Az Osztrák Szabadságpárt múlt vasárnapi parlamenti győzelme már a sokadik olyan választás a közelmúltban Európában, ami azt bizonyítja, hogy az embereknek elegük van a regnáló brüsszeli hatalomból, és azonnali változást szeretnének. A konzervatív Patrióták pártszövetség idén júliusban alakult meg, melynek alapítója tagja volt az osztrák konzervatív párt is.
Csehországban Andrej Babis pártja a részleges szenátusi választáson is győzelmet aratott az önkormányzati és európai választásokat követően, korábban pedig Hollandiában is Orbán Viktor szövetségese aratott győzelmet, még ha nem is ő lett a kormányfő.
– mondta el Both Hunor, a Századvég vezető elemzője.
Ezek mellett pedig ha egy kicsit visszatekintünk, tavaly nyáron Spanyolországban a Vox ért el jelentős sikert, idén tavasszal Portugáliában a Chega érte el eddigi legnagyobb sikerét. Nyáron a belga Vlaams Belang is növelte támogatottságát az általános választásokon, az európai parlamenti választáson pedig az összefogás pártjai szintén sikereket értek el. Nem sokkal az EP-választás után Franciaországban a Nemzeti Tömörülés megnyerte az előre hozott választás első fordulóját. A változásokból az tűnik ki, magyar kormány által régóta következetesen képviselt szuverenista álláspont egyre több támogatóra talál.
Az Európai Unió alapító országaiban is a változás szele lengedez, hiszen Franciaországban a bevándorlásellenes Le Pen pártja, míg Németországban – bár ők nem tartoznak a Patriótákhoz, de sok tekintetben hasonló elveket vallanak mint a Fidesz - az Alternatíva Németországért történelmi győzelmet ért el az európai parlamenti választáson, majd több tartományi választáson is.
– mutatott rá a szakértő.
Ezek mind- mind azt bizonyítják, hogy Ursula von der Leyen, Manfred Weber és a nyugat-európai baloldali vezetők hiába tesznek úgy, mintha a támogatottság mögöttük állna, és minden marad a régiben. Mert már nagyon nincs így. A valóság az, hogy az emberek változást akarnak mind a migrációs, mind a háborúpárti politikában, elegük van ez Európa-ellenes gazdasági politikából, hangsúlyozta Both Hunor.
A szakértő szerint az elhibázott európai politikát például jól mutatták az év eleji gazdatüntetések is.
Hogy mennyire nem vág egybe az emberek akarata az európai vezetők politikájával, azt jól mutatja a Századvég Európa Projekt közvélemény-kutatásának 2024-es eredménye is. Arra a kérdésre ugyanis, hogy jó vagy rossz irányba mennek a dolgok az adott európai uniós országban, az emberek jelentős többsége, 60-70 százaléka azt a választ adta, hogy szerinte rossz irányba haladnak a dolgok. Ez pedig nyilván a regnáló vezetés felé megfogalmazott erős kritika
– mondta. A szakértő arról is szólt, hogy a migrációt és a háborút korábban teljes mellszélességgel támogató országokban a legpesszimistábbak az emberek.
Németországban 68 százalék, Franciaországban 69 százalék látja borúsnak a jövőt ebben a tekintetben. De élen jár Svédország, Ausztria és Csehország is.
Kérdés, hogy meddig tartható fenn az az állapot, hogy a baloldali politikusok sokpárti koalíciókkal, és trükkök százaival megakadályozza a jobboldali fordulatokat. Az Európa Projekt számai, és a választási eredmények is azt mutatják, hogy ha lassan is, de biztosan a változás irányába haladnak a dolgok az öreg kontinensen, folytatta.
Magyarországnak, és a magyar miniszterelnöknek pedig igaza lesz nemcsak a migráció, de a békét támogató politika tekintetében is, ez pedig láthatóan találkozik nemcsak a magyar, de az európai emberek többségének véleményével is
– összegezte a történéseket Both Hunor.