Jelentős előretörést ért el a Donyec-medencében az orosz hadsereg, dacára a Kurszk megye elleni ukrán támadásnak, jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy, a tanévnyitó alkalmából az Oroszországi Föderációhoz tartozó Tuva Köztársaság fővárosában, Kizilben iskolásokkal megtartott találkozón. "Régóta nem volt ilyen üteme a támadásunknak a Donyec-medencében: az orosz fegyveres erők már nem 200-300 méterenként, hanem négyzetkilométerenként vonnak területeket az ellenőrzésük alá”, mondta Putyin.
Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Szkucsne települést - közölte az orosz védelmi minisztérium. A tárca szerint az orosz fegyveres erők nagy hatótávolságú precíziós fegyverekkel és csapásmérő drónokkal csoportos csapást mértek hétfőre virradóra az ukrán energetikai és hadiipari komplexumnak a repülőgép- és rakétafegyverek, valamint drónok gyártását, javítását és tárolását biztosító létesítményeire. A moszkvai katonai tárca szerint az orosz hadsereg a hat ukrajnai frontszakasz közül négyben előrenyomult, miközben ott 11, az oroszországi Kurszk megyében pedig kilenc ukrán támadást és ellentámadást vert vissza.
Az orosz erők előrenyomultak a Donyecki területen, az Uhledartól nyugatra fekvő Precsisztovka közelében is. A Donyecki területtől északkeletre, Vodjanoje közelében is kiterjesztették a szürke zónát – írta meg a Sztrana. Erről tanúskodik a Deep State térképe is, amely szerint Precsisztyivkánál több mint négy kilométeres volt az előrenyomulás.
Az augusztusi adatok alapján Ukrajna az előző hónaphoz képest 43 százalékkal csökkentette a villamosenergia-importot – írja az ukrán Korrespondent, amely megjegyzi, leginkább Lengyelországból mérséklődött a mennyiség, míg Magyarország továbbra is a legnagyobb arányban, 43 százalékkal vesz részt az import szerkezetéből.
Ennek ellenére az ukrán nemzeti energetikai vállalat, az Ukrenergo most bejelentette:
sürgősségi energiatámogatást kért Magyarországtól, Lengyelországtól, Romániától, Szlovákiától és Moldovától is az áramhiány mérséklésére.
Eközben Kijev a döntéseivel éppen Magyarország és Szlovákia energiabiztonságát veszélyezteti, amire az Európai Bizottság nem éppen úgy reagált, ahogy az uniós tagállamok azt várhatnák.
Időközben dróntámadás érte a Szent Miklós-templomot a belgorodi régióban található Gruzskoje faluban. A robbanás következtében a templom kupolája kigyulladt, de a tűzoltóknak sikerült megfékezniük a lángokat – számolt be róla Vjacseszlav Gladkov kormányzóra hivatkozva a TASZSZ orosz hírügynökség.
A kormányzó szerint az ukrán drónok három települést is támadtak a régióban. Az előzetes információk szerint nincsenek áldozatok.
Gruzskojéban a templomon kívül egy szociális létesítményt ért támadás, amelynek a tetőszerkezetében keletkezett kár. Sebekinóban egy üzlet és egy lakóház sérült, Rzsevka faluban szintén egy üzletet rongált meg a dróntámadás, emellett egy autó teljesen kiégett – sorolja a károkat a RIA Novosztyi orosz hírügynökség. A belgorodi régió településeit rendszeresen érik dróntámadások az orosz–ukrán háború során.
Egy amerikai műholdcég felvételeket készített Oroszországról, amelyeken egy új rakétabázis látható, ahol feltehetően a Burevesztnyik rakétákat tárolják. A NATO által SSC-X-9 Skyfall néven ismert fegyver nukleáris meghajtású és atomtöltettel is felszerelhető. Vlagyimir Putyin szerint a rakéta képes bármilyen földi célpont kilövésére és átjut a legmodernebb rakétaelhárító rendszereken. Korábban is írtunk a Burevesztnyik rakétákról, amit Putyin 2018 márciusában jelentett be.
Élő közvetítésünket az orosz-ukrán háborúról itt olvashatja.