi Egyetemmel együttműködve dolgoznak hatékony és biztonságos kígyómarást kezelő gyógymódok kifejlesztésén, és azon, hogy helyben tudjanak a kígyóméreg elleni szert előállítani.
Kenya Mexikóból és Indiából importál ellenmérgeket, de ezek a szérumok általában régióspecifikusak, vagyis ami az egyik régióban hatásos kezelést nyújt, nem biztos, hogy egy másik régióban történt kígyómarásra is jó - írja az ABC.
Maranga egy kollégájával az egyik legveszélyesebb afrikai kígyó, a fekete mamba harapása elleni új generációs ellenmérgen dolgozik a kígyó mérgének kivonásával. Elmondásuk szerint erre azért van szükség, mert a jelenleg alkalmazott hagyományos ellenmérgek már nem elég hatékonyak.
Sokkoló: minden negyedik percben meghal egy ember kígyómarás miatt
A kutatók arra számítanak, hogy az új ellenmérgek két-három év alatt kerülhetnek forgalomba. Becslésük szerint
Kenyában évente mintegy százezer adag ellenméregre lesz szükség,
de az egyelőre nem világos, hogy ebből mennyit gyártanak majd helyben.
A kutatók azt is szeretnék elérni, hogy megfizethető legyen az ellenméreg, ugyanis abból személyenként akár öt fiolányira is szükség lehet, ami mintegy 300 dollárba (111 ezer forintba) kerül. Közben a kutatóintézet arra is hangsúlyt fektet, hogy tájékoztassák és oktassák a helyi közösségeket a kígyómarás megelőzésével, illetve kígyóharapás esetén az elsősegélynyújtással és kezeléssel kapcsolatban.
Kell-e tartani Magyarországon a kígyómarástól?