Miután Emmanuel Macron francia elnök hatalmas vereséget szenvedett az európai parlamenti választásokon a Marine Le Pen által vezetett Nemzeti Tömörüléssel (RN) szemben, taktikázni kezdett és feloszlatta a francia nemzetgyűlést. A háborús uszító és rendkívül népszerűtlen elnök ezt követően előrehozott választásokat írt ki, melynek első fordulóját június 30-án tartották, míg a második fordulóra pedig július 7-én fog sor kerülni.
Az előrehozott választás első fordulóját a Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés a szavazatok 34,0 százalékával nyerte meg, a második helyen a szélsőbal végzett 28 százalékkal, Macron pártja mindössze 21 százalékot kapott. A választáson nagyon magas volt a részvétel.
A Nemzeti Tömörülés megerősítette a három héttel ezelőtti európai választásokon elért sikerét, sőt fokozta azt.
A Le Figaro számára készített Ifop-Fiducial előrejelzés szerint a július 7-én, vasárnap tartott törvényhozási választások második fordulója után a nemzeti-szuverenista oldal mintegy 240-270 mandátumot szerezhet a nemzetgyűlésben. Ezzel pedig a legnagyobb frakció lesz a francia törvényhozásban, és ők adhatják a miniszterelnököt és a kormányt.
Emmanuel Macron pártja a szavazatok 21,5% százalékával rendkívül nehéz második fordulóra számíthat. Macron ezzel mindössze 60-90 közötti képviselőre számíthat. A második helyezett baloldali Új Népfront 180-200 képviselőre tehet szert a becslések szerint.
A háború- és bevándorláspárti francia elnök brutálisan leszerepelt ezzel az eredménnyel. Most mindössze 60-90 fős frakcióval rendelkezhet majd. Ez óriási visszaesés, ugyanis az előző parlamenti ciklusban 250 mandátuma volt.
Ha a Nemzeti Tömörülés a második fordulót is megnyeri, amire minden esélye megvan, akkor a párt elnöke, a fiatal Jordan Bardella lehet a miniszterelnök. Ezzel pedig Macron teljességgel megbénul, mivel teljesen elveszíti a belpolitika feletti kontrollt.
A lassan két és fél éve tartó háború során fokozatosan egyre őrültebb és rémisztő tervekkel állt elő Macron. A háborús pszichózistól elvakult elnök februárban azt javasolta a NATO-szövetségeseknek, hogy az ukránok megsegítésére küldjenek NATO-csapatokat Ukrajnába. Mind belföldön, mind külföldön hatalmas felháborodás és megrökönyödés fogadta az őrült tervet.
Másfelől a világháborút kockáztató terve mellett azzal is előállt a népszerűtlen elnök, hogy a francia és NATO atomarzenált be kellene vetni Oroszország ellen.
A francia választók elsöpörték Macron háborús őrületét, és a korlátlan bevándorlást támogató migrációs programját.
Mindezek mellett pedig a szankciók és a gazdasági nehézségek miatt gazdasági és anyagi problémákkal is szembe kell nézniük a franciáknak.
Marine Le Pen pártja átfogó választási programmal állt elő. Az Európai Unióhoz hasonlóan Franciaországot is rendkívüli mértékben sújtja a bevándorlás és az illegális migráció. Hatalmas az elégedetlenség a franciák körében a baloldali bevándorláspolitika miatt. A Nemzeti Tömörülés programjában vállalta, hogy az illegális bevándorlók kitoloncolását megakadályozó valamennyi kivételt eltörli. Továbbá vállalták, hogy visszaállítják az illegális tartózkodás bűncselekményét. A családegyesítés korlátozását is szeretnék elérni a feltételek szigorításával.
Az ukrajnai háború kezdete óta Marine Le Pen pártja elítéli az orosz offenzívát, de ellenzi a Moszkva elleni gazdasági szankciókat. Számtalanszor felszólítottak a tűzszünet és a béke fontosságára. Mindezek mellett következetesen elítélték az elnök őrült terveit, sőt egyenesen hányingerkeltőnek nevezték a háborús hisztériakeltést.
Emmanuel Macron francia elnök háborúval politizál, és ez óriási hiba. A háború komoly dolog! Az ukrán nép ezt éli meg, és nem használhatjuk fel mindezt arra, hogy megpróbáljuk csapdába csalni az ellenfeleinket!
– fogalmazott korábban Marine Le Pen.
A Nemzeti Tömörülés vezetője a választási győzelem után azt mondta, a magas részvétel tovább fokozza a győzelem súlyát.
Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés miniszterelnök-jelöltje azt mondta:
A választás egyértelmű, és most két út áll Franciaország rendelkezésére. A legrosszabbak szövetsége, amely tönkreteszi az országot az egyik, a másik a nemzeti egység, amely helyreállítja a biztonságot és megvédi a munkát.
A parlamenti választások második fordulója „az egyik legdöntőbb az ötödik köztársaság történetében” – tette hozzá.
A jobboldal győzelme után tombolni kezdtek a szélsőbaloldaliak és a migránsok, Nantes-ban lövöldöztek is.