Ukrajna a múlt héten meglepő offenzívát indított az oroszországi Kurszk térségében. Az ukrán csapatok váratlan előretörése mintegy 30-40 kilométeres mélységben történt, komoly nyomást gyakorolva az orosz erőkre, amelyek kénytelenek voltak gyorsan átcsoportosítani erőiket. Jelenleg úgy tűnik, az offenzívát sikerült megakasztani, de a kérdés továbbra is nyitott: miért csinálták és mi jöhet most?
Elemzők a Magyar Nemzetnek azt mondták: két lehetőség van.
Az ukrán katonák vagy megerősítenék és megtartanák a megszerzett területeket, vagy tovább nyomulnak előre. Azonban a jelenlegi helyzet alapján úgy tűnik, egyik sem garantált.
Az ukrán támadást Michael Kofman és Demkó Attila elemzők az 1944-es ardenneki offenzívához és az 1945-ös Tavaszi ébredés hadművelethez hasonlítják, amelyek végül a németek kudarcával végződtek. A mostani ukrán hadművelet célja politikai jellegű: Oroszország megalázása és Putyin gyengítése, ám ennek ára lehet a Donbasz elvesztése.
Robert C. Castel biztonságpolitikai szakértő pedig úgy véli, az ukránok ezzel a támadással öngólt lőttek, mivel az oroszok létszámfölénye miatt hosszú távon kedvezőtlen lehet számukra a front széthúzása.Végezetül, Bendarzsevszkij Anton szerint az ukrán támadás végső célja paradox módon a béke elérése, egy erősebb tárgyalási pozíció megszerzése.
– Mi mindezzel Kijev célja? Véleményem szerint bármennyire is paradox módon hangzik, a béke. A kedvező tárgyalásokhoz kell eredmény, kell adu, kell erőpozíció. Bárhogy is zárul majd ez a betörés, Moszkva most kapott egy hatalmas pofont
– vélekedett az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.
Az elemzők megosztottak abban, hogy az ukránok képesek lesznek-e tartósan megszervezni és megerősíteni az elfoglalt területeket. Az oroszok pedig igyekeznek szilárdan megtartani pozícióikat, majd lassan kiszorítani az ukránokat a megszállt területekről.
Amennyiben az ukránoknak sikerül tartósan megszervezni az elfoglalt területeken álló erőik váltását, utánpótlását és az elért terepszakasz tereptulajdonságai a védőt segítik (valamint villámgyorsan meg is erődítik), akkor van esély komoly siker elérésére
- értékelte Takács Márk százados a fronthelyzetet. Ami a védőket illeti, a szakértő szerint az oroszok a beérkező erősítésekkel igyekeznek minél több terepszakaszt szilárdan megtartani, majd onnan az elmúlt egy évben megismert módszereikkel szép lassan kiszorítani az ukránokat Oroszországból. Az orosz-ukrán háborús élő közvetítésünk ide kattintva érhető el.