Újabb ország lép be a háborúba?

Vágólapra másolva!
Minszk tankokat küldött az ukrán határhoz, a belarusz védelmi minisztérium szerint a fegyveres erők egységei készen állnak a feladatok végrehajtására - írta meg a Magyar Nemzet.
Vágólapra másolva!

Belaruszban a köztársasági fegyveres erők egyik gépesített alakulatának egységeit készenlétbe helyezték, hogy ellássák feladataikat. A harckocsiknak az ukrán határra küldéséről az ország védelmi minisztériuma számolt be a Telegramon a lenta.ru- ra hivatkozó Magyar Nemzet szerint.

A katonák katonai felszereléseket rakodnak vasúti szállítóeszközökre, és megkezdik a kijelölt területek felé a menetelést

– áll a minisztérium közleményében.

Tegnap Aljakszandr Lukasenka elárulta, hogy mintegy tíz ukrán légi célpontot semmisítettek meg a köztársaság és Oroszország területe felett, ahogy azt is, hogy a belarusz légierőt és légvédelmi erőket magas készültségbe helyezték.

Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök részt vesz a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) tagállami vezetőinek asztanai csúcstalálkozóján 2024. július 4-én. (Fotó: AFP/ Szergej SZAVOSTJANOV/

Emellett Fehéroroszország elnöke utasítást adott csapatai két taktikai irányban csoportosított megerősítésére. Belarusz nemzetközi konzultációkat kezdeményezett szövetségeseivel és nemzetközi szervezetekkel azután, hogy ukrán pilóta nélküli repülőeszközök hatoltak a légterébe. Eközben saját népét azzal igyekezett megnyugtatni, hogy aggodalomra semmi ok, mivel meg tudják védeni magukat. 

Putyin szövetségese, a fehérorosz elnök május 24-én írta alá azt a rendeletet, amellyel felfüggesztette országa részvételét a hagyományos fegyveres erők európai korlátozásáról szóló szerződésben (Treaty on Conventional Armed Forces - CFE). Ennek részleteit az Oroszországgal és Ukrajnával is szomszédos volt szovjet köztársaság hivatalos jogi információs honlapján tették közzé. Akkor azt mondták, Fehéroroszország közvetlenül nem vesz részt az ukrajnai harcokban, de területét az orosz hadsereg rendelkezésére bocsátotta még azelőtt, hogy az 2022 februárjában elindította az Oroszországban "különleges hadműveletnek" nevezett háborút.

Oroszország már 14 évvel ezelőtt felfüggesztette a maga részéről az 1990-es CFE-szerződés alkalmazását, 2023 májusában pedig kilépett belőle.

A néhai Varsói Szerződés és a NATO képviselői által 34 évvel ezelőtt Párizsban aláírt CFE korlátozza a csapatok és felszerelések - harckocsik, repülőgépek és tüzérségi fegyverek - számát az Atlanti-óceántól az Urálig, valamint információcserét és kölcsönös ellenőrzéseket ír elő.

Moszkva 2007 decemberében azért függesztette fel részvételét a szerződésben, mert anakronisztikusnak ítélte meg, és döntését azzal magyarázta, hogy a részes nyugati országok, különösen a NATO-tagok nem voltak hajlandók ratifikálni annak 1999-ben Isztambulban aláírt új változatát. 

Oroszország szerint a nyugatiak azért nem voltak hajlandók törvénybe iktatni az új verziót, mert annak feltételéül szabták, hogy Oroszország hajtsa végre azokat a külön megállapodásokat, amelyek kötelezik, hogy vonja ki csapatait a moldovai Dnyeszteren túli területről és Georgia szakadár köztársaságaiból, de Moszkva ezt nem tette meg. Azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök 2023 májusában hivatalosan is kivonta Oroszországot a CFE-szerződésből, az Egyesült Államok - a NATO-szövetségesekkel folytatott egyeztetést követően - ugyancsak felfüggesztette részvételét benne.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!