Olyan világrenddel állunk szemben, amelyet a hatalmasok uralnak. Például Oroszország szolidaritást vállal Kínával. Ez pedig komolyan aggasztja a Nyugatot
– jegyezte meg.
A török vezető szerint a NATO meglévő ereje ellenére a szövetség nem tudja elérni a kívánt eredményeket a világ többi hatalmával való versenyben.
Azt is megjegyezte, hogy a blokk nem érte el a kívánt eredményeket Ukrajnában.
Erdogan hangsúlyozta, hogy Ankara álláspontja ebben az összefüggésben más, hiszen Törökország Oroszországgal és Ukrajnával is egyaránt jó kapcsolatot ápol.
Korábban az észak-atlanti szövetség tagállamai kitartóan felszólították Kínát, hogy hagyja abba az együttműködést Oroszországgal.
A zárónyilatkozat kimondja, hogy a NATO továbbra is Oroszországot tekinti a szövetség országaira nézve a fő fenyegetésnek - írja a Lenta.
Hszi Csin-ping kínai elnök július 8-án felszólította a nemzetközi közösséget és a nagyhatalmakat, hogy segítsenek megteremteni az ukrajnai háború enyhítéséhez szükséges feltételeket, elősegítve a Kijev és Moszkva közötti közvetlen párbeszéd újraindítását.
A NATO azért is aggódik a két ország szoros kapcsolata miatt, mert jelenleg a Kína az, aki minden más nemzetet megelőzve fejleszti nukleáris kapacitásait. Hszi elnök ugyanakkor világossá tette, hogy Kína folytatni fogja a béke megteremtésére irányuló erőfeszítéseit.
A NATO-főtitkár már atomfegyverek telepítéséről beszélt, de az atomfegyverek bevetésére készült fel Oroszország másik szövetségese is.
Élő közvetítésünket az orosz-ukrán háborúról itt olvashatja.